Անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ 03/12/2021   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության 2021թ. առաջին կիսամյակի պլանի համաձայն, մարտի 16-ից 20-ը ՀՀ զինված ուժերի բոլոր օպերացիոն ուղղություններում անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ։
«Զորավարժություններ անցկացվելու են  համազորային, զորատեսակների և հատուկ զորքերի ստորաբաժանումների ընդգրկմամբ, նպատակ ունենալով՝
- ստուգել զորքերի մարտունակությունը, օպերատիվ օղակի կառավարման կարողությունները և ստեղծված իրավիճակում արագ գործելու ունակությունները,
- ճշտել հաստիքային, տրված և աջակցող ուժերի ու միջոցների փոխգործակցության հարցերը,
- անցկացնել ստորաբաժանումների և կրակի կառավարման մարզումներ՝ օպերատիվ-մարտավարական դրվագների խաղարկմամբ, ինչպես մարտական, այնպես էլ ոչ մարտական հրաձգություններով:
Մարտավարական և մարտավարամասնագիտական զորավարժություններին ընդգրկվում են շուրջ 7500 զինծառայող, շուրջ 200 հրթիռային, ռեակտիվ-հրետանային և հրետանային, ավելի քան 150 հակատանկային միջոցներ, շուրջ 100 զրահատեխնիկա, ավելի քան 90 հակաօդային պաշտպանության միջոցներ: Զորքերի մարտավարական գործողություններին աջակցելու համար զորավարժություններին կներգրավվեն նաև օդային հարձակման միջոցներ (ավիացիա):
20:43 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են ռազմական համագործակցության հարցեր
20:36 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտի 8-ին և 9-ին ՀՀ պետական սահմանի ամբողջ երկայնքով սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել. ՊՆ
20:25 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է գնդերեցների եռամսյա հաշտվետու ժողովը
20:04 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ5-րդ զորամիավորումում հայտարարվել է ուսումնական տագնապ
21:01 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆորակոչիկների հետ անցկացվել են շարային պարապմունքներ
20:53 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ խաղաղապահների հերթական զորախումբը վերադարձել է հայրենիք
20:38 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ ղեկավարը աշխատանքային շրջայցեր է կատարել ԶՈՒ ստորաբաժանումներ. Քննարկվել են զորքերի ծառայության հիմնական միջոցառումների պլանավորման հարցեր
19:45 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով անցած երկու օրը կայուն իրավիճակ է պահպանվել
20:55 04/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինված ուժերի գլխավոր շտաբում իրականացվում են պլանների ճշգրտման աշխատանքներ

ВС Армении проведут масштабные военные учения 03/12/2021   13:09  |  Лента новостей
В соответствии с планом подготовки Вооруженных сил Армении первого полугодия 2021 года с 16 по 20 марта во всех оперативных направлениях ВС будут проведены совместные тактические и тактико-специальные учения с участием общевойсковых подразделений, всех родов войск и подразделений специального назначения. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
Отмечается, что цель проведения учений – проверка  боеготовности войск, возможности управления оперативного звена и способности оперативно действовать в создавшейся ситуации, а также прояснение вопросов взаимодействия штатных, выданных и поддерживающих сил и средств, отработка навыков по  управлению огнем с разыгрыванием оперативно-тактических эпизодов как с боевой, так и небоевой стрельбой.
В учениях будет задействовано около 7500 военнослужащих, порядка 200 единиц артиллерии, 150 противотанковых оружий, 100 единиц бронетехники, более 90 средств противовоздушной обороны. Для поддержки тактических действий войск будет привлечена и авиация.
15:00 24/09/2020  |  Лента новостейТанкисты и артиллеристы ЮВО и Минобороны Армении выполнили боевые стрельбы на полигоне Алагяз в рамках СКШУ «Кавказ-2020»