Գնդևազում կա 410 ընտրող, որոնցից 380-ը համաձայնություն են տվել Ամուլսարի հանքի շահագործման համար. բողոքի ակցիա կառավարության մոտ 07/30/2020   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության նախկին աշխատակիցները Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ պահանջելով վերականգնել աշխատելու իրենց իրավունքը։ Ակցիայի մասնակիցներից մեկը լրագրողներին հայտնեց, որ Գնդևազում կա 410 ընտրող, որոնցից 380-ը համաձայնություն են տվել հանքի շահագործման համար, իսկ մնացածը վախենում են տալ համաձայնություն, բոլորը վախենում են։
«Պարոն Փաշինյանն էլ եկավ մեզ մոտ, ասաց՝ հորդորում եմ, որ ճանապարհները բացեք, իրավական ոչ մի հիմք չկա փակելու, պետք է բացեք, իսկ հորդորներով ոչ ոք ճանապարհ չի բացի։ Այդ մարդիկ էլ երկու տարի այնտեղ նստած հայտնի չէ, թե ինչով են ապրում, մենք աշխատում ենք, չենք կարողանում հասցնել, իսկ նրանք ապրում են։ Այնպես չէ, որ 20 հոգով պետք է որոշեն Գնդևազի 80 տոկոս մարդկանց կյանքն ինչպես պետք է դասավորվի »,- ասաց նա՝ նշելով, որ 3 մլն-ի չափով պարտք ունի, իր երեխաներն ուսանողներ են և վարձերը չի կարողանում վճարել, բանկերում սև ցուցակում է և նոր ուսումնական տարում չի կարողանա վճարել, տուն վարձել։
Նրա խոսքով՝ բոլորը նույն վիճակում են, ընկերների մի մասը ՌԴ-ում է և չի կարողանում վերադառնալ, գյուղի 60 տոկոսն աշխատել են ընկերությունում և այժմ նույն վիճակում են։
Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի պահապանների պնդումներին, որ քաղաքը և հարակից շրջանը պետք է զբոսաշրջային լինի, նա ասաց, որ ինքը ծանր տեխնիկայի վարորդ էր և, երբ նկատել են, որ մեքենայի ակից պետք է փոշի դուրս գա, անմիջապես եկել և փոշին վերացրել են։
«Պատճառ չկա, չեն ուզում և վերջ։ Պատճառն այն է, որ մարդիկ աշխատում են։ Երկու տարի այնտեղ կանգնած են, ինչո՞վ են ապրում։ Ես աշխատում եմ, չեմ հասցնում, իրենք ինչո՞վ են ապրում»,- ասաց նա։
17:26 29/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼիդիանի նախկին աշխատակիցներն ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության (տեսանյութ)
14:14 29/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիա» ընկերության նախկին աշխատակիցներից շատերն արտագաղթել են. Զրկված են աշխատելու իրավունքից
12:19 29/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձր որակի մասնագետներ մնացել են առանց աշխատանքի, որոնք ունեին 10 տարվա աշխատանքային պայմանագիր. «Լիդիան Արմենիա» ընկերության նախկին աշխատակիցները դիմել են Վարչական դատարան
11:21 29/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼիդիանի նախկին աշխատակիցները դատի են տվել ոստիկանությանը
23:04 28/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽիստ մոտեցում ցուցաբերել Լիդիան Արմենիա կազմակերպության գործունեությանը. «Ամուլսար» նախաձեռնության հայտարարությունը
18:27 28/07/2020  |  Հարցազրույց«Երբ ապօրինությունը ամիսներ շարունակ չի կանխվում, դրա հետևանքը չի կարող վտանգավոր չլինել հանրության համար». Նասիբյան
15:57 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանի գործողությունները կվիճարկվեն դատարանում. Դիմորդների ծնողները ապօրինի ձերբակալվել են
14:37 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳՄՍ նախարարության մոտից երկու քաղաքացի է բերման ենթարկվել
14:04 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՇենքի պատերը խոնավությունից փլվում են, անգամ տանիք չկա. բնակիչները այլևս չեն կարող բնակվել 4-րդ կարգի վթարային շենքում
13:57 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳՄՍ նախարարության մոտ բողոքի ակցիայի մասնակիցներից բերման ենթարկվածներ կան

380 из 410 избирателей Гндеваза дали согласие на эксплуатацию Амулсарского месторождения: акция протеста проходит в Ереване 07/30/2020   12:42  |  Лента новостей
Бывшие сотрудники компании “Лидиан Армения” проводят акцию протеста перед зданием правительства, требуя восстановить их право на работу. Один из участников акции сообщил журналистам, что в Гндевазе есть 410 избирателей, из которых 380 дали согласие на эксплуатацию Амулсарского месторождения. А остальные, по его словам, боятся дать согласие, все боятся.
“Господин Пашинян тоже приехал к нам и призвал разблокировать дорогу. Нет никаких правовых оснований для перекрытия дорог, должны открыть. Одними призывами никто дорогу не откроет. Эти люди уже два года там сидят, неизвестно на что живут. Мы работаем и то не успеваем, а они живут. Это они что ли вдвадцатером должны решать, как устраивать жизнь 80% населения Гндеваза?”- сказал он, указав, что  у него накопились долги на 3 млн. драмов и он не в состоянии оплатить обучение своих детей в вузах. Он также рассказал, что оказался в “черном списке” банка и в новом учебном году не сможет выплатить сумму и арендовать жилье.
По его словам, все оказались в аналогичном положении: часть друзей находится в России и не может вернуться, а 60% жителей села работали в компании и теперь в том же положении.
Что касается утверждений защитников Амулсара о том, что город и прилегающий район должны оставаться туристическим центром, он заявил, что “работает водителем,  управляет тяжелой техникой и, когда они заметили, как выходит пыль из-под колеса машины, то сразу же приехали и устранили ее”.
“Нет причин, просто не хотят. Причина в том, что люди работают. Два года там стоят. На что они живут?Я работаю, да и то не успеваю. Не понимаю, на какие средства они живут”- сказал он.