Նիկոլ Փաշինյանը հուշագիր պետք է ստորագրի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ. Իշխան Սաղաթելյան 03/11/2021   21:35  |  Քաղաքական
Հայրենիքի փրկության շարժումը կհամաձայնի մասնակցել Նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջարկած հանդիպմանը՝ իրենց առաջ քաշած 4 պայմանը բավարարելու դեպքում։ Այն է՝ հանդիպումը պետք է լինի ԱԺ-ում, ուղիղ հեռարձակմամբ՝ հստակ օրակարգով, որը պետք է ունենա ճգնաժամից դուրս գալու հստակ նպատակ։ Այդ մասին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՓՇ համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա նշել է, որ ՀՓՇ-ի օրակարգը հստակ է՝ վարչապետի հրաժարական, ժամանակավոր կառավարության ձեւավորում, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, որ Փաշինյանը պատրաստ է արտահերթ ընտրություններին, սակայն ընդդիմությունը չի համաձայնում՝ Ի.Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջով ի սկզբանե հանդես է եկել ընդդիմությունը՝ կարեւորելով Փաշինյանի հրաժարականը, իսկ վերջինիս հայտարարությունները ընտրությունների վերաբերյալ ուղղակի մանիպուլյացիա են։
«Անընդհատ ասում է՝ ուզում եմ ընտրություններ, ընդդիմությունը չի ուզում, եթե ուզենար արտահերթ ընտրություններ անցկացնել, ապա ընդդիմությունը չէր կարող նրան խանգարել»,- հայտարարել է Իշխան Սաղաթելյանը։ Նա արձանագրել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում ունի քաղաքական մեծամասնություն ու կարող է հրաժարական տալ, պնդել այն, որից հետո խորհրդարանը կլուծարվի եւ տեղի կունենան արտահերթ ընտրություններ։
«Ինչ ուզում «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություններից, ի՞նչ հուշագիր է ուզում։ Ինքն այդ հուշագիրը պետք է ստորագրի սեփական խմբակցության պատգամավորների հետ, որոնք, ըստ էության, իր ձեռքին գերի են»,- ընդգծել է Իշխան Սաղաթելյանը։ Նրա խոսքերով՝ եթե անգամ ընդդիմությունը թեկնածու առաջադրի, ապա քաղաքական մեծամասնությունը դեմ կքվեարկի, քանի որ, ինչպես Փաշինյանն է ասում խորհրդարանում ունեն մեծամասնություն։
«Եթե քաղաքական մեծամասնությունը քեզ է քվեարկելու, ինչու ես ընդդիմությունից հուշագիր ուզում, որ թեկնածու չեն առաջադրելու։ Դա նշանակում է չունի քաղաքական մեծամասնություն։ Եթե ուզում է, թող վաղը գա՝ հրաժարական տա ու նշանակվեն արտահերթ ընտրություններ։ Հակառակ պարագայում արտահերթ ընտրությունների մասին իր հայտարարությունները հերթական բլեֆն են, կեղծիքն է»,- ասել է Իշխան Սաղաթելյանը։
21:23 11/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՏիգրան Գալստյանին անհրաժեշտ է տեղեկացնել, որ պաշտոնից ազատվելով նա չի կարող ազատվել քրեական պատասխանատվությունից. Արսեն Բաբայան
20:16 11/03/2021  |  ՔաղաքականՈրոշում ենք կայացրել ստեղծել նոր քաղաքական ուժ և գնալ ընտրությունների. Արտակ Թովմասյանը ազդարարեց «Երրորդ ուժ» նախաձեռնության մասին

Пашинян должен подписывать меморандум с депутатами от “Моего шага” – Ишхан Сагателян 03/12/2021   00:27  |  Политика
Оппозиционное "Движение за спасение родины" в Армении готово встретиться с президентом страны Арменом Саркисяном в случае удовлетворения выдвинутых ими 4  условий. Об этом в четверг заявил координатор движения Ишхан Сагателян.
Он уточнил, что среди этих условий – проведение встречи в парламенте в прямом эфире, внятная повестка дня, предусматривающая четкий выход из кризиса,
Он отметил, что повестка дня "Движения за спасение родины" ясна: отставка премьер-министра, формирование временного правительства и проведение досрочных парламентских выборов.
В ответ на слова журналиста о том, что Пашинян готов к проведению досрочных выборов, однако оппозиция на это не согласилась, Сагателян отметил, что с требованием о проведении внеочередных выборов изначально выступила оппозиция, указав на важность отставки Пашиняна, а заявления последнего относительно выборов являются просто манипуляцией.
Сагателян отметил, что Пашинян хочет подписать меморандум с "Процветающей Арменией“ и ”Просвещенной Арменией”. “Этот меморандум он должен подписывать с депутатами собственной фракции, которые, по сути, оказались у него в плену”, - подчеркнул Ишхан Сагателян. По его словам, если даже оппозиция выдвинет кандидата, то политическое большинство проголосует против, потому что, как заявляет Пашиняна, у них в парламенте большинство.
“Если политическое большинство собирается голосовать за тебя, то зачем тебе меморандум с оппозицией, чтобы они отказались от выдвижения кандидата. Это означает, что у него нет политического большинства. Если он хочет, пусть подает в отставку и назначает внеочередные выборы. В противном случае его заявления о досрочных выборах – это очередной блеф, фальшивка”, - сказал Ишхан Сагателян.