«Ֆրանսիացի կոլեգաներս բղավում էին «help, help»»․ լրագրողների խմբին ուղեկցող երիտասարդը զոհվել է hetq.am 10/01/2020   17:49  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
hetq.am: Ֆրանիսական «Le Monde» պարբերականի լրագրողներն ու նրանց ուղեկցող անձնակազմը Արցախի Մարտունի քաղաքում հրետակոծության է ենթարկվել։ Լրագրողներին Արցախում ուղեկցող, անկախ լրագրող Հերմինե Վիրաբյանն ասաց, որ լրագրողների խմբին ուղեցող Մարտունի քաղաքի բնակիչը հրետակոծության ժամանակ զոհվել է, լրագրողները վիրավորվել են։
«Le Monde»–ի ֆրանսիացի լրագրողներ Ալան Կավալը և Ռաֆայել Շարլզը Ստեփանակերտ են ժամանել սեպտեմբերի 30-ին։ Մայրաքաղաքում աշխատելուց հետո՝ հոկտեմբերի 1-ին, լրագրող Հերմինե Վիրաբյանի հետ այցելել են Մարտունի քաղաք։ Որոշել էին այցելել վնասված տներ, զրուցել մարդկանց հետ։ Մարտունիում նրանց է միացել տեղացի մի երիտասարդ՝ Գրիշա անունով, որը տեղանքին ծանոթ էր։
Լրագրողների խումբը պետք է այցելեր 5 տուն։ Առաջին տանը նկարահանումներն ավարտել են և դուրս եկել։ Փորձել են մոտենալ «Press» տարբերանշանով մեքենային, երբ արկերի ձայն են լսել երկնքում։ Մի պահ մտածել են, թե ձայնը հեռվից է լսվում, սակայն արագ կողմնորոշվել և տարբեր ուղղություններով վազել են։
«Մեր շոկային դեմքերը ֆիքսեցինք ու հասկացանք, որ մեզ մոտ է գալիս, մեզ թվացել էր մի պահ, որ հեռվում է տեղի ունենում։ Մենք սկսեցինք վազել անկանոն, առանձին էինք վազում, հետո ես ձայներ լսեցի, գոռգոռոցներ։ Ֆրանսիացի կոլեգաներս բղավում էին՝  help, help (օգնություն-հեղ։)»։ Պտտվեցի և տեսա, որ նրանք ընկած էին գետնին ու մեկի դեմքը ամբողջությամբ արյան մեջ էր»,– կատարվածը նկարագրեց Հերմինե Վիրաբյանը։
Արյունոտ դեմքով լրագրողը Ալան Կավանն է եղել, որին տեղափոխել են Ստեփանակարետի հիվանդանոց՝ վիրահատման։ Նրա վիճակը ծայրահեղ ծանր է։ «Le Monde»-ի մյուս լրագրողը՝ Ռաֆայելը, ոտքի շրջանում է բեկորային վիրավորում  ստացել։ Նրան Մարտունի քաղաքի հիվանդանոցում են վիրահատում։ Հիվանդանոցում գտնվելու ժամանակ Հերմինե Վիրաբյանը կրկին պայթյունի ձայներ է լսել։ Բայց քանի որ ճանապարհն անվտանգ չի եղել, և Ռաֆայելի առողջական  վիճակն էլ ծանր չի եղել, որոշել են նրան հենց Մարտունիում վիրահատել։
«Ալանը Ստեփանակերտում է, բայց տեղեկություններ չկան, ես սպասում եմ Ռաֆայելի վիրահատության ավարտին։ Մենք կապի մեջ ենք Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան հետ, իրենք հետաքրքրվում են, փորձում են ամեն ինչ անել, պատրաստ են օգնել, աջակցել»,- ասաց Հերմինե Վիրաբյանը։ Վնասվել է նաև լրագրողներին տեղափոխող մեքենան։ Վարորդը թեթև վնասվածք ունի որովայնի շրջանում։
«Հետք»–ին Ֆրանսիայի դեսպանատան մամուլի խոսնակն ասաց, որ կապի մեջ են Հայաստանի գործընկերների հետ և հայտարարությամբ հանդես կգան։
16:00 01/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Բոլոր հնարավոր միջոցներով խուսափել զորակոչից, առաջնագիծ մեկնելուց. ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը դիմել է Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնություններին
15:41 01/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Дождь»-ի գլխավոր խմբագրի տեղակալը գնդակոծվել Է Արցախում
15:39 01/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀՐԱՏԱՊ. Ադրբեջանական զինված ուժերը Արցախում թիրախավորել են Agence France-Presse (AFP) լրագրողներին տեղափոխող մեքենային
15:29 01/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Անգամ այս լարվածության մեջ անհրաժեշտ է խստիվ պահպանել հակահամաճարակային կանոնները. ՀՎԿԱԿ

Сопровождавший группу французских журналистов молодой человек погиб - Hetq 10/01/2020 20:30 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Журналисты французского издания Le Monde и сопровождавшая их группа армян попали под обстрел в городе Мартуни в Арцахе. Подробности сообщает издание Hetq.am.
Приехавшая вместе с французами в Арцах независимый журналист Эрминэ Вирабян рассказала Hetq.am, что во время обстрела погиб житель Мартуни, который был проводником группы, а журналисты получили ранения.
Журналисты Le Monde Алан Каван и Рафаэль 30 сентября были в Степанакерте. Поработав немного, 1 октября они вместе с Эрминэ отправились в город Мартуни, хотели увидеть поврежденные дома, побеседовать с людьми. Там к ним присоединился молодой человек по имени Гриша, хорошо знавший город.
Журналисты собирались побывать в пяти домах. Завершив съемки в первом доме, они вышли, и, когда подходили к автомобилю с надписью “Press” на лобовом стекле, в небе послышались звуки снарядов. В первый момент им показалось, что звук доносится издалека, но потом они сразу сориентировались и разбежались в разные стороны.
“Мы поняли, что снаряд приближается к нам, и разбежались кто куда. Потом я услышала голоса, крики. Французские коллеги кричали “help!, help!” – “помогите!” . Повернувшись, я увидела, что они лежат на земле. Лицо одного из них было в крови”,- расссказала Эрминэ Вирабян.
Раненным в лицо журналистом оказался Алан Каван, которого доставили в Степанакертскую больницу, где прооперировали. Он находится в крайне тяжелом состоянии. Второй журналист Le Monde Рафаэль получил осколочное ранение в ногу. Его проперировали в больнице Мартуни.
Находясь уже в больнице, Эрминэ вновь услышала звуки взрывов. Но поскольку дорога не была безопасной, а состояние Рафаэля не тяжелым, решили прооперировать его в Мартуни.
“Алан в Степанакерте, сведений о нем нет. Я жду окончания операции Рафаэля. Мы находимся на связи с посольством Франции. Они интересуются, пытаются сделать все возможное, готовы помочь”,- сказала журналист-фрилансер Эрминэ Вирабян. Повредилась также перевозившая журналистов машина. Водитель получил легкое ранение в живот.
В посольстве Франции Hetq.am сообщили, что поддерживают связь с армянскими коллегами и собираются выступить с заявлением.