«Իրավիճակը ճգնաժամային է, և ես կոչ եմ անում ու խնդրում եմ՝ գնահատել պահի լրջությունը ». Նիկոլ Փաշինյան 06/12/2020   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կառավարությունը որոշում է կայացրել նոր տեսակի կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված արտակարգ դրության ժամկետը ևս մեկ ամսով երկարացնելու մասին։ Այս որոշման պատճառը դեռևս մարտին հայտարարված արտակարգ դրության պատճառները չեն վերացել և ցավոք ՀՀ-ում կորոնավիրուսի համաճարակը շարունակվում է տարածվել, - այս մասին ԱԺ հատուկ նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ այսօրվա դրությամբ մենք ունենք 15281 հաստատված դեպք, բուժվել է 5639 քաղաքացի, մահացել է 258 մարդ, ևս 86 վարակվել է այլ պատճառով։ Այս պահին ունենք կորոնավիրուսով վարակված 425 ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների թիվը 100 է։ Բուժհաստատությունները գտնվում են գերբեռնված վիճակում՝ 1857 սովարական մահճակալներից երեկվա դրությամբ զբաղված էին 1551-ը վերակենդանացման բաժանմունքների 239 մահճակալներից երեկվա դրությամբ ծանրաբեռնված էր 204-ը։
Ընդհանուր առմամբ իրավիճակը ճգնաժամային է և սա պետք է արձանագրել։ Հետևաբար, ես կոչ եմ անում և խնդրում եմ, որ մենք գնահատենք պահի լրջությունը և հասկանանք, որ սա մեկ շաբաթվա և նույնիսկ մեկ տարվա խնդիր չէ։ Հետևաբար, մենք խնդիր ունենք հարմարվել նոր իրավիճակներին, նոր աշխարհին և այդ նոր աշխարհում, որպես հանրություն, պետություն և ժողովուրդ, այն մենք կկարողանանք հաղթահարել այս ճգնաժամը և ապահովել մեր հայրենքի կենսունակությունը։
13:24 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում է. Քննարկվում է ՀՀ-ում արտակարգ դրությունը երկարաձգելու կառավարության որոշումը
11:34 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորել է ՌԴ նախագահին և կառավարության ղեկավարին՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ
11:14 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է տեղորոշել այն շրջանակներին, որոնք մարդկանց շրջանում տարածում են, որ հիվանդությունը չկա. Փաշինյան

“Ситуация кризисная”: Пашинян объяснил, зачем понадобилось продлевать режим ЧП в Армении 06/12/2020   14:31  |  Коронавирус
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе внеочередного заседания Национального Собрания Армении в пятницу, 12 июня, представил депутатам причины принятия решения о продлении срока действия режима чрезвычайного положения, введенного в стране из-за коронавируса.
Пашинян сообщил, что на сегодня в Армении подтвержден 15 281 случай заражения коронавирусом, излечились 5639 граждан, скончалось 258 человек, еще 86 пациентов умерли по другим причинам, но они были заражены коронавирусом.
"На данный момент у нас 425 пациентов, которые находятся в тяжелом состоянии. Еще 100 пациентов - в крайне тяжелом состоянии. Медицинские учреждения перегружены. Из 1857 коек на вчерашний день было занято 1551 место, из 239 мест в реанимации - 204", - сказал Пашинян.
"В целом ситуация кризисная, и это следует констатировать. Поэтому я призываю, прошу, чтобы оценили всю серьезность сложившейся ситуации и поняли, что это проблема не на одну недели или даже год. Следовательно, перед нами стоит задача – адаптироваться к этой новой ситуации, новым реалиям…", - сказал Пашинян.