Դատարանը թույլատրել է Ռոբերտ Քոչարյանին մեկնել ՀՀ-ից 02/02/2021   13:58  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, թույլատրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին փետրվարի 3-ից 8-ը մեկնել ՀՀ-ից։ Այս մասին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի մեկնարկին հայտարարեց մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը՝ խնդրելով պարզաբանել  ՀՀ ոստիկանությունից ստացած տեղեկությունները։
«Մեզ հայտնի չէ, թե Ռոբերտ Քոչարյանին ինչի հիման վրա է թույլատրվում մեկնել ՀՀ-ից, ինչով է դա պայմանավորված, ինչով է որոշվում մեկնելու և վերադառնալու ժամանակահատվածը՝ դատարանի կողմից թույլատրված։ Մենք դրան պետք է տեղեկացված լինենք, քանի որ ամբաստանյալի դատական նիստերի մասնակցությունը և դրա հետ կապված ռիսկերը շոշափվում են մեր կողմից իրականացվող մեղադրանքի պաշտպանության սահմանադրական գործառույթը»,- նշեց մեղադրող կողմը ՝ հավելելով, որ իրենք պետք է տեղեկացված լինելու, քննարկմանը մասնակցելու , ինչպես նաև դիրքորոշումներ ներկայացնելու հնարավորություն ունենան։
Նախագահող դատավորն արձանագրեց, որ դատավարության յուրաքանչյուր մասնակից իրավունք ունի ծանոթանալու գործի նյութերին և համապատասխան տեղեկություններին՝ այդ թվում մեղադրողի կողմի բարձրացրած հարցի վերաբերյալ։ Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նշեց, որ մեղադրող Բաղդասարյանի կողմից մեկ անգամ արդեն բարձրացվել է այդ հարցը, սակայն դատական նիստից հետո դատախազը չի դիմել աշխատակազմ՝ նյութերին ծանոթանալու համար, ինչի հնարավորությունից զրկված չի եղել։
Բաղդասարյանը խնդրեց տրամադրել դատարանում առկա այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա դատարանը թույլատրել է Ռոբերտ Քոչարյանին փետրվարի 3-ից մինչև փետրվարի 8-ը մեկնել Հայաստանի Հանրապետությունից։
Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում են սահմանադրական կարգը տապալելու հանար, Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար։
17:34 19/01/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԳլխավոր դատախազի տեղակալ Գեւորգ Բաղդասարյանը Միհրան Պողոսյանին առաջարկեց հանդիպել նիստից հետո՝ պարզաբանումների
16:46 19/01/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԵթե Շուշին ազատագրելու համար ոչ մեկ նստած չէ, բա հիմա Շուշին հանձնելու համար ինչ գործողություններ են կատարվում. Վարդևանյանը՝ Բաղդասարյանին
16:33 19/01/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԱրթուր Դավթյանը չի կարող մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավարությանը. Ալումյան

Суд в Ереване разрешил Роберту Кочаряну выехать из Армении 02/02/2021   14:32  |  Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции Еревана под  председательством судьи Анна Данибекян разрешил второму президенту Армении Роберту Кочаряну выехать из страны с 3-го по 8-е февраля. Об этом сегодня на заседании суда заявил поддерживающий в суде обвинение прокурор Геворк Багдасарян, попросив пояснить полученные им из полиции сведения.
“Мы не знаем, на основании чего Роберту Кочаряну разрешили выехать из Армении, чем это вызвано, чем обусловлен период его отъезда и возвращения”, - сказал прокурор, отметив, что они должны быть об этом осведомлены и иметь возможность участвовать в обсуждении и представить свою позицию.
Судья в ответ заявила, что каждый участник судопроизводства имеет право ознакомиться с материалами дела  и соответствующей информацией, в том числе относительно затронутого стороной обвинения вопроса. Судья Анна Данибекян отметила, что прокурор Багдасарян уже один раз поднимал этот вопрос, однако после судебного заседания он не обратился к администрации для ознакомления с материалами дела, хотя не был лишен этой возможности.
Багдасарян попросил предоставить существующие в суде документы, на основании которых суд разрешил Роберту Кочаряну выехать из Армении с 3-го по 8-е февраля.
13:33 19/01/2021  |  Лента новостей“Сдавшие Шуши судят освободивших Шуши”: сторонники Кочаряна проводят акцию перед зданием суда в Ереване
17:09 22/09/2020  |  Суд по делу второго президента РАСуд в Ереване отложил решение по ходатайству защиты Кочаряна о предоставлении материалов основного дела “1 марта”
13:44 22/09/2020  |  Суд по делу второго президента РАРоберт Кочарян во дворе суда встретился со своими сторонниками(Видео)