Դատախազները չեն ներկայացել Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստին 03/30/2021   13:22  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Ռոբերտ Քոչարյանին եւ մյուսների քրեական գործով դատախազները այսօր չեն ներկայացել դատական նիստին։ Գործով նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարել է, որ ստացվել է դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանի գրությունը, որով խնդրել է հետաձգել դատական նիստը՝ պատճառաբանելով, թե ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելու մասին ՍԴ մարտի 26-ի որոշումից հետո պետք է միջնորդությամբ հանդես գան։
Բացի դա՝ նախագահող դատավորն ընդգծեց, որ գրություն ստացվել է միայն դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանից, մինչդեռ՝ գործով ներգրավված դատախազները հինգ են եւ նրանք ընդհանրապես չէին տեղեկացրել՝ դատական նիստին իրենց չներկայանալու պատճառների մասին։
Դատախազի գրության վերաբերյալ կողմերը դեռ դիրքորոշմամբ հանդես չեն եկել դատարանում, քանի որ նիստին չէր ներկայացել նաեւ Ս.Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը ու դատավորն ընդմիջում հայտարարեց՝ պարզելու մասնակիցների՝ նիստին չներկայանալու պատճառները։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝  մինչ դատական նիստի ընդմիջումը, պաշտպանական կողմի և տուժող կողմի միջև  թեթև ընդհարում եղավ։ Տուժող կողմի ներկայացուցիչը դատական նիստերի դահլիճից դուրս գալու ընթացքում պաշտպանական կողմին «թուրք»  անվանեց, ինչն էլ հունից հանեց փաստաբան Արամ Վարդևանյանին։ Վերջինս արձագանքեց և դատարանին հորդորեց՝ սանկցիա կիրառել։
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստին դատարանը հայտարարել էր դատաքննության փուլի մեկնարկ, սակայն դատական նիստը հետաձգվել էր, քանի որ պաշտպանները լքել են դատական նիստերի դահլիճը՝ բոյկոտելով նիստը, ուստի՝ դատախազները չեն հրապարակել մեղադրական եզրակացությունները։ Հատկանշական է, որ դատարանի կողմից հապճեպ կարգով դատաքննության փուլին անցնելուն հաջորդել է ՍԴ որոշումը, համաձայն որի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300,1֊րդ հոդվածը ճանաչվել է Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր։ Այսինքն՝ դատարանը պետք է այդ հոդվածի մասով դադարեցնի Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը և կարճի վարույթը։
14:57 23/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները լքեցին նիստերի դահլիճը, դատարանը հայտարարել է դատաքննության մեկնարկ
14:47 23/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԳևորգ Բաղդասարյանը չի օգտագործվում, օգտագործում է. Բաղդասարյանը՝ Վարդևանյանին
13:34 23/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը
14:14 02/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց. Արմեն Գևորգյանը կորոնավիրուսի թեստ է հանձնել

Прокуроры не явились на судебное заседание по делу Кочаряна 03/30/2021   14:18  |  Суд по делу второго президента РА
Прокуроры сегодня не явились на судебное заседание по делу второго президент Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников. Судья Анна Данибекян заявила, что получила письменное обращение прокурора Геворка Багдасаряна, в котором он просил перенести судебное заседание, сославшись на намерение выступить с ходатайством после вынесенного Конституционным судом(КС) 26 марта решение о признании статьи 300.1 Уголовного кодекса РА антиконституционной.
Помимо этого, судья подчеркнула, что получила письмо только от Геворка Багдасаряна. Между тем, к участию в деле привлечены 5 прокуроров, которые вообще не уведомили о причинах соей неявки на слушания.
Стороны пока не огласили свою позицию относительно письма прокурора, так как на заседание не явился Карен Межлумян,  адвокат бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна. Судья объявила перерыв, чтобы выяснить причины неявки участников на судебное заседание.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, до объявления перерыва между стороной защиты и потерпевшей стороной произошла небольшая стычка. Представитель потерпевшей стороны при выходе из зала заседаний суда обозвала сторону защиты “турком”. Это высказывание вывело из себя адвоката Арама Вардеваняна. Последний призвал суд применить судебную санкцию.
Отметим, что суд на предыдущем заседании объявил о начале судебного следствия. Однако судебное заседание было отложено, поскольку адвокаты покинули зал заседаний, бойкотировав слушания. По этой причины прокурорам не удалось огласить обвинительные заключения. Примечательно, что за скоропалительным переходом к судебному следствию последовало решение КС, согласно которому статья 300.1 была признана противоречащей Конституции и недействительной. Иными словами, суд должен прекратить уголовное преследование в отношении Роберта Кочаряна и остальных в части, касающейся данной статьи, и прекратить производство по делу.