Այժմ ամենակարևորը հենց դիվանագիտական ճակատն է. վարչապետը ներկայացրել է ԱԳ նորանշանակ նախարար Արա Այվազյանին 11/19/2020   12:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արտաքին գործերի նախարարություն և աշխատակազմին ներկայացրել ԱԳ նորանշանակ նախարար Արա Այվազյանին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին այս դժվարին ժամանակաշրջանում կատարած աշխատանքի համար:
«Իհարկե, մենք գտնվում ենք չափազանց բարդ և ծանր մի ժամանակահատվածում, երբ եթե համարենք, որ ինչ-որ առումով ռազմական ծանրաբեռնվածությունը նվազում է, հայտնի հանգամանքների բերումով, դիվանագիտական ծանրաբեռնվածությունը համապատասխանաբար մեծանում է ու հենց դիվանագիտական ճակատն է հիմա ամենակարևորն ու ծանրաբեռնվածը: Այս առումով, հույս ունեմ, որ նորանշանակ նախարարը կկարողանա ողջ դիվանագիտական համակարգը համախմբել և կենտրոնացնել մեր ազգային ու պետական խնդիրները լուծելու համար: Հույս ունեմ, որ պարոն Մնացականյանը, ով մեծ հարգանք և հեղինակություն է վայելում համակարգում, կաջակցի այդ հարցում»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է խնդիրների ձևակերպումը, որովհետև, նրա խոսքով, երբեմն դրանք ձևակերպելիս ենք խնդիր ունենում: «Այս ամենը պետք է վերլուծվի, պետք է հետևություններ արվեն, պետք է չվախենանք այդ հետևությունների մեջ լինել համաձակ, լինել դաժան ինքներս մեր նկատմամբ, որպեսզի այս ամենից կարողանանք դուրս գալ ուժեղացած»,- նշել է վարչապետը և Արա Այվազյանին մաղթել հաջողություն հետագա գործունեության մեջ:
Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության, համատեղ աշխատանքի համար և Արա Այվազյանին մաղթել հաջողություն: «Կասկած չունեմ, որ պարոն Այվազյանն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ ղեկավարելու ԱԳՆ-ն և առաջ տանելու մեր ազգային օրակարգն արտաքին քաղաքական ոլորտում: Նաև ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ պարոն վարչապետ, համակարգի նկատմամբ վստահության և այս տարիների ընթացքում այն աջակցության համար, որը մեզ թույլ տվեց էլ ավելի ամրապնդելու, պրոֆեսիոնալիզացնելու համակարգը:
Կասկած չունեմ, որ ԱԳՆ ներուժը չափազանց ուժեղ է, որպեսզի այս պատասխանատու շրջանում լավագույնս առաջ տանի Հայաստանի ազգային օարակարգն ու պետական շահը: Նաև պարոն վարչապետ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այն կարևոր օրակարգի համար, որը Դուք առաջ եք տանում՝ Հայաստանի ժողովրդավարական հիմքերի ամրապնդման համար:
Արտաքին քաղաքականությունն, ի վերջո, ներքինի շարունակությունն է և մեր դիվանագիտական ներուժն ու կարողություններն առավել հաջողված են, երբ մեր թիկունքն ամուր է ու մենք կարողանում ենք աշխարհում ներկայանալ որպես ամուր, ինքնավստահ պետություն և ժողովուրդ: Մենք այս շրջանում ևս անցնում ենք բավականին պատասխանատու շրջան և կասկած չունեմ, որ մեր ժողովրդի համար այս շրջանն անցնում է վճռականությամբ՝ մեր երկիրն ուժեղացնելու, ամրապնդելու և ապահովելու ազատ ու բարգավաճ կյանք Հայաստանում»,- ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Իր հերթին, Արա Այվազյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին այս դժվարին պահին ԱԳ նախարարի պատասխանատու պաշտոնն իրեն վստահելու համար: «Լինելով կադրային դիվանագետ՝ ես Ձեր այս որոշումն ընկալում եմ նաև որպես վստահություն Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության նկատմամբ: Ձեր առաջարկի հիման վրա որոշումը կայացրել եմ որպես պետական ծառայող՝ լավ գիտակցելով պատասխանատվության ողջ բեռը, բայց միևնույն ժամանակ իմանալով, զգալով, որ մեր դիվանագիտական ընտանիքն անվերապահ աջակցություն է ցուցաբերելու և սատարելու է մեր այս նվիրական գործին»,- ասել է Այվազյանը:
ԱԳ նորանշանակ նախարարի խոսքով՝ Արցախի հերոսական գոյամարտի շարունակությունը ռազմադաշտից հետզհետե տեղափոխվում է դիվանագիտական դաշտ և բոլորը լավ հասկանում են այն հսկայական պատասխանատվությունը, որ ունեն պետության, ժողովրդի և պատմության առաջ: «Դիվանագիտական բանակը, կենտրոնական ապարատը և մեր դիվանագտական առաքելությունները շարունակելու են առավելագույնս օգտագործել մեր ներուժը, 30-ամյա մասնագիտական փորձը, նվիրվածությունն ու վճռականությունը՝ ճակատագրական այս մարտհրավերներին դիմակայելու, ուղին հարթելու արժանապատիվ՝ արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար:
Ընդունված է ասել, որ դիվանագիտությունը հնարավորինի արվեստն է և երեկ, այսօր և վաղը մենք բոլորս արել ենք և անում ենք առավելագույնը, հնարավորինը: Վստահ եմ, որ այս փուլում էլ ձգտելու ենք անել անհնարինը: Պարոն վարչապետ, ուզում եմ Ձեզ, մեր ժողովրդին՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, Արցախին և Սփյուռքի մեր քույրերին ու եղբայրներին վստահեցնել՝ այստեղ յուրաքանչյուրը հասկանում է, որ իրենից է կախված մեր երկրի ներկան ու ապագան: Եվս մեկ անգամ շնորակալություն պարոն վարչապետ և Աստված մեզ օգնական»,- նշել է ԱԳ նախարարը:
Ամփոփելով՝ վարչապետ Փաշինյանը բոլոր դիվանագետներին մաղթել է հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ և ընդգծել պետական ինստիտուտների կայացման ու ամրապնդման կարևորությունը, որոնք կծառայեն պետության և ժողովրդի շահերին:
09:46 19/11/2020  |  ՄամուլԻնչո՞ւ հենց Արա Այվազյանը նշանակեց ԱԳ նախարար. «Ժողովուրդ»
09:43 19/11/2020  |  ՄամուլՎեց ամսվա «հույսը». ինչպես ամեն գնով պահպանել սեփական իշխանությունը. «Փաստ»
