Ադրբեջանն իր առջև խնդիր է դրել՝ մինչև հունիսի 20-ը առավելագույնը կորզել ՀՀ-ի հետ տարվող գործընթացից. Աբրահամյան 05/12/2021   12:40  |  Մեկնաբանություն
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը փորձում է մեծացնել ճնշումը Հայաստանի վրա և պատահական չէ, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» և նրա նկատմամբ հավակնությունները տարբեր դրսևորումներ են ստանում: ԱՔյս մասին ֆեյսբուքում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը.
«Ադրբեջանում շտապում են, որովհետև Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ են սպասվում, իսկ իրենց նախընտրելի թեկնածուի պարտվելու հավանականությունն աճում է:
Խնդիրն այն չէ, թե ինչով է Ադրբեջանն օգնում այս իշխանություններին, հարցը նրանում է, որ Ադրբեջանի առավել քան երբևէ պետք է Հայաստանի այս իշխանությունների վերարտադրությունը, ինչը նրանց համար պետք է ապահովի սեփական ռեգիոնալ հավակնություններն ամբողջությամբ բավարարելու հարցը:
Հայաստանյան ընդդիմադիր դաշտում դիրքավորված հիմնական դերակատարներին Ադրբեջանում լավ են ճանաչում, հասկանալի է, որ նրանց իշխանության գալը որևէ ձևով չի տեղավորվում թուրք-ադրբեջանական հաշվարկներում:
Ստեղծված իրավիճակում Ադրբեջանն իր առջև նվազագույնն երկու խնդիր է դրել:
Մինչև հունիսի 20-ը՝ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրը առավելագույնը կորզել Հայաստանի հետ տարվող գործընթացից կամ ստեղծել իրավիճակ, երբ բոլոր հաջորդ իշխանությունների համար դժվար կլինի վերադառնալ բարենպաստ բանակցային դիրքեր:
Երկրորդ, իր հնարավորությունների շրջանակներում՝ ուղղակի կամ անուղղակի ձևով, հասնել Հայաստանի գործող իշխանության դիրքերի ամրապնդմանը:
Ցավալիորեն Հայաստանի ու Արցախի շահն առաջ մղելու տեսանկյունից, Հայաստանը երկրորդային դիրքերում է, իսկ երկկողմ՝ Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափում, խաղի թելադրողն ու հիմնական նախաձեռնողականության ապահովողը շարունակում է մնալ Ադրբեջանը, ինչը մեզ համար նորանոր խնդիրներ է խոստանում»:
19:04 11/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը շարունակում է ձգձգել եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը՝ Հայաստանից պահանջելով նոր զիջումներ, որոնք գնալով ընդլայնվում են․ Տիգրան Աբրահամյան
12:57 11/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՊատերազմի պարտության և ողբերգության ողջ պատասխանատվությունը բանակի վրա բարդելը իշխանության համար երկու հիմնական նպատակ ուներ.Տիգրան Աբրահամյան
11:38 07/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՆոյեմբերի 9-ից հետո, մեզ հետ կապված բոլորը հարցերը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը և մյուսները խոսում ու քննարկում են ՌԴ-ի հետ. Աբրահամյան
10:58 04/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԻրավիճակը մեղմելու համար Հայաստանն ու Արցախը պետք է շտապեն. Աբրահամյան
11:48 03/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ու Արցախի իշխանություններն այսօր կոնսեսուս են ձևավորել առ այն, որ Հայաստանի համար Արցախի թեման փակ է, իսկ Հայաստանի՝ «ձեռքեր լվանալը»՝ օրինաչափություն. Աբրահամյան
10:30 28/04/2021Սպառնալիքների հաղթահարման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ չեն գործում. Տիգրան Աբրահամյան

Азербайджан задался целью до 20 июня выудить максимум из текущих процессов с Арменией – Тигран Абрамян 05/12/2021   14:43  |  Комментарий
В последнее время Азербайджан пытается увеличить давление на Армению, и не случайно, что его притязания на “Зангезурский коридор” проявляются различным образом, пишет глава аналитического центра “Точка опоры”, экс-советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
“В Азербайджане торопятся, поскольку в Армении грядут внеочередные выборы, а вероятность поражения их предпочтительного кандидата растет. Дело не в том, как Азербайджан помогает этим властям, вопрос в том, что Азербайджану более чем когда-либо необходимо воспроизводство нынешних властей Армении, что обеспечит им полное удовлетворение их собственных региональных амбиций. Основных игроков оппозиционного поля Армении в Азербайджане прекрасно знают, и понятно, что их приход к власти никоим образом не умещается в турецко-азербайджанские подсчеты”, - пишет Абрамян.
По его словам, в сложившейся ситуации Азербайджан поставил перед собой как минимум две задачи: до 20 июня – дня голосования – выудить максимуиз текущего процесса с Арменией или создать ситуацию, когда всем последующим властям будет очень трудно вернуться на благоприятные переговорные позиции.
Вторая задача, как отметил эксперт, в пределах своих возможностей – прямо или косвенно – добиться укрепления позиций действующей власти Армении.
“К сожалению, с точки зрения продвижения интересов Армении и Арцаха Армения находится на второстепенных позициях, а в двухстороннем формате Армения-Азербайджан диктующей условия игры и обеспечивающей основную инициативность стороной продолжает оставаться Азербайджан, что обещает нам все новые и новые проблемы”, - написал Тигран Абрамян.