Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, ազգությամբ արաբ Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել 11/04/2020   11:25  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ:
Նախաքննության ընթացքում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, ազգությամբ արաբ Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն)։
Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ։
Ստորև ներկայացվում է Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջիի հարցաքննությունից հատված։
11:22 04/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հակառակորդը Շուշիի ուղղությամբ կիրառել է ծանր հրետանի.կան տուժածներ.ԱՀ ԱԻՊԾ
11:17 04/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պողոս Աբրահամյանը նշանակվել է Շիրակի մարզպետի տեղակալ

СК Армении опубликовал видео допроса террориста, воевавшего на стороне Азербайджана 11/04/2020 12:06 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Взятому в плен в Арцахе члену террористической группировки Юсефу Алабету аль-Хаджи предъявлено обвинение.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в СК Армении продолжается следствие по уголовному делу об агрессии, развязанной и осуществляемой военно-политическим руководством Азербайджана вдоль всей линии соприкосновения с Арцахом, о международном терроризме, серьезных нарушениях норм международного гуманитарного права во время вооруженных противостояний, о даче преступного приказа во время боевых столкновений и наемничестве. В рамках уголовного дела следственная группа в составе сотрудников СК и службы национальной безопасности проводит крупномасштабные следственные и другие процессуальные действия.
Следствием 3 ноября было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого гражданина САР, араба по национальности Юсефа Алабета аль-Хаджи в качестве обвиняемого по статье 389(международный терроризм), пункта 1 части 1, пункта 1 части 3 статьи 34-390(серьезные нарушения норм международного гуманитарного прав во время вооруженных конфликтов) и части 3 статьи 395(наемничество) УК РА.
В тот же день в суд общей юрисдикции Еревана было подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.