ԱԱԾ-ն բերման է ենթարկել Դավիթ Գալստյանին՝ «Պատրոն Դավոյին» 02/01/2021   10:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում պարզվել է, որ արտերկրում գրանցված ընկերության խորհրդի նախագահ Դ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով նույն ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի հետ, ի սկզբանե առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ,  ընկերության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր, որի համաձայն՝ ընկերությունը պարտավորություն է ստանձնել 2018 թվականի ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ կարիքների համար մատակարարել 1983-1986թթ. արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցներ: Այնուհետև, օգտվելով կնքված պայմանագրի ուժով ընձեռնված հնարավորությունից, Ա. Բ.-ն և Դ. Գ.-ն ձեռնամուխ են եղել  կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքը խաբեությամբ իրացնելու և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ավելի հին՝ 1977 թվականի Չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են, մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող լեռնային հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված կրակոցները կիրառելու դեպքում լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար՝ այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակվել է  առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ գումարը:
Առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու կասկածանքով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել մատակարար կազմակերպության խորհրդի նախագահ Դ. Գ.-ն, ով նույն օրը ներգրավվել է մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով և միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև ընկերության տնօրենին և դարձյալ միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ներկայումս քննվում են նաև Դ.Գ.-ի կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմների գործադրմամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը կատարված մատակարարումների ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ այլ քրեական գործեր, որոնցով այս պահին իրականացվում են ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ:

Давид Галстян, он же “Патрон Даво”, подвергнут приводу в СНБ Армении: его обвиняют в крупных хищениях 02/01/2021   11:33  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении в рамках расследуемого в следственном департаменте СНБ уголовного дела выяснила, что председатель совета зарегистрированной за рубежом компании Д.Г., вступив в предварительный сговор с директором той же компании А.Б., вынашивая изначально умысел на хищение суммы в особо крупном размере, от имени фирмы заключил с министерством обороны Армении контракт, согласно которому компания взяла на себя обязательство в течение 2018 года поставить для нужд Генштаба ВС РА артиллерийские снаряды для пушек производства 1983-1986 гг..
Затем, пользуясь представленной возможностью, А. Б. и Д.Г. принялись за реализацию не соответствующего предмету контракта имущества обманным путем и с целью хищения особо крупной суммы у министерства обороны вместо предусмотренных по контракту снарядов обманом, скрыв факт несоответствия тактико-техническим характеристикам, поставили Минобороны более старые снаряды для чешских пушек 1977 года.
Сообщается, что поставленные снаряды по тактическим и техническим характеристикам значительно уступали тем, которые должны были быть поставлены. Указывается, что с применением данных снарядов невозможно было решить боевые задачи.
На основании заключенного контракта на счет компании было перечислено 523.089.000 драмов(порядка 1.083.000 долларов). Тем самым была расхищена упомянутая сумма в особо крупном размере
“По подозрению в хищении особо крупной суммы в следственный департамент СНБ РА доставлен председатель совета являющейся предполагаемым поставщиком организации Д.Г., который в тот же день был привлечен в качестве обвиняемого по признакам соответствующей статьи. В суд подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу”, - говорится в сообщении.
В рамках того же день обвинение предъявлено и директору компании. Следствие подало в суд ходатайство об его аресте.
“Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия по возмещению причиненного  в результате преступления  государству ущерба, выявлению всего круга лиц, вовлеченных в коррупционный механизм, и даче их деяниях соответствующей уголовно-правовой оценки”, - заявили в ведомстве.
СНБ также отмечает, что в следственном департаменте Службы нацбезопасности в настоящее время расследуется также и другие уголовные дела о злоупотреблениях, допущенных при поставках министерству обороны РА, осуществленных с применением Д.Г. коррупционных механизмов. По указанным делам проводятся активные  следственные и иные процессуальные действия.