Արա Այվազյանն ու Սերգեյ Լավրովը կքննարկեն գերիների վերադարձի հարցը 02/17/2021   15:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ արտգործնախար Սերգեյ Լավրովի և ՀՀ արտգործնախարար Արա Այվազյանի՝ Մոսկվայում կայանալիք հանդիպմանը ի թիվս այլ հարցերի՝ կքննարկվեն հայ ռազմագերիների և Ադրբեջանի կողմից պահվող քաղաքացիական անձանց ապահով հայրենադարձման հարցեր: Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Հիշեցնենք, որ եռակողմ հայտարարությունից հետո՝ հայրենիք է վերադարձել 69 հայ գերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձինք։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցեր: Քննարկումների առանցքում կլինեն Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և դրան հաջորդած հունվարի 11-ի հայտարարության կյանքի կոչմանն առնչվող հարցերը: Նախարարները կանդրադառնան նաև տարածաշրջանային բոլոր կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը:

Айвазян и Лавров обсудят вопрос возвращения пленных 02/17/2021   16:02  |  Лента новостей
В ходе предстоящей встречи  министра иностранных дел Армении с главой МИД РФ Сергеем Лавровым в Москве в числе прочих вопросов планируется обсудить безопасное возвращение на родину армянских военнопленных и  удерживаемых Азербайджаном гражданских лиц. Эту информацию “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Напомним, после подписания трехстороннего заявления на родину вернулись 69 армянских пленных, включая  гражданских лиц.
Как ранее сообщалось, главы МИД двух стран обсудят вопросы двусторонней, региональной и международной повестки. Особое внимание будет уделено реализации заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года с акцентом на оказание гуманитарного содействия, восстановление инфраструктуры, разблокирование транспортных коммуникаций в регионе.Глава МИД Армении едет с кратким визитом в Москву
13:03 07/12/2020  |  Лента новостейГлава МИД Армении Ара Айвазян посетил храмовый комплекс ААЦ в Москве