Ոտքի ելեք, օգտվեք այս հիրավի պատմական պահից. Հանրային խորհրդի կոչը Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդներին 10/03/2020   10:17  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի Հանրային խորհուրդը կոչով դիմել է մերձկասպյան եւ հարավ-արեւելյան Կովկասի բնիկ ժողովուրդներին.
«Սիրելի՛ եղբայրներ,
Լեզգիներ, թալիշներ, ավարներ, թաթեր, ուդիներ, ցախուրներ, ինգիլոյներ, ռուտուլներ եւ շահդաղներ, մերձկասպյան եւ հարավ-արեւելյան Կովկասի բոլոր ավտոխտոն ժողովուրդների ներկայացուցիչներ,
Այս պատմական պահին մենք դիմում ենք ձեզ՝ մեր հինավուրց հարեւաններին, որպես եղբայրների, որովհետեւ վստահ ենք, որ այս հողի վրա ապրող բոլոր բնիկներիս միավորում է ընդհանուր հերոսական պատմությունը, բարիդրացիության փորձը, մղումներն ու պատվի եւ արժանապատվության համընդհանուր ընկալումը:
Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի սանձազերծած ու այսօր էլ ընթացող պատերազմը միայն Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի դեմ չէ, թեեւ դրա ողջ բեռը կրում է հայ զինվորն ու հայ ժողովուրդը, այն մերձկասպյան եւ հարավ-արեւելյան Կովկասի բնիկ ժողովուրդների հայրենի հողի վրա ստեղծված ագրեսոր պետության պատերազմն է՝ ուղղված ամբողջ տարածաշրջանի դեմ եւ միտված այստեղ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի բացարձակ գերակայության հաստատմանը:
Ցեղասպան քաղաքականությամբ այդ երկու պետությունները, որոնք հետեւողականորեն ոչնչացրել են այլ ժողովուրդների եւ ազգային փոքրամասնությունների իրենց պատմական հայրենիքում, յուրացրել են գործնականում բոլոր հարեւանների ոչ միայն հողերը, այլ նաեւ պատմությունը եւ մշակութային ժառանգությունը, չեն թաքցնում իրենց մտադրությունները։
Հանցագործ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից Արցախի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ահաբեկչական պատերազմը ձեր պատերազմը չէ, ավելին՝ այն նաեւ ձեր դեմ է ուղղված:
Ձեր ժողովուրդների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, իրենց կամքին հակառակ ենթարկվելով հանցագործ իշխանությունների հարկադրանքին, հայտնվել են հայերի դեմ կռվող ահաբեկիչների շարքերում՝ քաջ գիտակցելով, որ դրանով ամրացնում են այն նվաստացուցիչ շղթաները, որոնք ձեզ տասնամյակներով պահել են մշակութային, ազգային, քաղաքական եւ իրավական ստրկության մեջ:
Ժամանակին Արցախի ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանած հայոց հաղթական բանակն այսօր էլ ձախողել է ագրեսորի ծրագրերն ու նրան վռնդել բոլոր ճակատներից: Մենք չենք կասկածում, որ այս անգամ էլ լիարժեք եւ անվերապահ հաղթանակը մերն է լինելու:
Մեր հաղթանակը տարածաշրջանի բոլոր ավտոխտոն շրջաններին կընձեռի թուրքական ատելի լծից ազատվելու բացառիկ հնարավորություն: Մենք կոչ ենք անում ձեզ՝ եղբայրներ եւ քույրեր՝ լեզգիներ, թալիշներ, ավարներ, թաթեր, ուդիներ, ցախուրներ, ինգիլոյներ, ռուտուլներ եւ շահդաղներ, բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեն իրենց հպարտ ժողովուրդների ապագայի հանդեպ՝ օգտվել այս հիրավի պատմական պահից:
Այն կարող է դառնալ ձեր ժողովուրդների նոր, ազատ եւ փառավոր պատմության ու մեր պատմական բարեկամության մի նոր սկիզբ:
Կողք մի՛ քաշվեք։ Ոտքի՛ ելեք։ Թոթափե՛ք տասնամյակներ շարունակվող ատելի ու նվաստացուցիչ լուծը, որը միայն ողբերգությունների ֆիզիկական ոչնչացման է հանգեցրել։ Վա՛յր դրեք զենքը, մի՛ ենթարկվեք հանցավոր մարդատյաց վարչակարգի պարտադրանքներին։
Միացե՛ք ձեր ժողովուրդներին հալածող եւ մեր չքնաղ տարածաշրջանում խաղաղությանն ու բարգավաճմանը խոչընդոտող ագրեսորի դեմ պայքարին: Թող որ սեփական ազատությունը պաշտպանած արցախցիները ձեզ օրինակ լինեն. նրանց այսօրվա ճակատամարտը կարող է որոշիչ լինել նաեւ ձեզ համար:
