Ադրբեջանն ագրեսիայի փորձ է կատարել Վարդենիսի ուղղությամբ. ունենք զոհ 09/29/2020   13:03  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի փորձի վերաբերյալ
Այսօր առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ մատնանշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վրադենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:
Հաշված րոպեներ անց, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ:
Առհամարելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան:
11:55 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հենց նոր մերոնք ուղղաթիռ են խոցել․Արծրուն Հովհաննիսյան
11:47 29/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊԲ բոլոր զորամասերը շարունակում են մնալ շարքում. ՊԲ

Азербайджан нанес удар по территории Армении: погиб мирный житель - МИД 09/29/2020   13:11  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство иностранных дел Армении выступил с заявлением относительно предпринятой агрессии Азербайджана в направлении Республики Армения.
Сегодня утром МИД Армении выступил с заявлением, в котором указал, что Азербайджан распространяет дезинформацию, чтобы подготовить почву для начала боевых действий в направлении Варденисского района Республики Армения.
Спустя считанные минуты вооруженные силы Азербайджана нанесли удары по воинской части и гражданской инфраструктуре Варденисского района, в том числе взяв на прицел гражданское население, в результате чего погиб мирный житель.
Как отметили в МИД, игнорируя постоянные призывы международного сообщества о прекращении военных действий, Азербайджан при активном содействии и военно-политической поддержке Турции расширяет зону военных действий, включив в нее и территорию Республики Армения.
“Последовательным попыткам Азербайджана по расшатыванию региональной безопасности и мира будет дан адекватный военно-политический ответ со стороны Республики Армения и Республики Арцах”, - подчеркивается в заявлении.