Հակառակորդի կողմից Չինարի բնակավայրի վրա արձակած կրակոցների դեպքի առթիվ հարուցվել է ևս մեկ քրեական գործ 07/15/2020   13:43  |  Քրեական խրոնիկոն
2020թ. հուլիսի 13-ին՝ ժամը 15։10-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանագծի Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Չինարի բնակավայրին սահմանակից հակառակորդի մարտական հենակետերից ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկելու և գույքը դիտավորյալ ոչնչացնելու նպատակով կրակ  է արձակվել նույն բնակավայրի երկու բնակիչների՝ 12-րդ փողոցում գտնվող  առանձնատների ուղղությամբ, սակայն հանցագործությունն ավարտին  չի հասցվել, իսկ  նշված առանձնատների արտաքին պատերը և պատուհանները հրավտանգ եղանակով վնասվել են: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Դեպքի առթիվ նույն օրը  ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Բերդի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 6-րդ, 13-րդ և 185-րդ հոդվածի (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով:

Еще одно уголовное дело возбуждено по факту обстрела армянского села Чинари с азербайджанской стороны 07/15/2020   14:23  |  Лента новостей
Еще одно уголовное дело возбуждено по факту обстрела села армянского села Чинари с азербайджанской стороны. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Сообщается, что 13 июля 2020 года около 15:10 с боевых позиций противника в направлении приграничного населенного пункта Чинари общины Берд был открыт огонь по частным домам жителей того села, расположенным на 12-ой улице, однако преступление не было доведено до конца,  а внешние стены и окна указанных домов были повреждены огнеопасным способом.
По факту в тот же день бердским следственным отделом СУ СК Армении по Тавушской области было возбуждено уголовное дело по пунктам 6 и 13 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма”) и пунктам 1 и 4 части 2 статьи 185("Умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или религиозного фанатизма") УК Армении. Ведется предварительное следствие.