Հետ չգնաք, անօդաչու սարքերով վառելու ենք. Ադրբեջանցիները սպառնացել են հայ գյուղացիներն ու պարտադրել Սյունիքում 800 մետր նահանջել. ՀՀ կառավարությունը չի միջամտել 12/07/2020   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի տարածքից հայկական կողմը պարտադրված է եղել 800 մետր նահանջել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Արավուսի գյուղապետը։
Ադրբեջանցի զինվորականները GPS համակարգով սահմանները գծելիս Սյունիքի Արավուս գյուղից պահանջել են 800 մետր նահանջել: Գյուղապետ Արգամ Հովսեփյանը փորձել է բանակցել ադրբեջանցիների հետ և լուծել խնդիրը, սակայն վերջինիս սպառնացել են՝ հետ չգնաք, անօդաչու սարքերով վառելու ենք.
«Իմ ջոկատով կանգնած ենք եղել: Ադրբեջանցիները եկան, ասեցին՝ մեր տարածքն է, դուրս եկեք: Դիմել եմ կորպուսի հրամանատարին, Սյունիքի  երկրապահի նախագահ՝ Մելիքսեթ Պողոսյանին, իրանք են եկել: GPS-ով են սահմանները գծում, դրա արդյունքում 800մ հետ ենք եկել:Մենք ենք պահել մեր հողը՝ Արավուս գյուղի տղաները:Իրենք պահանջում էին 800 մ հետ գայինք, բայց մի շաբաթ կանգնել ենք,չենք թողել, որ առաջ գան»,-պատմում է Արավուսի գյուղապետը:
Նրա փոխանցմամբ՝ ադրբեջանցի գեներալներ են եկել, սպառնացել անօդաչու սարքերով.
«Բաքվից գեներալներ են եկել,ասել են՝ դուք ագրեսոր եք, մտել եք մոր հողը: Սպառնում էին՝ մինչև ժամը 12-ը չազատեցիք մեր հողերը անօդաչու սարքերով գալու ենք քո զինվորներին վառենք: Ինձ հետաքրքիր է, մեր պահուստային հողերը, ո՞նց է անցել Ադրբեջանին, մեզ դա է անհանգստացնում»,-ասաց գյուղապետը՝ հավելելով, որ չնայած այս ամենին Արավուսում խուճապ չկա, արավուսցին մինչև վերջ պայքարում է:
Գյուղապետի խոսքով՝երեկ են նահանջել 800մ.
«GPS-ով չափեցին, եկանք մեր գյուղի հետևի մասը:Պահանջում էին նաև 500մ չեզոք գոտի պահպանել, դա արդեն հասնում էր բնակելի տներին, հետո էլ ասացին՝ Արաքսից մինչև Վրաստանի սահման փշալար ենք գծելու»,- փոխանցեց Ա.Հովսեփյանը:
Գյուղապետից հետաքրքրվեցինք՝ ու՞մ է դիմել, պետական մարմիններից ո՞վ է մասնակցել սահմանագծման աշխատանքին, վերջինս էլ պատասխանեց.
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն էլ են այդ մասին խոսել,կառավարությունը չի՞ լսել դրա մասին:Ոչ մեկ չի եկել, ես զարմացած եմ:Մեր հնարավորություններով ենք փորձել խնդիրը լուծել, բայց մի շաբաթ ադրբեջանական հողում մնալ հեշտ բան չի, մեր ուժերից վեր էր: Սահմանապահներն էլ չեն միջամտել, երևի դա իրենց գործը չի»,-պատմեց Արավուսի գյուղապետ Արգամ Հովսեփյանը:
14:16 05/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրավուսի գյուղապետն իր ջոկատով գնացել է բանակցելու՝ ադրբեջանցիների հետ, որ չառաջանան
19:04 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱզերիները սահմանը գծել են և անցել մեր պետական սահմանը. Զաքարիա Ծայրագույն վարդապետ Բաղումյան
23:51 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Վրաստանի հայերը փակել են վրաց-թուրքական սահմանը
20:12 03/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզում եմ տուն գնալ ընտանիքիս մոտ. Էդմոն Մարուքյանը Բագրատաշենի անցակետից տեսանյութ է հրապարակել
23:40 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատական կարգով կպահանջեն քրեական գործ հարուցել Արմեն Գևորգյանի՝ սահմանը հատելու դեպքի առթիվ
17:05 12/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողները Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ սահմանային դիրքը գրավելու փորձ են կատարել

Азербайджанцы угрожали жителям села Аравус и вынудили отойти на 800 метров в Сюнике: правительство Армении не вмешалось 12/07/2020   17:16  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Армянская сторона вынужденно отошла на 800 метров с территории села Аравус. Об этом в беседе с “ФактИнфо” рассказал глава села Аравус.
Азербайджанские военные при проведении границ при помощи системы GPS потребовали от села Аравус отойти на 800 метров. Глава сельской администрации Аргам Овсепян попытался вступить в переговоры с азербайджанцами и решить этот вопрос, однако последние стали угрожать, заявив, что если они не отойдут, то сожгут их с помощью беспилотников.
“Я стоял со своим отрядом. Нагрянули азербайджанцы  и стали утверждать, что это их территория, требуя, чтобы мы ушли. Я обратился к командующему корпусом, председателю союза добровольцев Гориса Меликсету Погосяну, и  они пришли. Границы проводят при помощи GPS, в результате чего мы отошли на 800 метров. Мы, ребята из села Аравус,  отстаивали свою землю. Те требовали, чтобы мы отошли на 800 метров, но мы неделю стояли, не позволяли им продвинуться вперед”, - рассказывает глава села.
По его словам,  прибывшие туда азербайджанские генералы стали угрожать беспилотниками.
“Из Баку прибыли генералы, стали называть нас агрессорами и грозились, что если мы до 12 часов не освободим земли, то они нагрянут с беспилотниками и сожгут наших военных. Мне интересно, каким образом наши резервные земли перешли к Азербайджану? Нас это тревожит,”- сказал глава села, добавив, что, несмотря на все это, паники в Аравусе не наблюдается. “Аравусец борется до конца”, - заявил он.
По словам главы села, они отошли на 800 метров вчера.
“Мерили при помощи GPS. Мы отошли назад к селу. Они также требовали соблюдать нейтральную зону в 500 метров - это уже доходило до жилых домов. Потом они заявили, что участок от Аракса до границы Грузии собираются обнести колючей проволокой”, - рассказал А. Овсепян.
Агентство поинтересовалось, к кому они обращались в этой связи и какие органы госуправления участвовали в работе по демаркации границы. В ответ он заявил:
“Азербайджанские СМИ тоже об этом говорили, разве правительство об этом не слышало?! Никто не приходил. Я просто поражен. Мы пытались собственными силами решить проблему…но это нелегко, выше наших сил”, - рассказал Аргам Овсепян, отметив, что в решение вопроса не вмешивались и пограничники; видимо, как указал он, это не их дело.