«Ադրբեջանական կողմը 2020 թվականի հուլիսի 13-ին թիրախային հրետանակոծման է ենթարկել Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղը». Արման Թաթոյան 07/13/2020   18:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուկյան էջում անդրադարձ է կատարել այսօր Չինարի գյուղում տեղի ունեցած հրետակոծությանը։ Հայտարարության մեջ ասվում է. «Ադրբեջանական կողմը 2020 թվականի հուլիսի 13-ին թիրախային հրետանակոծման է ենթարկել Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են ստացվել նման ահազանգեր գյուղի բնակիչներից և Չինարի համայնքի ղեկավարից։ Ըստ այդ ահազանգերի՝ ադրբեջանական կողմից արձակվել է շուրջ մեկ տասնյակ արկ, վնասվել են գյուղի բնակելի շինություններ:
Չինարի գյուղից Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են փոխանցել հրետանակոծությունից հետո արված լուսանկարներ, որոնք վկայում են գյուղի տներից մեկին պատճառված վնասի մասին: Մեկ այլ դեպքում վնասվել է բնակելի տան շինության տանիքը, իսկ հրետանակոծության պահին տանը եղել են երեխաներ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված ահազանգերից անմիջապես հետո արձանագրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարությունն այն մասին, որ Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերն արձակել են 82 մմ տրամաչափի ականանետից 7 արկ, իսկ 120 մմ տրամաչափի ականանետից՝ 3 արկ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված ահազանգերը, Հայաստանի պետական մարմինների պաշտոնական հայտարարությունները և սոցիալական մեդիայի հրապարակումները վկայում են, որ թիրախավորվել է Հայաստանի քաղաքացիական խաղաղ բնակավայրը, առկա է խաղաղ բնակիչներին, նրանց կյանքին ու առողջությանը իրական վտանգ, ինչպես նաև գույքին պատճառված վնաս։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է անմիջական կապ պահպանել Հայաստանի Տավուշի մարզի գյուղերի բնակիչների և համայնքների վարչական մարմինների հետ։ Իրականացվում է ամբողջական դիտարկում, տեղեկությունների և փաստերի անկախ հավաքագրում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրի հրետանակոծումը՝ խաղաղ բնակչության, նրանց առողջության ու կյանքի, սեփականության թիրախավորմամբ:
Դա բացարձակ դատապարտելի է հատկապես նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) գլոբալ համաճարակի պայմաններում։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը , կորոնավիրուսի վտանգով պայմանավորված, դեռևս մարտի 23-ին կոչ է արել անհապաղ ամբողջությամբ դադարեցնել զինված հակամարտությունները երկրագնդի բոլոր անկյուններում։
Այս արձանագրումները ևս սահմանված կարգով կամփոփվեն ու և նոր զեկույցով կուղարկվեն միջազգային կառույցներին: Այս մասին կլինի Մարդու իրավունքների պաշտպանի լրացուցիչ հաղորդագրությունը»:
16:11 13/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանի ՊՆ-ն շատ տարօրինակ տեսանյութ ա հրապարակել, որը հարցեր է առաջացնում. Սամվել Մարտիրոսյան
15:46 13/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Ունենք 5 վիրավոր». Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյան
15:31 13/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանի կողմից իրավիճակը սահմանին պարբերաբար սրվում է.ՊՆ խոսնակ
14:36 13/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍահմանին իրավիճակն առավոտվանից լարված է մնում. Ամեն ինչ կատարվում է հենակետերի միջև. Տեր Աբել քահանա Քարտաշյան
13:31 13/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը անհանգստացած է «փոխհրաձգության կապակցությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին»

Азербайджан подверг прицельному артобстрелу село Чинари - заявление омбудсменa Армении 07/13/2020   22:44  |  Лента новостей
Защитник прав человека(Омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook прокомментировал обстрел азербайджанскими вооруженными силами села Чинари в Тавушской области.
"Азербайджанская сторона 13 июля 2020 года подвергла прицельному артобстрелу село Чинари Тавушской области Армении. В  аппарат офиса от жителей села поступили звонки относительно обстрелов Согласно поступившим звонкам, по селу было выпущено около десятка снарядов, повреждены жилые строения", - говорится в заявлении.
Также офису омбудсмена передали отснятые после артобстрела фотографии, подтверждающие факт повреждение одного из домов села. В другом случае повреждена крыша одного жилых домов, а в момент артобстрела в доме находились дети.
"Сразу после получения сигналов было опубликовано официальное заявление Министерства обороны Армении о том, что Вооруженные силы Азербайджана выпустили 7 снарядов из миномета калибра 82 мм и 3 снаряда из миномета калибра 120 мм в направлении села Чинари", - говорится в сообщении.
Поступившие в офис омбудсмена звонки, официальные сообщения государственных органов Армении и публикации в социальных медиа свидетельствуют о том, что под прицел было взято мирное гражданское поселение Армении, есть реальная угроза жизни и здоровью гражданских лиц, а также нанесен ущерб имуществу.
Омбудсмен продолжает находиться на связи с жителями сел Тавушской области и административными органами общин. Проводится полный мониторинг, независимый сбор сведений фактов.
"Омбудсмен решительно осуждает обстрелы мирного поселения Армении, направленные против гражданского населения, их жизни, здоровья и имущества. Это достойно абсолютного осуждения особенно в условиях глобальной пандемии нового коронавируса (COVID-19) ", - говорится в сообщении.
В этой связи омбудсмен напомнил о призыве генсека ООН к немедленному глобальному прекращению огня во всех уголках мира от 23 марта.
Сообщается, что офис омбудсмена Армении в установленном порядке подготовит новый доклад и отправит его международным структурам.
14:51 13/07/2020  |  Лента новостейСо вчерашнего дня мы находимся в постоянном контакте со странами-сопредседателями – глава МИД Армении