«ՌԴ ռազմատիեզերական ուժերը պատրաստվում են ուժեղ հարված հասցնել Իդլիբում ահաբեկիչների ճամբարին, որտեղ գրոհայիններ են պատրաստվում Ղարաբաղում կռվելու համար». Էդգար Էլբակյան 10/06/2020   18:04  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախում գտնվող ռազմական փորձագետ Էդգար Էլբակյանը ֆեյսբուքյան գրառում է կատարել, որում մասնավորապես ասվում է.«Ինչպես շատերդ երևի հասկանում եք, եղել է այն, ինչ չարժեր, որ լիներ․ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ներձուլվել է համատարածաշրջանային մեծ կոնֆլիկտի և պրոքսի պատերազմների խառնարանին։
Շուրջ կես ժամ առաջ ռուսական վերնախավի թևերից մեկին մոտ կանգնած աղբյուրը հայտնել է, որ ՌԴ ռազմատիեզերական ուժերը պատրաստվում են ուժեղ հարված հասցնել Իդլիբում ահաբեկիչների ճամբարին, որտեղ գրոհայիններ են պատրաստվում Ղարաբաղում կռվելու համար (https://t.me/RVvoenkor/341)։ Լուծումն ու բանաձևը պարզ է․ այս պրոքսի պատերազմում «չխուրդվելու» համար պետք է կռվենք։ Նման պատերազմներում բոլորն իրենց շահերն ունեն, որոնց՝ քո շահի հետ համընկնելու միակ երաշխիքը քո իսկ կռվելն է՝ զենքով ու դիվանագիտությամբ»։

ВКС РФ готовят массированный удар по лагерям подготовки террористов для отправки в Карабах: информацию прокомментировал военный эксперт 10/06/2020   18:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Источник, близкий к одному из звеньев российской элиты, сообщает, что ВКС РФ готовят массированный удар по переданным боевиками координатам лагерей подготовки террористов для Карабаха. Об этом на своей странице в Facebook написал находящийся в Арцахе военный эксперт Эдгар Элбакян со ссылкой на телеграмм-канал "Военкоры Русской Весны".
"Как сообщалось, перед этим сирийские боевики за вознаграждение рассекретили лагеря подготовки армии террористов для Нагорного Карабаха в зоне деэскалации "Идлиб". Была оперативно проведена доразведка, информация подтвердилась", - говорится в сообщении телеграмм-канала.
Как отметил Элбакян, комментируя информацию, дабы не стать "разменной монетой" в этой прокси-войне мы должны воевать.
"В подобных войнах все преследуют свои интересы, и единственным гарантом их совпадения с твоими интересами является битва при помощи оружия и дипломатии", - написал Элбакян.