Արմեն Գևորգյանը գտնվում է ստացիոնար բուժման մեջ, նիստը հետաձգվեց 05/04/2021   13:33  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը գտնվում է ստացիոնար բուժման մեջ։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մեկնարկից անմիջապես հետո հետաձգվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ սա երկրորդ դատական նիստն է այն բանից հետո, երբ դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով դադարեցրել է քրեական հետապնդումը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի, ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ արդարացման հիմքով և կարճել քրեական գործի վարույթը՝ սահմանադրական կարգի տապալման մասով։ Այժմ դատավարությունը շարունակվում է միայն Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի մասով, քանի որ նրանց մեղսագրվում է նաև կաշառքի դրվագ։
Նախորդ դատական նիստը չէր կայացել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական խնդիրների պատճառով. հանձնել էր կորոնավիրուսի թեստ։ Իսկ այս նիստին Արմեն Գեւորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն էր միջնորդություն ներկայացրել՝ դատական նիստը հետաձգելու վերաբերյալ՝ տեղեկացնելով, որ Արմեն Գևորգյանը չի կարող ներկայանալ դատական նիստին՝ ստացիոնար բուժման մեջ գտնվելու պատճառով։ Փաստաբանը դռնբաց նիստում չմանրամասնելով Գևորգյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկությունը, սակայն նշեց, որ ըստ բժշկի ցուցման՝ խոսքը 10-14 օր տևողության մասին է։
Նիստին չի ներկայացել նաև Ռոբերտ Քոչարյանի, որի բացակայությունը մեղադրող կողմը համարեց անհարգելի։
Դատական նիստը հետաձգվեց՝ մինչև մայիսի 11-ը՝ ժամը 13։00-ն։
08:48 04/05/2021  |  Մամուլ«Իմ քայլի» նախկին պատգամավորը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարած դաշինքում․ «Հրապարակ»
19:47 30/04/2021  |  ՔաղաքականՏեսեք, թե ինչ արեց Նիկոլը գյուղում իր ընտրողների հետ. Արմեն Գևորգյան
23:45 29/04/2021  |  ՔաղաքականՌոբերտ Քոչարյանի հետ դաշինք կազմելու հարցը Հանրապետականը չի քննարկել. Արմեն Աշոտյան
23:29 29/04/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի մոտեցումների միջև տարակարծություններ միշտ եղել են. Աշոտյան
19:32 29/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է անել ամեն ինչ նոր պատերազմի մեջ չմտնելու համար. Ռ.Քոչարյանը բանակցությունների միջոցով Շուշին ու Հադրութը վերադարձնելու հնարավորություն է տեսնում
19:17 29/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈւնենք կառավարման լրջագույն ճգնաժամ, նույնիսկ ընտանիքում չգիտենք՝ ով է տերը. Ռոբերտ Քոչարյան
18:50 29/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհրաժեշտ է հասկանալ, թե Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի գեներալիտետի հայտարարության տակ էլ ինչ կա. Քոչարյան

Армен Геворкян проходит лечение в стационаре: суд перенес слушания 05/04/2021 15:05 | Суд по делу второго президента РА
Бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян находится на стационарном лечении. Как передает корреспондент “ФактИнфо”, сразу же заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна было отложено сразу же после начала.
Отметим, что это второе судебное заседание после того, как суд прекратил уголовное преследование второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна, экс-начальника Генштаба ВС РА Юрия Хачатурова и бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна по статье 300.1 на основании оправдания и прекратил производство по уголовному делу о свержении конституционного строя. Теперь же судебное разбирательство продолжается только по части, касающейся Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна, так как им инкриминируют и эпизод взяточничества.
Предыдущее заседание суда не состоялось из-за отсутствия Роберта Кочаряна: экс-президент сдал тест на коронавирус. А на сегодняшнем судебном заседании адвокат Армена Геворкяна попросил суд перенести слушания. Он сообщил, что Армен Геворкян не может явиться на заседание суда из-за нахождения на стационарном лечении. Адвокат на проходящем в открытом режиме судебном заседании воздержался от разглашения сведений о состоянии здоровья Геворкяна, но при этом указал, что согласно назначению врача, речь идет о 10-14 днях.
На заседании не присутствовал и Роберт Кочарян. Его неявку сторона обвинения сочла неуважительной. Суд перенес заседание на 13:00 11 мая.