ԱՄՆ պետք է բացատրի՝ արդյոք այդ F-16-ները տրվել են խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու համար. վարչապետի հարցազրույցը The New York Times-ին 10/05/2020   11:38  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել The New York Times-ին, որում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին: Հարցազրույցի մասին հոդվածը ներկայացնում ենք ստորև.
«Նախագահ Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ հինգշաբթի կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի նուրբ հարց բարձրացրեց. ինչո՞ւ ոչինչ չի ձեռնարկվում, որպեսզի Միացյալ Նահանգների երկարամյա դաշնակից Թուրքիային թույլ չտրվի ամերիկյան արտադրության F-16 ինքնաթիռների օգտագործումը հայերի դեմ: Պարոն Փաշինյանի կոչն Ազգային անվտանգության խորհրդական Ռոբերտ Օ'Բրայենին արվեց Լեռնային Ղարաբաղում ծանր մարտերի բռնկումից շատ չանցած:
Պարոն Փաշինյանը մեր հեռախոսային հարցազրույցի ժամանակ ասաց, որ հակամարտությունը շատ ավելի վտանգավոր հարթություն է տեղափոխվել Ադրբեջանի օգտին Թուրքիայի անմիջական ռազմական միջամտության պատճառով:
Հակամարտությունը տագնապներ է առաջացնում՝ կապված ավելի լայնածավալ պատերազմի վտանգի հետ: ԱՄՆ-ը հայտնվել է անհարմար վիճակում, քանի որ քաղաքականապես ազդեցիկ հայկական սփյուռքը տեսնում է, թե ինչպես է ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան F-16 ինքնաթիռներ օգտագործում հօգուտ Հայաստանի թշնամիների:
«Միացյալ Նահանգները, - ասաց պրն. Փաշինյանը, - պետք է բացատրի, թե արդյոք այդ F-16-ները տրվել են խաղաղ գյուղերն ու խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու համար»: Նա նշեց, որ պարոն Օ’Բրայենը «լսել և ընդունել է» իր մտահոգությունները:
Պարոն Փաշինյանը հրաժարվեց ասել, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է հանձնել որևէ տարածք հնարավոր խաղաղ կարգավորման դեպքումՙ պնդելով, որ այդ հարցին պետք է պատասխանի ոչ թե ինքը, այլ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը:
Պարոն Փաշինյանի խոսքով, Հայաստանի համար ներկայիս մարտերը, որոնք սկսվել են սեպտեմբերի 27-ին՝ ամիսներ տևած լարվածությունից հետո, «գոյաբանական սպառնալիք» են ներկայացնում Թուրքիայի միջամտության պատճառով: Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նախորդը՝ Օսմանյան կայսրությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտին սպանեց մոտ 1,5 միլիոն հայերի: ԱՄՆ Կոնգրեսը և շատ երկրներ հայտարարեցին, որ այդ սպանդը «ցեղասպանություն» էր, ինչը սակայն Թուրքիան չի ընդունում»:
20:20 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիան 100 տարի անց վերադարձել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջան՝ հայերի ցեղասպանությունը շարունակելու համար.Նիկոլ Փաշինյան
09:28 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Անգելա Մերկելի հետ
16:59 02/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիան վերադարձել է Հարավային Կովկաս՝ շարունակելու Հայոց ցեղասպանությունը. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը The Globe and Mail-ին
13:15 02/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Միջազգային հանրությունը պետք է արագ ներգրավվի՝ թույլ չտալու բռնության տարածումը. վարչապետ Փաշինյանի հարցազրույցը Le Figaro-ին
02:38 02/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Նիկո՛լ, սա ոչ էքսպերիմենտ է, ո՛չ էլ ռազմական խաղ. Փաստաբանը՝ Կոտայք ներխուժած թշնամական անօդաչուների մասին
15:38 01/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Սա արդեն պարզապես Ղարաբաղի հարց չէ, սա միայն հայ ժողովրդի անվտանգության հարց չէ.Նիկոլ Փաշինյան

США должны объяснить, были ли эти F-16 даны для обстрела мирного населения - Пашинян в интервью The New York Times 10/05/2020   12:22  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью изданию The New York Times, в котором рассказал о развязанной Азербайджаном войне против Нагорного Карабаха. Статья об интервью приводится пресс-службой премьера Армении ниже:
“Когда премьер-министр Армении Никол Пашинян в четверг разговаривал по телефону с советником президента Трампа по национальной безопасности, он поднял деликатный вопрос: почему ничего не делается, чтобы помешать многолетнему союзнику Соединенных Штатов, Турции, использовать самолеты F-16 американского производства против этнических армян? Призыв г-на Пашиняна советнику по национальной безопасности Роберту О'Брайену последовал за вспышкой ожесточенных боев в Нагорном Карабахе.
Г-н Пашинян в телефонном интервью с нами сказал, что конфликт приобрел гораздо более опасный характер из-за прямого военного вмешательства Турции в поддержку Азербайджана.
Конфликт вызвал тревогу относительно рисков более широкой войны. Соединенные Штаты оказались в неудобном положении, так как многочисленная и политически влиятельная армянская диаспора видит, как член НАТО Турция использует самолеты F-16 в пользу врагов Армении.
“Соединенным Штатам, - сказал г-н Пашинян, - необходимо объяснить, давали ли они эти F-16 для бомбардировки мирных деревень и мирного населения”. Он отметил, что г-н О'Брайен “выслушал и признал” его озабоченность.
Г-н Пашинян отказался говорить, готова ли Армения сдать какую-либо территорию в рамках возможного мирного урегулирования, настаивая на том, что на этот вопрос должен ответить не он, а руководство Нагорного Карабаха.
По словам г-на Пашиняна, нынешние боевые действия, которые начались 27 сентября после нескольких месяцев роста напряженности, представляют собой “экзистенциальную угрозу” из-за вмешательства Турции. Он напомнил, что предшественница Турции - Османская империя, убила примерно 1,5 миллиона армян в конце Первой мировой войны. Конгресс США и многие страны объявили эту резню “геноцидом”, а Турция категорически отвергает это”.