Ադրբեջանի նախագահի հունվարի 7-ի ելույթի ձևակերպումներն ու շեշտադրումներնը որտնահարում են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը.ՄԻՊ 01/08/2021   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ՝ 2021 թվականի հունվարի 7-ին Ադրբեջանի նախագահը 2020 թվականի ամփոփմանը վերաբերող իր ելույթում օգտագործել է ձևակերպումներ ու շեշտադրումներ, որոնք Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության ու հայ ժողովրդի նկատմամբ թշնամանքի կազմակերպված քարոզի մաս են: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը.
«Մասնավորապես, ելույթում օգտագործվել են Հայաստանին ու հայաստանյան հասարակությանն ուղղված բացահայտ սպառնալիքներ, ողջ հայ ժողովրդին ահաբեկող ու արժանապատվությունը վիրավորող արտահայտություններ:
Խոսքը նաև վերաբերում է Արցախի մեկուսացմանը, դեպի Արցախ մարդասիրական օգնությունը խաթարելուն. սա իր հերթին ոտնահարում է միջազգային հանրահռչակ սկզբունքն առ այն, որ որևէ մեկը կամ որևէ մեկի իրավունք չպետք է անտեսվի` անկախ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է հանարում արձանագրել, որ Ադրբեջանի նախագահի ելույթը պետք է դիտարկել այն համատեքստում, որ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ողջ ընթացքն ուղեկցվել է ադրբեջնական զինված ուժերի կողմից հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց կյանքի ու առողջության, սեփականության և միջազգայնորեն ճանաչված մյուս իրավունքների կոպիտ խախտումներով, հայկական խաղաղ բնակավայրերին զանգվածային ավերածություններ պատճառելով:
Նույնաբնույթ խախտումներ են արձանագրվել նաև այս պատերազմից առաջ` տարբեր ժամանակահատվածներում:
Այս ելույթի ձևակերպումներն ու շեշտադրումները պետք է դիտարկել նաև այն դատապարտելի գործողությունների համատեքստում, որ վերջին օրերին կատարում են ադրբեջանցի զինվորականները մեր երկրի սահմանային բնակիչների ու, առհասարակ, մեր ժողովրդի նկատմամբ:
Դա հստակ է երևում ընդամենը մի քանի օրինակով, որոնք բխում են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին սահմանային բնակիչների հասցեագրած ահազանգերից, ինչպես նաև Պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումից`
1) «Բարի գալուստ Ադրբեջան» նշագրումով ու ՀՀ տարածքի մասեր ընդգրկող քարտեզով ցուցանակի տեղադրումը Հայաստանի Սյունիքի մարզի երկու համայնքները` Գորիսն ու Որոտանն իրար միացնող ճանապարհի միջնամասում ու դա խաղաղ բնակիչներին ահաբեկող եղանակով կատարելը.
2) Սյունիքի խաղաղ բնակավայրերում քաղաքացիական տների վրա ադրբեջանական դրոշներ տեղադրելն ու խաղաղ բնակիչներին ակնհայտ վիրավորող տեսանյութեր հրապարակելը` նրանց նաև ահաբեկելու նպատակով և այլն:
Եվ խաղաղ բնակիչներին սադրող այս գործողություններն արվում են մարդկության դեմ ուղղված ու պատերզմական այն հանցագործությունների ֆոնին, որ այս պատերազմի ընթացքում կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Ուստի, հրավիրում եմ միջազգային հանրության ուշադրությունն այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի նախագահի 2021 թվականի հունվարի 7-ի ելույթի ձևակորպումներն ու շեշտադրումներնը որտնահարում են միջազգային մարդասիրական ու, առհասարակ, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը:
Դրանք բացարձակ դատապարտելի են, որ շարունակում են պետական ամենաբարձր մակարդակով խրախուսել հայատյաց քաղաքականությունն ու թշնամանքը հայ ժողովրդի նկատմամբ»,-գրել է ՄԻՊ-ը:

Формулировки и акценты в выступлении Алиева попирают международное гуманитарное право – омбудсмен Армении 01/08/2021   14:01  |  Лента новостей
Вчера, 7 января 2021 года, президент Азербайджана в своем выступлении по итогам 2020 года использовал формулировки и акценты, которые являются частью армяноненавистнической политики и пропаганды вражды в Азербайджане, организованной по отношению к армянскому народу. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека (омбудсмена) РА Армана Татояна
В частности, как указал Татоян, в выступлении звучали открытые угрозы в адрес Армении и армянского общества, высказывания, терроризирующие весь армянский народ и оскорбляющие его достоинство.
“Речь также идет об изоляции Арцаха, о препятствовании поступлению в Арцах гуманитарной помощи: это, в свою очередь, попирает всемирно известный принцип, согласно которому никто и ничьи права не должны игнорироваться, независимо от политического статуса территории”, - написал Татоян.
Омбудсмен Армении считает необходимым зафиксировать, что выступление президента Азербайджана следует рассматривать в контексте того, что вся война с сентября по ноябрь 2020 года сопровождалась грубыми нарушениями азербайджанскими ВС права на жизнь и здоровье, имущество армянских военнослужащих и мирных жителей и других международно-признанных прав, причинением массовых разрушений мирных армянских населенных пунктов.
“Нарушения подобного характера были зафиксированы также в разное время до этой войны”, - напомнил Татоян.
Как отметил омбудсмен Армении, формулировки и акценты этого выступления следует рассматривать также в контексте тех предосудительных действий, которые в последние дни предпринимают азербайджанские военные против приграничных жителей нашей страны и нашего народа в целом.
Это ясно видно на нескольких примерах, вытекающих из тревожных звонков, поступивших в офис защитника прав человека Армении от жителей приграничья, а также мониторинга омбудсмена:
1) Установка указателя с надписью “Добро пожаловать в Азербайджан” и картой, охватывающей части территории Республики Армения, посреди дороги, соединяющей две общины Сюникской области Армении - Горис и Воротан, которая была осуществлена таким способом, чтобы запугать мирных жителей.
2) Размещение азербайджанских флагов на жилых домах в мирных населенных пунктах Сюника и публикация видеоматериалов, явно оскорбляющих мирных жителей, с целью их запугивания и т. д..
“И эти действия, провоцирующие мирных жителей, предпринимаются на фоне преступлений против человечности и тех военных преступлений, которые были совершены азербайджанскими вооруженными силами против армянского народа во время этой войны”, - написал омбудсмен.
Он обратил внимание международного сообщества на тот факт, что формулировки и акценты в выступлении президента Азербайджана от 7 января 2021 года попирают международное гуманитарное право и международное право прав человека в целом.
“Исключительно достоин осуждения продолжающееся на самом высоком государственном уровне поощрение политики армянофобии и враждебности по отношению к армянскому народу”, - написал омбудсмен.