Այս հրատապությունը փաստում է ոչ այդքան ազնիվ վարքագծի մասին. Տարոն Սիմոնյանը՝ Սահմանադրությունում փոփոխություն անելու մասին 06/22/2020   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայր օրենքում կատարվող փոփոխություններին անգամ պատգամավորները չեն կարողանում ժամանակին ծանոթանալ, և այս հրատապությունը կրկին անգամ փաստում է ոչ այդքան ազնիվ վարքագծի մասին։ Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
«Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն աշխատանքներ տանում է փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, այդ թվում նաև՝ ՍԴ հարցն է  քննարկման առակա, այս հրատապությունը չենք հասկանում՝ ինչով է պայմանավորված։ Այն տեքստը, որն այսօր պետք է քննարկվի, նոր ենք ծանոթացել և ոչ թե պաշտոնական կայքէջից, այլ լրատվամիջոցների հրապարակումներից, որը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ մայր օրենքում կատարվող փոփոխություններն անգամ պատգամավորները չեն կարողանում ժամանակին ծանոթանալ։ Այս հրատապությունը կրկին անգամ փաստում է ոչ այդքան ազնիվ վարքագծի մասին»,-ասաց պատգամավորը։
Վերջինս նշեց՝ փոփոխությունը երկու հիմնական ուղղություններով է նախատեսվում։ Առաջինը, որ 12 տարի աշխատած դատավորները պետք է դադարեցնեն իրենց պաշտոնավարումը և երկրորդը, որ նախագահը պետք է այլևս նախագահ չլինի և նոր ընթացակարգով ՍԴ նախագահ ընտրվի. «Երկու հարցն էլ իրավական տեսանկյունից բավական խնդրահարույց են։ Կառավարությունը դիմել էր Վենետիկի հանձնաժողով, բայց չեն սպասել խորհրդատվական կարծիքի տրամադրմանը և պատգամավորներով նախաձեռնել են այս հոդվածում փոփոխություն, ինչն անտրամաբանական է, քանի որ չի կարելի միջազգային կազմակերպությանն ինչ-որ բան հայցել և չսպասելով դրա պատասխանին գործընթացներ կազմակերպել»,-ասաց Տարոն Սիմոնյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ նույն այդ պատգամավորները փետրվարի 6-ին ամբիոնից հայտարարում էին, որ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը սխալ է, և այս հարցը բացառապես հանրաքվեով կարող է լուծվել, որովհետև Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս ԱԺ-ի կողմից այս հարցով որոշում կայացնել, մինչդեռ այժմ պարզվում է՝ կարող են, ինչը ԼՀԿ պատգամավորներին անտրամաբանական են թվում։
«Այն, որ խորհրդարանը որոշում է չդիմել ՍԴ, խախտում է Սահմանադրության համապատասխան հոդվածը, որտեղ գրված է, որ Սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված խորհրդարանն առաջին ընթերցումից հետո դիմում է ՍԴ, և սա իմպերատիվ դրույթ է, եթե չի պահպանվում, ապա խախտվում է ՀՀ Սահմանադրությունը»,-հավելեց պատգամավորը։
14:49 20/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԷդմոն Մարուքյանը, Տարոն Սիմոնյանը և Արմեն Եղիազարյանը պատրաստվում են հայցեր ներկայացնել դատարան
17:22 19/06/2020  |  ՄեկնաբանությունՔամիները շատ են փչելու, բայց իմ նշած մարդիկ շարունակելու են մարտնչել հանուն իրավական պետության. Տարոն Սիմոնյան
13:21 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼՀԿ-ն արտակարգ դրությունը երկարացնելու որոշման օրինականության հարցը չի վիճարկի
19:57 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրության անցումային դրույթներում փոփոխություն հնարավոր չէ կատարել. Այն արդեն կիրառվել է. Տարոն Սիմոնյան
11:59 08/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատաիրավական բարեփոխումների ձախողման պատճառներից մեկն այն է, որ Կառավարությունը չի կարողանում լսել այլ կարծիքներ. Տարոն Սիմոնյան
20:21 28/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր անկարգությունը գալիս է ձեր անկարգությունից. ես՝ համեստս, երբեմն ստիպված եմ լինում հակադարձում կատարել
12:11 14/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմբիոնի մոտ կանգնած լրիվ այլ նախագծերի մասին եք խոսում ու տպավորություն եք ստեղծում, թե առաջարկվող իրավակարգավորումը ձեր ներկայացրած նախագիծն է. Տարոն Սիմոնյան
11:49 14/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս զարմացած եմ պարոն Սիմոնյանի վրա, որ այս նախագիծը բերել է այստեղ քննարկման. Սա կողմ քվեարկելու նախագիծ չէ. Արթուր Դավթյան
11:24 14/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե անձը վերջին ամիսներին բնակվում է եվրոպական երկրում, իր մահից հետո այդ երկրի օրենսդրությունը կիրառվում է նաև ՀՀ-ում գտնվող իր գույքի նկատմամբ. Տարոն Սիմոնյան

Депутат о поправках в Конституцию Армении: “Эта поспешность свидетельствует о не столь честном поведении” 06/22/2020   11:23  |  Лента новостей
Даже депутаты Национального собрания Армении не успевают своевременно ознакомиться с поправками в Основной закон страны, и эта поспешность вновь свидетельствует о не столь честном поведении. Об этом на брифинге в парламенте в понедельник, 22 июня, заявил депутат от фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян.
“Комиссии по изменениям в Конституцию проводит работу над поправками, в том числе на рассмотрение вынесен вопрос Конституционного суда. Мы не понимаем, чем обусловлена эта поспешность. С текстом, который сегодня будет вынесен на обсуждение, мы ознакомились только что не из официальных сайтов, а из публикаций в СМИ, что вновь доказывает, что с вносимыми в Основной закон изменениями не успевают своевременно ознакомиться даже депутаты. Эта поспешность в очередной раз подтверждает не столь честное поведение”, - сказал парламентарий.
Он отметил, что изменения планируются по двум основным направлениям. Первое, как сообщил он, полномочия проработавших 12 лет судей должны быть прекращены. Во-вторых, как проинформировал депутат, председатель прекратит быть председателем, и в соответствии с новой процедурой будет избран новый глава КС.
“Оба вопроса с правовой точки зрения довольно проблематичны. Правительство обратилось в Венецианскую комиссию, но они не дождались предоставления консультативного заключения, через депутатов инициировали поправку в данную статью, что вне логики, и, не дожидаясь на него ответа, организовывают процесс”, - отметил Тарон Симонян.
Депутат указал, что те же парламентарии 6 февраля с трибуны заявляли, что фракция “Просвещенная Армения” ошибается, и этот вопрос можно решить исключительно посредством референдума, потому что Конституция не позволяет парламенту принимать по этому вопросу решение. Теперь же выясняется, что можно, что депутатам от “Просвещенной Армении” кажется нелогичным.
“Необращение НС в КС нарушает соответствующую статью, которая гласит, что в связи с изменениями в Конституцию парламент после первого чтения обращается в КС, и это императивная норма, и, если она не соблюдается, то нарушается Конституция РА”, - добавил депутат.