Արցախի 7 շրջանների դիմաց Փաշինյանին 5 մլրդ դոլարի առաջարկի մասին Միքայել Մինասյանի տարածած տեսանյութը ուսումնասիրվում է դատախազությունում 12/14/2020   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի հանրապետության 7 շրջանների դիմաց Ալիեւի կողմից Փաշինյանին 5 մլրդ դոլարի առաջարկելու մասին Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հայտարարությունը պարունակող տեսանյութն ուսումնասիրվում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ի հետ զրույցում հայտնեցին դատախազությունից՝ նշելով, որ հետագա ընթացքի մասին՝ ըստ անհրաժեշտության կտեղեկացվի:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել է, որ 2018 թվականի հոկտեմբերին Ալիեւը 5 մլրդ դոլար է առաջարկել Նիկոլ Փաշինյանին՝ Արցախի 7 շրջանի դիմաց։
Առաջարկը պարունակող գաղտնի նամակը Փաշինյանի կառավարության ներկայացուցչին է փոխանցվել ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում՝ հինգ աստղանի հյուրանոցում ՝ Ադրբեջանի կառավարության բարձրաստիճան մի անձնավորությունից, որը հանդես է եկել Իլհամ Ալիևի անունից։
«Նամակի բովանդակությունը հետևյալն էր՝ մենք՝ Ադրբեջանի կառավարությունը, պատրաստ ենք տրամադրել Նիկոլ Փաշինյանին եվրոպական մաքուր հիմնադրամների միջոցով, որոնք ոչ մի կերպ չեն ասոցացվելու Ադրբեջանի հետ, հինգ միլիարդ ամերիկյան դոլար։ Հինգ միլիարդ դոլար յոթ շրջանի համար՝ 5+2»,- նշել էր Մ.Մինասյանը։
Մ.Մինասյանի հայտարարությունից օրեր առաջ՝ Արցախի դիմաց Փաշինյանին աստղաբաշխական գումար առաջարկելու մասին հարցադրում-հայտարարությամբ հանդես էր եկել նաեւ ԱԺ նախկին պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը։
«2019-ին արդյոք արաբական մի երկրում հանդիպել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բարձրաստիճան, համարժեք երկու պաշտոնյա։ Արդյո՞ք Ադրբեջանի ներկայացուցիչը Հայաստանի ներկայացուցչին փոխանցել է թուղթ, որի վրա աստղաբաշխական գումար է նշված եղել՝ որպես առաջարկ Արցախի հարցը հօգուտ Ադրբեջանի լուծման։ Եւ երբ մեր պաշտոնյան բորբոքվել է, թե էս ի՞նչ ես առաջարկում, դիմացինը շատ կիրթ ասել է՝ մի բորբոքվեք, ձեզանից ընդամենը խնդրում ենք՝ փոխանցել ձեր ղեկավարին։
Արդյո՞ք երբ հայ պաշտոնյան, նույնքան բորբոքված, ասել է թե՝ տես էդ անասունները ինչ են առաջարկում, մեր երկրի ղեկավարը ասել է՝ դու հուզական, զգացմունքային մարդ ես, մի խառնվիր, ուրիշը կզբաղվի»,- նշել էր Աղվան Վարդանյանը։
Այս հայտարարությունները դեռեւս պաշտոնապես չեն հերքվել։ «Կոչ եմ անում, խնդրում եմ Նիկոլ Փաշինյանին, հաստատի կամ հերքի իմ ասածը։
Բայց հերքելուց առաջ հիշի, որ կան մարդիկ, որոնք գիտեն, որոնք ստացել են, որոնք փոխանցել են, և որոնք ունեն նաև նամակի պարունակությունը»,- դեկտեմբերի 11-ին տարածված տեսանյութում ասել էր Մ.Մինասյանը։
12:38 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԺողովրդի կողմից ինձ տրված կարգավիճակից կարող եմ հրաժարվել միայն ժողովրդի կամարտահայտման հավաստի արդյունքների հիման վրա.Փաշինյան
12:28 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄոտեցել ենք մեր գերիների վերադարձի գործընթացի մեկնարկին․ Փաշինյան
12:27 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Զանգելանի և Կուբաթլուի մասին հիշատակում չկա, քանի որ ստորագրման պահին այդ տարածքների 90%-ից ավելին եղել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո.Փաշինյան
12:18 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում դեկտեմբերի 19-ից եռօրյա սուգ կհայտարարվի
21:56 13/12/2020Եթե սա կոչվում է «կառավարելի», ապա հարց է առաջանում, թե որտեղից և ում կողմից կառավարելի՝ Բաքվի՞ց, Անկարայի՞ց, Վաշինգտոնի՞ց. Կարեն Վրթանեսյան
20:31 13/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլը երկու տարի ոչինչ չարեց Սևանի ճահճացման դեմն առնելու համար. Պետք է որ հասկանաք, թե ինչ ստրատեգիական նշանակության ռեսուրսների մասին է խոսքը. Վարագյան

Прокуратура Армении изучает видео с заявлением Минасяна о предложенных Пашиняну $5млрд за семь районов Арцаха 12/14/2020   13:20  |  Лента новостей
Генеральная прокуратура Армении изучает видео, в котором содержится заявление посла Армении при Святом престоле Микаела Минасяна о том, что Алиев за семь районов Арцаха предложил Пашиняну 5 млрд долларов. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщили в Прокуратуре, пообещав при необходимости проинформировать о дальнейшем ходе.
11 декабря экс-посол Армении в Ватикане Микаел Минасян заявил, что в октябре 2018 года Алиев предложил 5 миллиардов долларов Николу Пашиняну за 7 районов Арцаха.
По его словам, секретное письмо с предложением было передано представителю правительства Пашиняна в пятизвездочном отеле в городе Дубае неким высокопоставленным чиновником из правительства Азербайджана, который выступал от имени Ильхама Алиева.
“Содержание этого письма следующее: правительство Азербайджана готово предоставить Николу Пашиняну 5 миллиардов американских долларов посредством чистых европейских фондов, которые никак не ассоциируются с Азербайджаном. 5 млрд. долларов – за 7 районов (5+2)”, - отметил М. Минасян.
Эти заявления официально не были опровергнуты. “Призываю, прошу Никола Пашиняна подтвердить или опровергнуть сказанное мною. Но перед тем, как опровергнуть, помни, что есть люди, которые знают, которые получили, которые передали и у которых имеется и содержание письма”, - сказал Минасян в видеоролике.
За несколько дней до заявления Минасяна с заявлением-вопросом по поводу предложенной Пашиняну за Арцах астрономической суммы выступил и бывший депутат НС Агван Варданян.
В частности, Варданян спросил, состоялась ли в 2019 году в одной из арабских стран встреча двух высокопоставленных равнозначных чиновников Армении и Азербайджана? Передавал ли азербайджанский чиновник своему армянскому коллеге бумажку, на которой была написана астрономическая сумма, за которую предлагалось решить вопрос Арцаха в пользу Азербайджана? "И когда наш чиновник возмутился, мол, что он такое предлагает, его визави весьма культурно заявил: "Не сердитесь, мы всего лишь просим передать это вашему руководителю". Затем, когда наш чиновник в таком возмущенном состоянии передал бумажку главе нашего государства, то говорил ли последний, что тот слишком эмоционален, чувствителен, предложив ему не вмешиваться, мол, другой этим займется?" - сказал Варданян.