Միացե՛ք հայ եղբայրների արդար պայքարին:
Ձեր պայքարով աջակցե՛ք մեր տարածաշրջանի ժողովուրդներին բացառապես ավերներ բերած ուժից ազատվելու սուրբ գործին:

Призыв к коренным народам Прикаспия и юго-восточного Кавказа: “Присоединяйтесь к справедливой борьбе армянских братьев!” 10/03/2020 10:33 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Общественный совет Армении выступил с призывом на трех языках к коренным народам Прикаспия и юго-восточного Кавказа:
“Дорогие братья,
лезгины, талыши, аварцы, таты, удины, цахуры, ингилойцы, рутулы, шахдаги – представители всех автохтонных народов Прикаспия и юго-всточного Кавказа!
В этот исторический момент мы обращаемся к вам, нашим древним соседям именно как к братьям, потому что уверены, что всех нас, автохтонов этой земли, объединяют общая героическая история, общий опыт добрососедства, общие устремления и общий кодекс чести!
Идущая сегодня война навязана Азербайджаном и Турцией – война не только с Арменией и Арцахом, хотя бремя ее несет армянский солдат и весь армянский народ! Это война государства-агрессора, созданного на землях коренных народов Прикаспия и юго-всточного Кавказа, навязана всему региону и нацелена на абсолютное доминирование в нем Азербайджана и Турции! Страны с геноцидальной политикой, последовательно дискриминирующие, уничтожающие другие нации и национальные меньшинства на их исторической родине, узурпировавшие не только земли, но и историю, и культурное наследие практически всех своих соседей, не скрывают своих намерений.
Террористическая война против Арцаха и Армении, развязанная преступными властями Азербайджана и Турции – это не ваша война, более того, она направлена также против вас!
Многие представители ваших народов вопреки своей воле, подчиняясь принуждению преступных властей, оказались в рядах террористов, воюющих против армян, отлично осознавая, что тем самым укрепляют унизительные цепи, десятилетиями удерживающие вас в рабстве в культурном, национальном, политическом и правовом отношениях.
Победоносная армянская армия, в свое время отстоявшая свободу и независимость Арцаха, и сегодня разрушила планы агрессора и гонит его в шею по всем фронтам. Мы не сомневаемся, что и в этот раз полная и безоговорочная победа – за нами!
Наша победа предоставляет исключительную возможность для всех автохтонов региона сбросить ненавистное турецкое иго. Мы призываем вас, наши братья лезгины, талыши, аварцы, таты, удины, цахуры, ингилойцы, рутулы, шахдаги – все, кому не безразлично будущее своих гордых народов, воспользоваться этим действительно историческим моментом! Он может стать началом новой, свободной, славной истории для ваших народов и продолжения нашей исторической дружбы!
Не оставайтесь в стороне! Поднимайтесь! Сбросьте ненавистное унизительное иго, длящееся десятилетия, ведущее только к трагедии и физическому исчезновению! Сложите оружие, не подчиняйтесь принуждению преступного человеконенавистнического режима!
Присоединяйтесь к борьбе с агрессором, угнетающим ваши народы и препятствующим воцарению мира и процветания в нашем прекрасном регионе! Пусть арцахцы, отстоявшие свою свободу, будут вам примером! Их сегодняшний бой может оказаться решающим и для вас!
Присоединяйтесь к справедливой борьбе армянских братьев!
Своей борьбой поддержите святое дело избавления народов нашего региона от силы, сеющей только бедствия.