Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերը հանձնվել են Ադրջեջանին.ոչ ոք «վիզ չի դրել», դրա համար էլ այդպես ստացվեց. Սավադյան 12/15/2020   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մեզ հասան տեղեկություններ, թե Հին Թաղերն անցել է Ադրբեջանին»,- այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Հադրութի նախկին քաղաքապետ Վահան Սավադյանը՝ հավելելով, որ մանրամասներ  չգիտի, ինքը տեղեկացել է մոտակայքում գտնվող ծանոթներից։
«Ոչ ճիշտ դիվանագիտության պատճառով, ոչ ոք «վիզ չի դրել», դրա համար էլ այդպես ստացվեց»,- ասաց Սավադյանը։
Հարցին՝ արդյոք տարածքում ռուս խաղաղապահներ չեն եղել, երբ գյուղը հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, նշեց, որ տարածքում խաղաղապահները երկու անգամ են եղել։
«Ռուս խաղաղապահները նախ եկել էին մոտ մեկ ամիս առաջ՝ կոորդինատներ վերցնելու, թե ո՞ր տարածքում է տեղակայված  հայկական զորքը ու նորից գնացել։ Ու երբ այս դեպքերը եղավ, նորից եկել են, որ կարգավորեն։ Չգիտեմ ոնց ստացվեց, որ նման որոշում կայացվեց»,- ասաց Սավադյանը։
«Այս պահին ես միայն գիտեմ, որ Խծաբերդը, և Հին թաղերը գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ և,  կարծում եմ, որոշում են կայացրել որ այդպես էլ մնա, այս պահին մերոնք դիմադրություն ցույց չեն տալիս։ Որոշումը կարծում եմ, կայացրել են ռուս խաղաղապահները, բայց հստակ կասեմ ավելի ուշ»,- ասաց Սավադյանը՝ հույս ունենալով, որ առաջիկա ժամերին իրավիճակը կփոխվի։
12:13 15/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀադրութի 14.000 բնակիչ մնացել է անօթևան. Նրանց տուն չեն տա, փոխարենը ձմեռն անցկացնելու համար 300.000 դրամ կտրամադրեն
22:05 14/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններն սպառնալիք են Հին շեն գյուղի բնակչության, ներառյալ՝ երեխաների ու կանանց անվտանգության համար. Արտակ Բեգլարյան
20:35 14/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հին Շենում ռուս խաղաղապահները մշտադիտարկում են իրականացնում. համայնքի ղեկավար
20:50 13/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից պահանջում են հասցեական գնահատական
17:38 13/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՌԴ ՊՆ-ն հրապարակել է Արցախում իրավիճակի մասին հերթական քարտեզը․ որպես պատասխանատվության գոտի ավելացել է նաև Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածը
15:48 13/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊՆ-ն հերքում է` Հադրութի մոտ մարտական գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը զոհեր չի ունեցել

Арцахские села Хин Тагер и Хцаберд перешли под контроль Азербайджана: Савадян сообщил новые подробности 12/15/2020   14:29  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Бывший мэр Гадрута Ваган Савадян в беседе с “ФактИнфо” заявил, что до них дошли сведения, что село Хин Тагер Гадрутского района Арцаха перешло под контроль Азербайджана.  Савадян добавил, что не располагает подробности случившегося и что он об этом узнал от знакомых, находящихся поблизости.
“Все из-за неграмотной дипломатии. Никто не упорствовал, поэтому все так вышло”, - посетовал Савадян.
В ответ на вопрос, находились ли российские миротворцы на данной территории в момент, когда село оказалось под контролем Азербайджана, Савадян отметил, что миротворцы в этой зоне были дважды.
“В первый раз российские миротворцы прибыли около месяца назад, чтобы взять координаты зоны размещения армянских войск и уехали. Когда же произошли эти инциденты, они снова приехали, чтобы урегулировать ситуацию. Не знаю, как получилось, что было принято такое решение”, - сказал Савадян.
“В данный момент я знаю лишь то, что Хцаберд и Хин Тагер находятся под контролем Азербайджана. Я полагаю, что решили так и оставить. В данный момент наши не оказывают сопротивления. Решение, полагаю, приняли российские миротворцы, но четко я скажу позже”, - заявил Савадян, выразив надежду, что ситуация в ближайшие часы изменится.