Սկզբում մտածում են քանդելու մասին, իսկ հետո նոր սարքելու. Որտե՞ղ են երաշխիքները, որ ակադեմիական քաղաք կկառուցվի. փորձագետ 03/29/2021   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջին հայացքից ակադեմիական քաղաքի գաղափարը հետաքրքիր է, բայց Հայաստանի պարագայում ուղղակի ծիծաղելի է։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ այս մասին ասաց Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան, կրթության ոլորտի փորձագետ Ատոմ Մխիթարյանը՝ անդրադառնալով վարչապետի հայտարարությանը։
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արմավիրի մարզ կատարած այցի ժամանակ ասել է, որ գաղափար ունեն Երևանի բուհերի շենքերը վաճառել և ստացված գումարով Երևանից դուրս ակադեմիական քաղաք կառուցել։
Փորձագետը նկատեց՝ հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է Երևանում համալսարանների շենքերը վաճառել և դրանից հետո մտածել այդ ակադեմիական քաղաքի կառուցման մասին, իսկ որտե՞ղ են երաշխիքները, որ նման քաղաք կկառուցվի։ Ակադեմիական քաղաքներ կան ամբողջ աշխարհում, որտեղ հավաքվում են գիտնականներ, դասախոսներ, ուսանողներ։ Այնտեղ ապահովվում է ակադեմիական այն միջավայրը, որտեղ հնարավոր է ավելի մեծ արդյունքներ գրանցել։ Ատոմ Մխիթարյանի խոսքով գաղափարը շատ դրական է, բայց Հայաստանի պարագայում դա անիրականանալի է, քանի որ մեծ ներդրումներ է պահանջում.
«Նույնիսկ այն շենքերը, որոնք պետք է վաճառվեն, դրանց գումարը չի բավականացնի, որպեսզի այդպիսի մեծ կամպուս ունենանք Հայաստանում, թեկուզ մեկ հատ։ Այսինքն` սա առանց գնահատելու հայտարարություն է և պետք է մանրամասն մշակվի, ռազմավարական ծրագրի վերածվի, բյուջետավորվի և հետո նոր իրականություն դառնա։ Դրա համար տասնյակ տարիներ են անհրաժեշտ»,-նշեց Ատոմ Մխիթարյանը։
Նրա խոսքով արտահերթ ընտրություններն են մոտենում և բուհերում կենտրոնացած մտավորականության, գիտական հասարակության ձայները շահելու համար է նման հայտարարություն արվում, բայց Ատոմ Մխիթարյանը վստահ է՝ մտավորականությունն այդ խայծը կուլ չի տա։
«Նաև կարևոր է, թե գաղափարն ով է ասում։ Եթե այնպիսի մարդ է ասում, որն այդ ամեն ինչի մեջով անցել է և պատկերացնում է դրա կարևորությունը, սա մի բան է, իսկ եթե դա ասում է մարդ, որը բարձրագույն կրթություն չունի, սա լրիվ այլ բան է՚,-ասաց փորձագետը։
Ատոմ Մխիթարյանը վարչապետին և նման ծրագրի շուրջ մտածողներին առաջարկում են առանց բուհերը քանդելու կամ կազմաքանդելու սկսել այդ ակադեմիական քաղաքի շինարարությունը և կազմավորումը.
«Այն ժամանակ, երբ կունենանք այդ քաղաքն իր ենթակառուցվածքներով և մնացած հնարավորություններով, պետք է պայմաններ ստեղծեն, որ այն դասախոսները, որոնք կցանկանան աշխատել այդ միջավայրում տեղափոխվեն։ Ոչ թե սա քանդեն, որ հետո սարքեն։ Այս կառավարության ձեռագիրն է՝ սկզբում մտածում են քանդելու մասին, իսկ հետո նոր սարքելու»,-նշեց փորձագետը։
Վերջինս ընդգծեց՝ գաղափարը լավն է, սակայն եթե լավ գաղափարն ասում է այնպիսի մարդ, որը վարկաբեկված է, գաղափարը նույնպես վարկաբեկվելու է ու չկարողանան այդ նույն բանն իրականացնել. «Ավելի լավ է ձեռնպահ մնալ նման բաներից և չխոսեն այն մարդիկ, որոնք դրանից գաղափար չունեն»,-եզրափակեց Ատոմ Մխիթարյանը։

“А где гарантии…?”Эксперт прокомментировал идею создания академгородка в Армении 03/29/2021   18:00  |  Лента новостей
Идея академического городка, на первый взгляд, интересна, но в случае с Арменией просто смехотворна. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил декан международного научно-образовательного центра Национальной академии наук(НАН) РА, эксперт в сфере образования Атом Мхитарян, комментируя вчерашнее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Отметим, что Пашинян в ходе воскресного визита в Армавирскую область заявил, что есть идея продать здания вузов Еревана и на вырученные средства построить академгородок за пределами столицы.
Как указал эксперт,  заявляют, что необходимо продать здания университетов в Ереване, а затем подумать о строительстве этого академгородка. “А где гарантии, что подобный городок будет построен?” - задался вопросом он.
По словам эксперта, по всему миру есть академгородки, где  собираются ученые, преподаватели, студенты; там создается та академическая среда, где можно добиться больших результатов. По словам Атома Мхитаряна, сама по себе идея весьма положительная, но применительно к Армении она неосуществима, так как требует громадных вложений.
“Даже суммы, вырученной от продажи тех зданий, которые должны выставить на торги, недостаточно для создания большого кампуса в Армении, даже одного. Иными словами, это заявление без оценки. Его следует детально проработать, преобразовать в стратегический план, заложить в бюджет и только после этого идея претворится в жизнь. Для этого понадобятся десятки лет”, - отметил Атом Мхитарян.
По его словам, грядут внеочередные выборы, и подобного рода заявления делаются в целях заручиться поддержкой сконцентрированной в вузах интеллигенции, научного сообщества. Атом Мхитарян,  однако, уверен, что интеллигенция не проглотит эту наживку.
“Важно, кто озвучивает идею. Если это делает человек, который прошел через все это и представляет ее важность, – это одно. Если же идея исходит из уст человека, у которого нет высшего образования, - это совсем другое дело”, - заявил эксперт. Атом Мхитарян предлагает премьеру и тем, кто думает над этой программой, без демонтажа или расформирования вузов начать строительство и формирование академгородка.
“Как только у нас появится этот город со своей инфраструктурой и остальными возможностями, следует создать условия для переезда преподавателям, которые изъявят желание работать в этой среде, а не разрушать это, чтобы потом построить. Это почерк этого правительства:  сначала они думают о сносе и только потом о строительстве”, - отметил эксперт.
Он вновь назвал идею хорошей, однако, по его словам, если о ней говорит человек, который дискредитирован, то и идея подвергнется дискредитации… “Лучше воздержаться от подобных вещей. И пусть воздержатся от разговоров люди, несведущие в этом”, - резюмировал Атом Мхитарян.