Դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելու կապակցությամբ քրգործ չի հարուցվել, թեեւ սպառնացողի ինքնությունը հայտնի է 07/07/2020   15:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելու փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ոստիկանության լրատվության վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի, մասնակի բեկանել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը եւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց սահմանել գրավը՝ 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով։
Դատական ակտի հրապարակումից հետո դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նկատմամբ սկսվել են ճնշումներ։ Մասնավորապես սոցիալական ցանցերում որոշ օգտատերերի կողմից արշավ է սկսվել նրա դեմ՝ հնչեցնելով վիրավորական եւ սպառնալից արտահայտություններ։
Նրա նկատմամբ հակաքարոզչությանը միացել էր նաեւ Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը։
Դատավորը ԲԴԽ նախագահին դիմում էր հասցեագրել՝ նշելով, որ իր և իր ընտանիքի անդամների հասցեին սկսել են տարածել վիրավորանք և սպառնալիքներ պարունակող գրառումներ, ինչի կապակցությամբ ԲԴԽ-ն նախ հանդիպեց դատավորի հետ, ապա հայտարարեց, որ դիմել է ոստիկանություն՝ սահմանված կարգով համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու։ Այժմ ոստիկանությունն ապահովում է նրա անվտանգությունը։
Դեռեւս հուլիսի 1-ին պաշտոնապես ոստիկանությունը տեղեկացրեց, որ սպառնալիքներ հնչեցրած անձի ինքնությունը պարզվել է, սակայն քրեական գործ առ այս պահը չի հարուցվել։
Հատկանշական է, որ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը այն գիտնական իրավաբաններից է, որը մեծ հարգանք ու վարկանիշ ունի փաստաբանների շրջանում, մասնագիտական համայնքում, իսկ նրա նախագահությամբ դատական նիստերը կարելի է համարել օրինակելի։

Уголовного дела в связи с угрозами в адрес судьи Арсена Никогосяна не завели, хотя личность угрожавшего известна 07/07/2020   16:08  |  Лента новостей
По факту угроз, озвученных в адрес судьи Апелляционного уголовного суда Арсена Никогосяна, в Полиции Армении готовят материалы. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил начальник отдела аналитики, информации и по связям со СМИ Полиции Армении Эдгар Джаноян.
Напомним, 18 июня Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Арсена Никогосяна частично отменил решение суда общей юрисдикции Еревана и в качестве меры пресечения в отношении второго президента Роберта Кочаряна определил залог в размере 2 млрд. драмов.
После оглашения судебного акта в отношении судьи Арсена Никогосяна начали оказывать определенное давление. В соцсетях некоторые пользователи начали кампанию против него, озвучив оскорбительные высказывания и угрозы в его адрес.
К пропагандистской кампании против него присоединился также председатель Общественного совета Степа Сафарян.
Судья обратился к главе Высшего судебного совета с заявлением, указав, что в его адрес и в адрес его семьи стали тиражировать записи, содержащие оскорбления и угрозы.
В этой связи ВСС сначала провел встречу с судьей, а затем сообщил об обращении в Полицию для принятия в установленном порядке соответствующих мер. В данный момент Полиция обеспечивает его безопасность.
Еще 1 июля Полиция официально заявила, что личность человека, озвучившего угрозы, установлена, однако уголовного дела до сего момента не возбуждено.
Примечательно, что судья Арсен Никогосян входит в круг тех ученых-юристов, который снискал большое уважение и авторитет среди адвокатского, профессионального сообщества, а судебные заседания под его председательством можно считать образцовыми. Его рейтинг, по данным на 1 июля, составляет 66 баллов.