Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ նախագահի մարդասիրական և քաղաքական կարևոր քայլը. ԱՀ ԱԳՆ 04/25/2021   10:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների նախագահի մարդասիրական և քաղաքական կարևոր այս քայլը՝ Թուրքիայի կողմից միլիոնավոր հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությանը արժանի գնահատական տալու ուղղությամբ: Այս մասին նշված է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենն ապրիլի 24-ի իր ուղերձով, փաստորեն, ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը:
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների նախագահի մարդասիրական և քաղաքական կարևոր այս քայլը՝ Թուրքիայի կողմից միլիոնավոր հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությանը արժանի գնահատական տալու ուղղությամբ:
Սա բարոյական հաղթանակ է, հաղթանակ, ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ քաղաքակիրթ մարդկության համար:
Այս կարևոր հաղթանակը նաև Սփյուռքի կառույցների հետևողական և նպատակասլաց աշխատանքի արդյունք է:
Հուսով ենք, որ ԱՄՆ նախագահի այս դիրքորոշումը հիմք կստեղծի հետագա ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների դատապարտման ու կանխման համար»,-հայտնում են ԱՀ ԱԳՆ-ից։
22:51 24/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրամ Ա-ն Բայդենի քայլն իմաստուն է որակել
22:01 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀարգանքով ոգեկոչում եմ Օսմանյան պետության հայերի հիշատակը. Էրդողանն ուղերձ է հղել Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանին
21:23 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԾիծեռնակաբերդից վերադարձող քաղաքացիները Բայդենի հայտարարությունից հետո շարժվել են դեպի ԱՄՆ դեսպանատուն

“Это моральная победа всего цивилизованного сообщества: МИД Арцаха о признании Байденом Геноцида армян 04/25/2021   11:20  |  Лента новостей
Президент Соединенных Штатов Америки Джо Байден своим посланием от 24 апреля фактически признал Геноцид армян.Об этом говорится в заявлении МИД Арцаха.
Министерство иностранных дел Республики Арцах высоко оценивает этот важный с гуманитарной и политической точек зрения шаг президента Соединенных Штатов по должной оценке преступления, совершенного Турцией против миллионов армян.
“Это моральная победа, победа не только армянского народа, но и всего цивилизованного сообщества. Она является также результатом последовательной и целенаправленной работы, проводимой различными организациями Диаспоры”, - отмечается в заявлении.
В МИД Арцаха надеются, что подобная позиция президента США заложит основу для дальнейшего осуждения и предотвращения геноцидов и преступлений против человечности.