09:12 19/11/2020  |  ՄամուլԿհարուցվի՞ քրգործ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ. «Հրապարակ»
23:04 18/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍկսելու ենք զբաղվել Փաշինյանի որդու գլխավորած բանդայի բացահայտմամբ. Կոչուբաև
22:40 18/11/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՎարչապետի՝ վնգստացողների հարցերը զինվորների հետ լուծելու մասին հայտնի գրառման փաստի առթիվ ՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում. Դատախազություն

Сейчас самым важным является дипломатический фронт: Пашинян представил нового главу МИД Армении 11/19/2020   13:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство иностранных дел и представил аппарату МИД новоназначенного министра Ара Айвазяна. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Премьер-министр поблагодарил бывшего министра Зограба Мнацаканяна за работу, проделанную в этот сложный период. “Конечно, мы переживаем очень сложный и тяжелый период, когда, если учесть, что в какой-то мере военное бремя уменьшается в силу известных обстоятельств, соответственно увеличивается дипломатическое бремя, и именно дипломатический фронт является сейчас самым важным и загруженным. В этой связи надеюсь, что новоназначенный министр сможет всю дипломатическую систему объединить и сконцентрировать на решении наших национальных и государственных задач. Надеюсь, что господин Мнацаканян, пользующийся большим уважением и авторитетом в системе, окажет помощь в этом вопросе”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул важность формулирования задач, потому что, по его словам, иногда возникают проблемы при их формулировании. “Все это должно быть проанализировано, должны быть сделаны выводы, мы не должны бояться быть смелыми в этих выводах, быть жесткими по отношению к себе, чтобы мы могли выйти из всего этого более сильными”, - отметил премьер-министр, пожелав Ара Айвазяну успехов в его дальнейшей деятельности.
Зограб Мнацаканян поблагодарил премьер-министра за доверие и совместную работу и пожелал успехов Ара Айвазяну. “Я не сомневаюсь, что г-н Айвазян обладает необходимым потенциалом, чтобы возглавить МИД и продвигать нашу национальную повестку дня во внешней политике. Я хочу поблагодарить Вас, господин премьер-министр, за ваше доверие к системе и за поддержку на протяжении этих лет, которая позволила нам укреплять и повышать профессионализм системы. Не сомневаюсь, что у МИД очень сильный потенциал, чтобы продвигать национальную повестку и государственные интересы Армении в этот ответственный период. Также, господин премьер-министр, хочу поблагодарить Вас за важную повестку дня, которую Вы продвигаете, - укрепление демократических основ Армении. В конце концов, внешняя политика - это продолжение внутренней политики, и наш дипломатический потенциал и возможности наиболее успешны, когда наш тыл силен и мы можем предстать перед миром как сильное, уверенное в себе государство и народ. Мы переживаем очень ответственный период. Я не сомневаюсь, что для нашего народа этот период будет решительным в плане укрепления нашей страны, обеспечения свободной и процветающей жизни в Армении”, - сказал Зограб Мнацаканян.
В свою очередь, Ара Айвазян поблагодарил премьер-министра Пашиняна за то, что ему доверен ответственный пост министра иностранных дел в это непростое время. “Как кадровый дипломат я воспринимаю Ваше решение также как доверие к внешнеполитическому ведомству Армении. Я как государственный служащий принял решение на основании Вашего предложения, полностью осознавая всю ответственность бремени, но в то же время зная, чувствуя, что наша дипломатическая семья окажет безоговорочную поддержку и поддержит это наше заветное дело”, - сказал Айвазян.
По словам новоназначенного министра иностранных дел, продолжение героической борьбы Арцаха постепенно переносится с поля боя на дипломатическое поле, и все хорошо понимают огромную ответственность, которую они несут перед государством, народом и историей. “Дипломатическая армия, центральный аппарат и наши дипломатические представительства будут и впредь максимально использовать наш потенциал, 30-летний профессиональный опыт, преданность делу и решимость, чтобы противостоять этим фатальным вызовам и проложить путь к достойным и эффективным решениям. Принято говорить, что дипломатия – искусство возможного, вчера, сегодня и завтра мы сделали и делаем все возможное. Я уверен, что на данном этапе мы постараемся сделать и невозможное. Господин премьер-министр, хочу заверить Вас, наш народ, граждан Республики Армения, Республики Арцах, наших сестер и братьев в диаспоре, что все здесь понимают, что настоящее и будущее нашей страны зависят от них. Еще раз благодарю, господин премьер-министр, и Бог нам в помощь”, - отметил министр иностранных дел.
Подводя итоги, премьер-министр Пашинян пожелал всем дипломатам успехов в их дальнейшей деятельности и подчеркнул важность становления и укрепления государственных институтов, которые будут служить интересам государства и народа.