Ռուս օդաչուները զոհվել են ոչ թե «դժբախտ պատահարի» , այլ ծրագրված հարձակման կամ ռազմական սադրանքի արդյունքում. wargonzo 12/09/2020   10:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հաշվի առնելով, որ Ми-24-ը թռել է Էրեբունի ավիաբազայի ռուսասական սեկտորից, որից ցանկացած թռիչք նույնիսկ խաղաղ ժամանակ դիտարկվում է ռադիոլոկացիոն, ինչպես նաեւ թուրքական կողմի՝ Արարատ լեռան վրա  տեղակայված օպտիկական համակարգերով, տարօրինակ է ենթադրել, որ ադրբեջանա-թուրքական դաշինքը տեղյակ չի եղել, թե հատկապես ո՞ր օդանավն է լքել ռազմական օդանավակայանը»,-այս մասին բարձրաձայնում են Wargonzo նախագծի անդամները,  անդրադառնալով Հայաստանի տարածքում ռուսական ուղղաթիռի խոցմանը, որի ոչ պատահական լինելու մասին հայտնել է ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Լենկովը։
Բացի այդ, ՊՆ-ում wargonzo-ի աղբյուրները հայտնում են, որ Ադրբեջանի հակաօդային պաշտպանության ծառայություններն ամբողջ երթուղու ընթացքում հետևել են ուղղաթռին եւ ՄԻ-24-ը խոցվել է խոցման գոտուց դուրս գալուց երկու-երեք վայրկյան առաջ:
«Այսպիսով, ռուս օդաչուները զոհվել են ոչ թե «դժբախտ պատահարի» հետևանքով, այլ ադրբեջանա-թուրքական հրամանատարության կողմից կազմակերպված,  ծրագրված հարձակման կամ ռազմական սադրանքի արդյունքում։ Չէին կարող չիմանալ, թե հատկապես ինչ շարասյուն է ուղեկցել ՌԴ օդատիեզերական Ми-24-ը: Այդ կապակցությամբ պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը կրկնակի ցինիկ է թվում»,- գրել են նախագծի տելեգրամի ալիքում։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի ավտոշարասյանն ուղեկցող Ми-24 ուղղաթիռը ենթարկվել է շարժական զենիթահրթիռային համակարգի կրակային ազդեցության Հայաստանի օդային տարածքում՝ Երասխ բնակավայրի մոտակայքում, Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության սահմանին մոտ: Խոցվելու հետևանքով ուղղաթիռը կորցրել է կառավարումը և ընկել է Հայաստանի տարածքում՝ լեռնային տեղանքում։ Հետագայում հայտնեցին երկու օդաչուի մահվան մասին։
23:45 09/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Համոզված ենք, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ՌԴ զինված ուժերի հանդեպ ուժի կիրառումը կստանա համարժեք արձագանք. ՀՀ ԱԳՆ
23:35 09/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀԱՊԿ-ում անհանգստացած են այն բանից, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը հանգեցրել է ռուսական Մի-24-ի հետ միջադեպի
23:02 09/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ-ն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը՝ ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի խոցված ուղղաթիռի օդաչուների զոհվելու կապակցությամբ. ՊՆ խոսնակ
20:30 09/11/2020  |  Արտակարգ պատահարներԱրարատի մարզում ռուսական ուղղաթիռ է ընկել և բռնկվել, կան զոհեր. ԱԻՆ-ը հաստատում է
22:48 24/08/2020  |  Միջազգային լրահոսԲացահայտվել են Իրանում կործանված Ուկրաինական Boeing 737 - ում մարդկանց զոհվելու մանրամասները
19:09 25/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴիվանագետներին ներկայացվել են խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի դիակները արտահանելու հատուկ գործողության մանրամասները
22:01 24/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Կներես, որ չկարողացանք փրկել». Սերժ Սարգսյանը՝ զոհված օդաչուի մորը (Տեսանյութ)
16:00 23/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽոցված ուղղաթիռի օդաչուների աճյունները նոյեմբերի 25-ին Նոր-Նորքի Սուրբ Սարգիս եկեղեցուց կտեղափոխվեն «Եռաբլուր»

Российские пилоты погибли не в результате «несчастного случая», а по итогам спланированной атаки или военной провокации - WarGonzo 12/09/2020   11:23  |  Лента новостей
Азербайджан не мог «случайно» сбить МИ-24 ВКС РФ,  говорится в записи, размещенной на Telegram-канале проекта WarGonzo, поддержавшего вопросы, поставленные военным экспeртом Алексеем Леонковым.
«Учитывая, что МИ-24 взлетал из российского сектора авиабазы в Эребуни, любой вылет с которой даже в мирное время отслеживается радиолокационными, а также оптическими системами, развернутыми турецкой стороной на Арарате - странно предполагать, что азербайджано-турецкий альянс не был в курсе, какое именно воздушное судно покинуло военный аэропорт», - указывается в записи.
Кроме того, по данным источников WarGonzo в МО, службы ПВО Азербайджана «вели» вертолет на протяжении всего маршрута и МИ-24 был сбит за две-три секунды до того, как выйти из зоны поражения.
«Таким образом, российские пилоты погибли отнюдь не в результате «несчастного случая», а по итогам спланированной атаки или военной провокации, устроенной азербайджано-турецким командованием, которое к тому же не могло не знать, какую именно колонну сопровожал МИ-24 ВКС РФ.В этой связи позиция официального Баку выглядит циничной вдвойне», - говорится в записи, опубликованной на Telegram-канале проекта.
Как ранее сообщалось, российский вертолет Ми-24 подвергся огневому воздействию с земли из ПЗРК 9 ноября при сопровождении автоколонны 102-й российской военной базы по территории Республики Армения в воздушном пространстве рядом с армянским населенным пунктом Ерасх вблизи с границей Нахичеванской автономной республикой. В результате попадания ракеты вертолёт потерял управление и упал в горной местности на территории Армении. Два члена экипажа погибли, еще один был эвакуирован с травмами средней тяжести на аэродром базирования.