Որևէ անձի չի կարող մեղադրանք առաջադրվել, եթե հայտնի չեն հանգամանքները. ՀՔԾ-ն չի կոնկրետացրել.Խուդոյան 09/08/2020   14:42  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Այն պարագայում, երբ ՀՔԾ-ն առայսօր չի կարողացել կոնկրետացնել, թե կոնկրետ անձանց մահվան, վնասվածքների, գույքի վնասման հանգամանքները ինչպես են առաջացել, դեռևս ոչ մեկը չգիտի դրա մասին, չի կարող և՛ միջնորդավորված, և՛ անմիջական որևէ կապ լինել որևէ անձի հետ։ Այս մասին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին ասաց պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։
«Նախապես պետք է ապացուցվի կամ լինի վարկած՝ հիմնավորված, դատարան ուղարկված, որ այս անձը կոնկրետ տուժել է այս գործողության արդյունքում, որովհետև, որքան էլ ցավալի իրադարձությունների հետ գործ ունենք՝ կարող են լինել բազմաթիվ վարկածներ, որոնցից ոչ մեկը ո՛չ հաստատվել է, ո՛չ հերքվել։ Անձը կարող է տուժել ոստիկանի գործողությունների արդյունքում, պետական որևէ ուժային կառույցի գործողության արդյունքում, կարող է տուժել իր գործողությունների արդյունքում, իր հետ կանգնած մարդու գործողության արդյունքում, երրորդ ուժերի միջամտության արդյունքում »,- նշեց Խուդոյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՔԾ-ն առայսօր որևէ այսպիսի հարցի պատասխան չի տվել, մի դրվագով շտապել մեղադրանք են առաջադրել, հետո այդ գործը կորել է։
Վերջինիս խոսքով՝ որևէ անձի չի կարող մեղադրանք առաջադրվել, եթե հայտնի չեն հանգամանքները։
Խուդոյանն ընդգծեց, որ որքանով էլ կան իրավական խոչընդոտներ, ողջամիտ է, որ դատավարությունը շարունակվի ամբաստանյալների, պաշտպանների, մեղադրողների մասնակցությամբ, բացի այդ, դատարանի աշխատակազմի աշխատանքը ևս կթեթևանա, քանի որ հարկադրված չեն լինի հատորներով ծանուցումներ ուղարկել այն անձանց, ովքեր ոչ իրավաչափ մասնակցություն են ունեցել վարույթում։
Նշենք, որ տուժող կողմը չի մասնակցում դատական նիստին։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ տուժող Գոռ Քլոյանի հոր՝ Սարգիս Քլոյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը հայտարարել էր, որ տուժող կողմն այլևս չի պատրաստվում ֆիզիկապես մասնակցել դատական նիստերին՝ անվանելով դատավարությունը «թանկարժեք դատավարության և ֆարսի»։
15:52 04/08/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները նոր միջնորդություն կներկայացնեն՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված արգելանքի վերաբերյալ

Никому не может быть предъявлено обвинение, если обстоятельства неизвестны; ССС не конкретизировала - адвокат Кочаряна 09/08/2020   15:17  |  Суд по делу второго президента РА
Никому не может быть предъявлено обвинение, если обстоятельства  неизвестны, заявил адвокат Ованнес Худоян на заседании суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных  чиновников.
Он отметил, что в том случае, когда Специальная следственная служба до сих пор не смогла конкретизировать, как возникли обстоятельства смерти конкретных лиц, получения травм, повреждения имущества, никто пока об этом не знает, не может быть ни опосредованной, ни непосредственной связи с кем-либо из лиц.
“Заранее надо было доказать или должна быть направленная в суд, подкрепленная доводами версия, что данное лицо конкретно пострадало в результате этого действия, поскольку, какими бы болезненными ни были события, с которыми мы имеем дело, может быть много версий, ни одна из которых не была подтверждена и не была опровергнута. Человек может пострадать в результате действий полицейского, действий какой-либо государственной силовой структуры, может пострадать в результате своих же действий, действий человека, стоявшего с ним рядом, в результате вмешательства третьих сил”, - отметил Худоян.
“ССС по сей день не дал ответа ни на один из этих вопросов и поспешил выдвинуть обвинение по одному эпизоду, а потом это дело пропало”, - добавил он.
По его словам, никому не может быть никому не может быть предъявлено обвинение, если обстоятельства  неизвестны.
По словам Худояна, несмотря на наличие правовых препятствий, было бы разумно, если бы судебное разбирательство продолжилось с участием подсудимых, защиты и обвинения. Кроме того, как указал адвокат, это также облегчит работу аппарата суда, поскольку им не придется отправлять многотомные уведомления лицам, участие которых в производстве, как отметил он, было неправомерным.
Отметим, что потерпевшая сторона не участвует в судебном заседании. Как уже ранее сообщило агентство,  Тигран Егорян  - представитель Саркиса Клояна, отца потерпевшего Гора Клояна, заявил, что потерпевшая сторона прекращает свое физическое участие в судебных заседаниях, назвав судебный процесс “дорогостоящей тратой времени и фарсом”.