ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահը կոչ է արել դադարեցնել ռազմական գործողությունները՝ առանց հապաղման և նախապայմանների 10/02/2020   17:17  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը մտադիր է հասնել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման և առանց նախապայմանների բանակցությունների շուտափույթ վերսկսման: Tass-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է այսօր՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ ունեցած շփումներից հետո:
«ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության ոգով ես կարևորեցի Ֆրանսիայի` որպես Մինսկի խմբի համանախագահի վճռականությունը, անաչառորեն խաղալ իր դերը` հասնելու ռազմական գործողությունների ավարտին և առանց նախապայմանների բանակցությունների շուտափույթ վերսկսման՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո», - նշել է ֆրանսիական դիվանագիտության ղեկավարը:
Ինչպես նշված է վարչությունում, Լե Դրիանն այս զրույցների ընթացքում մեկ անգամ ևս կողմերին կոչ է արել «դադարեցնել ռազմական գործողությունները՝ առանց հապաղման և նախապայմանների»:
Նախարարը նշել է, որ ռազմական գործողությունների ձգձգումը կհանգեցնի «միայն զոհերի թվի աճին, ներառյալ խաղաղ բնակչության շրջանում, ինչպես նաև սրացման սպառնալիքին, որը կարող է դուրս գալ Ադրբեջանի և Հայաստանի վերահսկողությունից»:
«Ես նախազգուշացրել եմ իմ զրուցակիցներին հակամարտության միջազգայնացման սպառնալիքի մասին»,- ասել է Լե Դրիանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանն իր հարձակումը սկսեց սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան՝ Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի ողջ երկայնքով։
11:09 15/09/2020  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին հանդիպելու առաջարկ են արել
21:52 31/07/2020Դեսպան Պապիկյանը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստին ներկայացրեց Հարավային Կովկասում Թուրքիայի քաղաքականությունը
13:10 17/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ․ Համանախագահները պետք է լինեն թափանցիկ և ակտիվ
09:26 16/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀամանախագահները կողմերին կոչ են անում ձեռնպահ մնալ բորբոքող հռետորաբանությունից
23:33 30/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի․ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը

Минская группа ОБСЕ намерена добиться прекращения боевых действий в Нагорном Карабахе – МИД Франции 10/02/2020   17:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Минская группа ОБСЕ намерена добиться прекращения боевых действий в Нагорном Карабахе и скорейшего возобновления переговоров без предварительных условий. Об этом, как передает ТАСС, говорится в распространенном в пятницу заявлении главы МИД Франции Жан-Ива Ле Дриана по итогам его контактов с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении.
"В духе заявления президентов США, Франции и России от 1 октября я подчеркнул решимость Франции, как сопредседателя Минской группы, беспристрастно сыграть свою роль с тем, чтобы добиться прекращения боевых действий и скорейшего возобновления переговоров без предварительных условий под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - отметил глава французской дипломатии. Как указали в ведомстве, Ле Дриан в ходе этих бесед вновь призвал стороны "к прекращению вооруженных действий без промедления и предварительных условий".
Министр отметил, что продление боевых действий приведет "лишь к увеличению числа жертв, в том числе среди гражданских лиц, <...> а также к угрозе эскалации, которая может выйти из-под контроля Азербайджана и Армении". "Я предупредил своих собеседников об угрозе интернационализации конфликта", - подчеркнул Ле Дриан.