Արմավիրում և Երևանում ալկոհոլային թունավորումից 11 քաղաքացի է մահացել․ ԱՆ–ն մանրամասներ է հայտնել 09/01/2020   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 31-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ահազանգ է ստացվել, որ նախնական տվյալներով թունավորման կասկածով` «ալկոհոլային ինտոքսիկացիա» ախտորոշմամբ, Արմավիրի բժշկական կենտրոն է ընդունվել 10 անձ:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Ցավոք, կան մահվան դեպքեր: 3-ը մահացել են հենց Արմավիրի հիվանդանոցում: 4-ին տեղափոխել են «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջիններս մահացել են, 1 պացիենտի` «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք: Վերջինիս առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծայրահեղ ծանր:
Արմավիրի բժշկական կենտրոնից «Արմենիա» ՀԲԿ տեղափոխված 2 տուժածի առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր: Նրանք գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, կատարվում են անհրաժեշտ բուժական միջոցառումները:
Արմավիրի մարզի 1 բնակիչ նույն ախտանշաններով դիմել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն, սակայն գրավոր հրաժարվել է բուժօգնությունից և դուրս գրվել:
Բացի այդ, 4 քաղաքացի Երևանից են դիմել «Արմենիա» ՀԲԿ, կրկին նույն ախտանշաններով, որոնք ևս մահացել են:
Փաստացի, այս պահի դրությամբ ունենք 11 մահվան դեպք` նախնական տվյալներով «ալկոհոլային ինտոքսիկացիայից»:
Թունավորման կասկածով 1 պացիենտ էլ գտնվում է Հերացի թիվ 1 կլինիկական հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքներում:
Նշենք, որ տվյալները նախնական են, կատարվում են համաճարակաբանական հետազոտություններ: Արդյունքների և տուժածների առողջական վիճակի մասին կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

11 человек скончались в Ереване и Армавире от алкогольной интоксикации: Минздрав представил подробности 09/01/2020   12:41  |  Чрезвычайное просшествие
В период с 31-го по 1-ое сентября поступило сообщение о том, что 10 человек с подозрением на отравление, с диагнозом “алкогольная интоксикация”, доставлены в Армавирский медцентр. Об этом сообщает пресс-служба Министрства здравоохранения Армении.
“К сожалению, есть случаи смерти. Три человека скончались в Армавирской больнице. Четверо были госпитализированы в РМЦ “Армения”, где последние скончались. Еще один пациент находится в реанимационном отделении медцентра. Врачи оценивает его состояние здоровья как крайне тяжелое”, - сообщили в ведомстве.
В Минздраве также сообщили, что врачи оценивают состояние двух пострадавших, госпитализированных в РМЦ “Армения”, как тяжелое. Они находятся в реанимационном отделении, проводятся необходимые медицинские мероприятия.
Сообщается, что еще один житель Армавирской области с тем же диагнозом обратился в МЦ “Армавир”, однако в письменной форме отказался от медпомощи и выписался.
Кроме того, четверо граждан из Еревана обратились в РМЦ “Армения” и снова с тем диагнозом. Они также скончались.
“Фактически, к этому моменту зафиксированы 11 случаев смерти, по предварительным данным, от ”алкогольной интоксикации. Отметим, что данные предварительные. Проводятся эпидемиологические исследования”, - сообщили в ведомстве, пообещав представить дополнительную информацию о результатах и состоянии здоровья пострадавших.