Ձեր սկզբունքային դիրքորոշումը հզոր քայլ է ճշմարտության և պատմական արդարության ճանապարհին․ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Բայդենին 04/24/2021   20:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր է ոչ միայն 1.5 միլիոն անմեղ զոհերին հարգանքի տուրք տալու, այլև նմանօրինակ հանցագործությունների կրկնությունը կանխարգելելու համար։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեսբուքի իր էջում հրապարակել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ուղղված նամակը։
«Քիչ առաջ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին հղեցի հետեւյալ նամակը.
Հայաստանի ժողովուրդը և աշխարհասփյուռ հայությունը մեծ ոգևորությամբ ընդունեցին 1915-23թթ. Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու վերաբերյալ Ձեր ուղերձը։ Բարձր եմ գնահատում Ձեր սկզբունքային դիրքորոշումը, որը հզոր քայլ է ճշմարտության և պատմական արդարության ճանապարհին և անգնահատելի զորակցություն Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին։
Ցանկանում եմ հատուկ նշել նաև 2019 թ․ ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևերը և արձանագրել, որ Ձեր ուղերձով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը Միացյալ Նահանգներում հասավ իր նպատակին։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր է ոչ միայն 1.5 միլիոն անմեղ զոհերին հարգանքի տուրք տալու, այլև նմանօրինակ հանցագործությունների կրկնությունը կանխարգելելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության համար ճանաչումն ինչպես ճշմարտության և պատմական արդարության, այնպես էլ անվտանգության հարց է հատկապես անցած տարի մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների լույսի ներքո։
Լիովին կիսում եմ Ձեր այն միտքը․ «Եթե մենք լիարժեքորեն չենք ճանաչում, ոգեկոչում և ուսուցանում մեր երեխաներին ցեղասպանության մասին, ապա «Այլևս երբեք» բառերն իմաստազրկվում են»։
Մեծարգո պարոն Բայդեն,
Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը միջազգային հանրությանն ուղղված պահանջված ուղերձ է, որը վերահաստատում է միջազգային հարաբերություններում մարդու իրավունքների և արժեքների առաջնայնությունը։ Այդ տեսակետից այն քաջալերող և ոգեշնչող օրինակ է բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են միասին կառուցել արդար և հանդուրժող միջազգային հասարակություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Գերազանցություն, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»,-գրել է նա։
20:12 24/04/2021  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋո Բայդենը ապրիլքսանչորսյան իր ուղերձում օգտագործեց «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը
19:56 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրևմտյան երկրների անտարբերության ներքո Օսմանյան կայսրությունը կանխամտածված կերպով և դաժանորեն ոչնչացրեց իր 1,5 միլիոն հայ.Իտալիայի Պետական կառավարման նախարար
18:01 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն առանցքային է համարում Արցախի ճանաչման մասին Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևը. Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ժերար Լարշեին
15:34 24/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլին մենք պետք ենք, բայց՝ անդամահատված հոգով ու բռնաբարված հիշողությամբ. Բայց մենք նախընտրում ենք դրան չհավատալ Միքայել Մինասյան
11:36 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍպառնալիքը, որը, թվում էր, մարել է, կարող է կրկին բռնկվել. կենդանի հիշողությունը պատմության ողբերգական կրկնության դեմ լավագույն պատվարն է.Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ
11:11 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեր վերքերը դեռ բաց են». Արդարության երթ Սիդնեյում
10:45 24/04/2021  |  ՄամուլՍկանդալային դեպք կառավարության առջև․ ոստիկանության Էրեբունու բաժնի պետի տեղակալը՝ կիզակետում․ «Ժողովուրդ»
10:05 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը, Արմեն Սարգսյանն ու Արարատ Միրզոյանն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ. Ուղիղ

Пашинян – Байдену: “Ваша принципиальная позиция является мощным шагом на пути восстановления истины и исторической справедливости” 04/24/2021   20:49  |  Лента новостей
В день, когда отмечается 106-я годовщина Геноцида армян, премьер-министр Никол Пашинян направил письмо президенту Соединенных Штатов Америки Джо Байдену, в котором выразил признательность за официальное признание и осуждение Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства. В письме говорится:
Народ Армении и армяне всего мира с большим энтузиазмом восприняли Ваше послание об официальном признании и осуждении Геноцида армян, совершенного Османской империей в 1915-1923 гг. Высоко ценю Вашу принципиальную позицию, которая является мощным шагом на пути восстановления истины и исторической справедливости, неоценимой поддержкой потомкам жертв Геноцида армян.
Хочу особо отметить также принятые в 2019 году обеими палатами Конгресса США резолюции о признании Геноцида армян и констатировать, что Вашим посланием процесс признания в США Геноцида армян достиг своей цели.
Признание Геноцида армян важно не только в плане уважения памяти 1,5 млн невинных жертв, но и предотвращения повторения подобных преступлений.
Для Республики Армения признание является как вопросом восстановления истины и исторической справедливости, так и вопросом безопасности, особенно в свете событий, произошедших в нашем регионе в прошлом году.
Полностью разделяю Вашу мысль: “Если мы полностью не признаём, не чтим память и не учим наших детей о геноциде, слова «Никогда больше» теряют свой смысл”.
Многоуважаемый господин Байден,
Признание Соединенными Штатами Геноцида армян является востребованным посланием международному сообществу и подтверждает верховенство прав человека и ценностей в международных отношениях. С этой точки зрения это воодушевляющий и вдохновляющий пример для всех, кто хочет вместе построить справедливое и толерантное международное общество.