Թշնամին հունվարի 11-ին նոր ակնկալիքներ ունի, օր առաջ պետք է հասնել ՀՀ վարչապետի հրաժարականին. հայտարարություն 01/08/2021   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պարտություն կրած և կապիտուլյացիա կնքած ղեկավարի հետ բանակցելու ցանկություն կունենա միայն թշնամին, ով հունվարի 11-ին նոր ակնկալիքներ ունի, ուստի կոչ ենք անում ՀՀ բոլոր խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերին, հասարարակության լայն շրջանակներին օր առաջ հասնելու ՀՀ վարչապետի հրաժարականին։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը։
«Արցախի հիմնախնդրի և միջազգային հարաբերությունների վերաբերյալ Արցախի և Հայաստանի իշխանությունների պարտվողական կեցվածքը, տրամագծորեն հակառակ քաղաքական հայտարարությունները հանգեցրեցին նրան, որ աշխարհը սկսեց Ղարաբաղյան հիմնախնդիրն ընկալել ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի համար մղվող պայքար, այլ որպես զուտ տարածքային վեճ, որի աղետալի հետևանքները հայ ազգը կրում է այսօր:
44 օր շարունակ խաղաղ բնակչության ամենօրյա ռմբակոծությամբ, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ, գերիների խոշտանգմամբ պատերազմական հանցագործությունների համար չպատժված Իլհամն արդեն իրեն իրավունք է վերապահում վերահսկել հայ կամ այլ պաշտոնյաների ելքն ու մուտքը Արցախ։ Միջազգային հանրության անտարբերության, Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների քար լռության ներքո հոխորտում է, թե` Արցախը «իրենց տարածքն է», վախեցնում է, թե` Հայաստանից Արցախ պաշտոնյայի այցի և այդպիսվ իրեն զայրացնելու դեպքում «պատասխանը շատ կոշտ կլինի»:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության աննախադեպ ագրեսիվ և անպատասխանատու պահվածքը, կոչ է անում միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություններին, մասնավորապես Արցախի Հանրապետությունում խաղաղարար առաքելություն իրականացնող և կողմերի միջև հրադադարի երաշխավորը հանդիսացող Ռուսաստանի Դաշնությանը դատապարտել Ալիևի նման ռազմատենչ գործելաոճը, քանզի ուժի միջոցով հակամարտությունների լուծումը կարող է աղետալի նախադեպ դառնալ այս տարածաշրջանի համար:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը փաստում է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը պետք է Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի( մինչև հակամարտության լուծումը ստատուս քվոյի վերականգնում) և սահմանների վերականգման առումով քաղաքական բովանդակություն ստանա, այլապես առկա խնդիրներն ական են դրված տարածաշրջանի խաղաղության տակ:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը համոզված է, որ պարտություն կրած և կապիտուլյացիա կնքած ղեկավարի հետ բանակցելու ցանկություն կունենա միայն թշնամին, ով հունվարի 11-ին նոր ակնկալիքներ ունի, ուստի կոչ ենք անում ՀՀ բոլոր խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերին, հասարարակության լայն շրջանակներին օր առաջ հասնելու ՀՀ վարչապետի հրաժարականին»։

Враг возлагает новые надежды на 11 января, надо немедленно добиться отставки Пашиняна - заявление 01/08/2021   16:13  |  Лента новостей
Вести переговоры с руководителем, потерпевшим поражение и подписавшим капитуляцию, захочет только враг, который возлагает новые надежды на 11 января, поэтому призываем все парламентские и внепарламентские политические силы РА, широкие слои общественности немедленно добиться отставки премьер-министра Армении. С таким заявлением выступила арцахская партия “Справедливость”.
“Пораженческая позиция властей Арцаха и Армении по арцахскому вопросу и касательно международных отношений,  а также диаметрально противоположные политические заявления привели к тому, что мир стал воспринимать карабахскую проблему не как борьбу за право на самоопределение, а как сугубо территориальный спор, катастрофические последствия которого переживает сегодня армянская нация”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что Ильхам, не понесший наказания за военные преступления в виде ежедневных бомбардировок мирных населенных пунктов на протяжении 44 дней с использованием запрещенных видов вооружения, пыток пленных, уже наделил себя правом контролировать въезд и выезд армянских чиновников в Арцах.
"Под сенью безразличия международного сообщества, молчания властей Армении и Арцаха,  он кичится, что Арцах, мол, “их территория”, грозится “жестким ответом” в случае визита чиновников из Армении в Арцах…” ,- говорится в заявлении.
Партия “Справедливость” решительно осуждает беспрецедентно агрессивное и безответственное поведение политического руководства Азербайджана и обращается к международному сообществу, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, в частности Российской Федерации, осуществляющей миротворческую миссию в Республике Арцах и являющейся гарантом перемирия между сторонами, с призывом осудить воинственные методы работы Алиева, потому что, как указывается в заявлении, силовое решение конфликтов может стать катастрофическим прецедентом для этого региона.
Арцахская партия “Справедливость” констатирует, что  перемирие, установленное заявлением от 9 ноября, должно получить политическое содержание в плане восстановления статуса Республики Арцах(восстановления статуса-кво до разрешения конфликта) и границ, иначе существующие проблемы закладывают мину под мир региона.
Арцахская партия “Справедливость” убеждена, что вести переговоры с руководителем, потерпевшим поражение и подписавшим капитуляцию, захочет только  враг, который возлагает новые надежды на 11 января, поэтому призывает все парламентские и внепарламентские политические силы РА, широкие слои общественности как можно скорее добиться отставки премьер-министра Армении.