Պաշտոնյաներն ու ընդդիմության տարբեր շրջանակներ իրենց հրապարակային խոսքով չպետք է նպաստեն անհանդուրժողականության խորացմանը . ՄԻՊ 12/23/2020   10:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խիստ մտահոգիչ է, որ իշխանության մարմիններն ու պաշտոնյաները, քաղաքական կամ հասարակական ընդդիմության տարբեր շրջանակներ, անտեսելով մարդու իրավունքների համակարգի պահանջները, իրենց հրապարակային խոսքով նպաստում են անհանդուրժողականության խորացմանն ու լարվածության ավելացմանը:
Ցավոք, մեր երկրում ներդրվել ու շարունակվում է հանրային հասարակական-քաղաքական հարթակ բերված «նոր ու նախկին», «սև ու սպիտակ» պիտակավորմամբ դիսկուրսը, որն, ըստ էության, հասարակությունը խմբերի բաժանելու, խտրականություն սերմանելու անթույլատրելի օրակարգ է:
Նույն սկզբունքով անթույլատրելի է քաղաքական ընդդիմության առանձին շրջանակների կողմից գործածվող բառապաշարով հասարակությանը խմբերի բաժանելու, մարդկանց վիրավորելու օրակարգի զարգացումն ու նույնիսկ դրա խրախուսումը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տևական ու թիրախային դիտարկումները վկայում են, որ այս անթույլատրելի վիճակն ավելի է խորացնում այն, որ գործում են թե՛ իշխանության մարմիններին, թե՛ ընդդիմության տարբեր շրջանակների աջակցող սոցիալական ցանցերի (հատկապես՝ «Ֆեյսբուք») կեղծ էջեր և կեղծ օգտահաշիվներ, որոնք կազմակերպված ու նպատակային հարձակումներ են իրականացնում իրար դեմ:
Արդյունքում ստացվել է այնպես, որ սոցիալական մեդիայի հայկական ողջ տիրույթը հեղեղվել է հայհոյախառն վիրավորանքներով, միմյանց ուղղված սպառնալիքներով ու ատելության խոսքով` հիմնովին ոտնահարելով մարդու իրավունքների համակարգի պահանջները:
Սա որևէ տեղ չտանող ճանապարհ է, որ լի է վտանգներով, այն ավերում է մեր երկրի ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքերի համակարգի տարիների ձեռքբերումները:
Հասարակական-քաղաքական համակարգը պետք է մշտապես հիմքում ունենա մարդու իրավունքները՝ որպես ունիվերսալ բարձր արժեքներ և ղեկավարվի այդ իրավունքների, այդ թվում՝ այլոց կարծիքի նկատմամբ հարգանքի սկզբունքով:
Հ.Գ. Ընդամենը երեկ է Մարդու իրավունքների պաշտպանն այս թեմայով ավելի ծավալուն գրառում կատարել, սակայն, հաշվի առնելով շարունակվող նույն մտահոգիչ զարգացումները, կրկին հորդորում է համերաշխության ու համախմբվածության, ուղղակի հրամայական պահանջ է դարձել հարգանքը մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական արժեքների նկատմամբ:
13:15 22/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈրևէ մեկն իրավունք չունի մարդկանց հարկադրել մասնակացել կամ չմասնակցել քաղաքացիական ակցիաների. Մարդու իրավունքների պաշտպան
15:07 21/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԱնթույլատրելի են մի խումբ անձանց կոչերն ու տեղեկությունները, որոնք վերաբերում են Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովվի նկատմամբ սպառնալիքներին ու բռնությանը.ՄԻՊ
10:38 19/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՍահմանազատումների ու սահմանագծումների նման արագությամբ գործընթացը պարունակում է իրական վտանգներ մեր պետության սահմանային բնակավայրերի բնակիչների, Հայաստանի ողջ ժողովրդի կյանքի համար. ՄԻՊ
19:54 18/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանն ու Եղիշե Կիրակոսյանն այսօր Գյումրիում հանդիպել են Շիրակի մարզի մի խումբ բնակիչների հետ
15:39 18/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՀՀ և ԱՀ ՄԻՊ-երն ավարտել են էթնիկ հայ գերիների ու զոհվածների մարմինների նկատմամբ ադրբեջանական ԶՈՒ դաժանությունների վերաբերյալ հերթական զեկույցը
13:17 18/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների ազատ արձակման ու մարմինների վերադարձման գործընթացին առնչվող հարցեր են քննարկել Մարդու իրավունքների պաշտպանը և Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավարը
12:20 17/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշան Պետրոսյանին բերման ենթարկելու առնչությամբ ՄԻՊ-ի արագ արձագանքման խումբ է մեկնել ոստիկանություն
15:36 16/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԳերեվարվածների մասին տվյալները փոխանցվել են նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյանի գրասենյակի պատասխանատուին
19:23 15/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում տարիներ շարունակ հայատյացության խրախուսումը հանգեցրել է Արցախում հայերի նկատմամբ դաժանությունների․ Պաշտպանն ապացույցներ է ներկայացրել

Омбудсмен Армении назвал крайне тревожным углубление нетерпимости и рост напряженности в стране 12/23/2020   10:51  |  Лента новостей
Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян считает крайне тревожным углубление нетерпимости и рост напряженности в стране, чему способствуют представители власти и различные общественные и политические круги.
"Крайнюю тревогу вызывает то, что органы власти и официальные лица, различные круги политической или общественной оппозиции, игнорируя требования системы защиты прав человека, своими публичными выступлениями способствуют углублению нетерпимости и нагнетанию напряженности", - говорится в заявлении.
К сожалению, по словам омбудсмена Армении, в нашей стране  был внедрен и продолжается перенесенный в общественную социально-политическую плоскость дискурс с навешиванием ярлыков «новые и бывшие», «черное и белое», что, по сути, является недопустимой  повесткой разделения общества на группы и сеяния дискриминации.
"По такому же принципу недопустима лексика отдельных кругов политической оппозиции, используемая ими для разделения общества на группы, ежедневный режим оскорбления людей и даже его поощрение", - отмечается в заявлении.
Сообщается, что длительный и целевой мониторинг сотрудников Аппарата Защитника прав человека свидетельствует о том, что эту недопустимую ситуацию еще больше усугубляет то, что действуют фейковые страницы в соцсетях (особенно в соцсети Facebook) и аккаунты, поддерживающие как власть, так и различные круги оппозиции, которые предпринимают организованные и целенаправленные атаки друг на друга.
В результате, как отмечает омбудсмен, получилось так, что все пространство социальных медиа Армении наводнилось оскорблениями, приправленными нецензурной бранью, угрозами и риторикой вражды друг к другу, в корне поправ требования системы защиты прав человека.
Это путь, по его словам, который ведет в никуда, полный опасностей, он разрушает демократические ценности нашей страны, достижения системы прав человека за долгие годы.
В заявлении также отмечается, что социально-политическая система всегда должна основываться на правах человека как на высших универсальных ценностях и руководствоваться принципом уважения этих прав, в том числе мнения других.
"Только вчера Защитник прав человека оставил еще более пространную запись на эту тему, но, принимая во внимание продолжающиеся тревожные события, он снова призывает к солидарности и единству. Уважение прав человека и демократических ценностей в наши дни становится безусловным требованием", - отмечается в заявлении.