Ադրբեջանը Մ-46 թնդանոթները տեղակայել է սեփական գյուղերի մոտ՝ վտանգի ենթարկելով իրենց քաղաքացիներին․ Ռազմինֆո 11/05/2020   17:52  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է բողոքել, թե իբր հայկական հրետանին կրակում է իրենց գյուղերի ուղղությամբ, բայց միևնույն ժամանակ շարունակում են սեփական հրետանային միջոցները տեղակայել սեփական գյուղերի հարևանությամբ՝ վտանգի ենթարկելով իրենց քաղաքացիներին: Այս մասին հայտնում է Ռազմինֆոն։
Հոկտեբերի 8-ին արված արբանյակային լուսանկարում Ադրբեջանի Թարթառի շրջանի Ասքիպարա, Սահլաբադ և Դույարլու գյուղերն են, իսկ դրանց մեջտեղում 130մմ տրամաչափի Մ-46 թնդանոթի 3 մարտկոցի դիրք, ընդ որում դիրքերը փորվել են համեմատաբար վերջին ժամանակաշրջանում:
Հրետանային մարտկոցներից մեկը Ասքիպարա գյուղի տներից մեկից տեղակայված է ընդամենը շուրջ 50մ հեռավորության վրա: Ըստ էության այս դեպքում ևս սեփական գյուղերով շրջապատել են իրենց հրետանային դիրքերը՝ բնակչությանը դարձնելով վահան:

Азербайджан продолжает размещать артиллерию возле своих деревень, подвергая опасности собственных граждан - Razm.info 11/05/2020   18:15  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанская сторона продолжает жаловаться на то, что якобы армянская артиллерия ведет огонь в направлении их сел, но в то же время они продолжают размещать свою артиллерию возле своих деревень, подвергая опасности собственных граждан. Об этом сообщает Razm.info.
На спутниковом снимке, сделанном 8 октября, видны села Аскипара, Сахлаабад и Дуярлы в Тертерском районе Азербайджана, посередине которых расположены 3 батареи 130мм пушек М-46. Притом эти позиции были откопаны сравнительно недавно. Более того, одна из артиллерийских батарей находится всего в 50 метрах от одного из домов в селе Аскипара.
Фактически, Азербайджан в очередной раз окружил свои артиллерийские позиции своими деревнями, по сути, используя собственное население как щит.
17:42 05/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Уголовное дело возбуждено по факту использования азербайджанскими ВС беспилотников на территории Армении