Նախագահը դիմեց ՍԴ, բայց օրենքի սահմանադրականության հարցը պարզելու համար 03/10/2021   10:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահը, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, դիմում է ներկայացրել Սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Դիմումի ներկայացումը պայմանավորված է նաև նշված օրենքի իրավակիրառ պրակտիկայում առկա խնդիրներով, որոնք առավել ակնհայտ դարձան Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վարչապետի նախաձեռնության և դրան հաջորդած սահմանադրական իրավական գործընթացների արդյունքում:
Սահմանադրական դատարանը օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում հնարավորություն ունի՝ համակողմանիորեն և համակարգային առումով փոխկապակցված քննություն իրականացնել և որոշում կայացնել:
Ներկայացված դիմումով Սահմանադրական դատարանի որոշումները և ձեռնարկվող հնարավոր միջոցները կարող են լրջագույն ազդեցություն ունենալ մինչև այժմ ընդունված որոշումների, ստեղծված իրավիճակին առնչվող ներկայիս և հետագա գործընթացների վրա՝ վերը նշված օրենքի մեկնաբանման և կիրառման համատեքստում:
Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնում, որ հնարավորինս արագ համապատասխան որոշման կայացումը իրավական որոշակիություն կբերի և կնպաստի ներկայիս ճգնաժամի հանգուցալուծմանը:
22:10 09/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԿրկնում եմ՝ Սահմանադրության համաձայն՝ ո՛չ Հանրապետության նախագահը, ո՛չ վարչապետը չունեն ԶՈՒ ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու լիազորություն. Մելոյան
21:03 09/03/2021  |  ՔաղաքականՄենք ապացուցել ենք, որ Ձեր կողքին ենք, հիմա հերթը Ձերն է. Էլինար Վարդանյան
18:11 09/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԼուրը, թե «ԳՇ պետը ցանկացել է բանակը դուրս հանել փողոց, սակայն հրամանին ենթարկվողներ չեն եղել», հեռու է իրականությունից. ԶՈւ ԳՇ-ն դիմել է դատախազություն
17:54 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը և Օնիկ Գասպարյանն անհրաժեշտության դեպքում հանդիպում են, որևէ միջնորդի կարիք չկա. Նախագահի աշխատակազմ

Президент Армении обратился в Конституционный суд 03/10/2021   11:45  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян подал в Конституционный суд заявление с просьбой определить факт соответствия закона "О воинской службе и статусе военнослужащего" от 15 ноября 2017 года Конституции. Как сообщает аппарат президента Армении, данное заявление Армен Саркисян представил в КС, руководствуясь пунктом 4 частью 1 статьи 169 Конституции РА.
"Подача заявления обусловлена имеющимися в правоприменительной практике указанного закона проблемами, которые стали более очевидными в результате инициативы премьер-министра по увольнению начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения Оника Гаспаряна и последовавших за этим конституционно-правовых процессов", - говорится в заявлении аппарата президента.
Отмечается, что Конституционный суд в рамках своих полномочий имеет возможность провести всестороннее и в системном плане взаимосвязанное исследование и вынести решение.
"Решения Конституционного суда и предпринимаемые возможные меры в связи с данным обращением могут оказать серьезнейшее влияние на принятые до сих решения, текущие и будущие процессы, касающиеся создавшейся ситуации, в контексте трактовки и применения вышеупомянутого закона", - говорится в заявлении.
Также отмечается, что президент Армении выражает надежду на то, что принятие соответствующего решения в максимально сжатые сроки позволит добиться правовой определенности и поспособствует разрешению нынешнего кризиса.