Մենք սահմանին ենք, թեկուզ կյանքի գնով չենք թողնելու առաջ գան. Էդգար Մարկոսյան 10/17/2020   12:18  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանի 10 տանկ խոցած Արցախի հերոս Էդգար Մարկոսյանը պատմում է, որ երբեք չի մոռանա առաջին կրակը և առաջին խոցման զգացողությունը։
«Չգիտես՝ ինչ ձայն է գալու, ինչ տպավորություն է լինելու։ Երբ ձգանը քաշեցի, դզզոց եկավ և ուժեղ պայթեց, հասցրեցի խոցել տանկին և «բաշնյա» են ասում, այդ «բաշնյան» երևի 200 մ շպրտեց։ Չէի սպասում, շատ տպավորիչ էր։ Առաջին խոցումից հասկացա, որ այո, հաղթելու ենք»,- պատմեց Էդգարը։ Նրա խոսքով՝ հաշվարկով է գործել և 10 տանկը խոցելու ընթացքում մենակ չի եղել, թիմով է եղել։ Էդգարը վստահեցնում է՝ առաջ են գնալու, պարզապես դա ժամանակի հարց է։
«Ուզում եմ մեր ժողովրդին ասել, որ հանգիստ լինեն, մենք սահմանին ենք, թեկուզ կյանքի գնով չենք թողնելու դրանք մեկ սմ առաջ գան»,- նշեց Էդգարը։
11:31 17/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Գիշերը թշնամին հրթիռակոծել է Արցախի խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի և Շուշիի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները

Эдгар Маркосян подбил 10 вражеских танков: герой Арцаха поделился своими впечатлениями 10/17/2020   12:37  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Герой Арцаха Эдгар Маркосян, подбивший 10 азербайджанских танков,  заявил, что никогда не забудет первый выстрел и ощущение от попадания.
“Когда я подбил танк, то “башню” его снесло на 200 метров. Я не ожидал, что это так впечатляюще. После первого подбития я понял, что мы победим!”, - расказывает Эдгар.
По его словам, он действовал по точным расчетам, и в уничтожении 10 танков участвовал не один; это командная работа. Эдгар заверил, что они пойдут вперед; просто это вопрос времени.
Он призвал народ сохранять спокойствие. “Мы стоим на страже границ. Даже ценой жизни мы не дадим им продвинуться даже на один см.”, - сказал Эдгар.