Եթե նոր հիվանդացությունների դեպքերն այս տեմպով ավելանան, ստիպված ենք լինելու գնալ սահմանափակումների. Փաշինյան 05/13/2020   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հաշվի առնելով երկրում առկա տնտեսական և սոցիալական վիճակը, հաշվի առնելով նաև այն, որ կորոնավիրուսը դեռ երկար է շարունակելու ներկա մնալ մեր կյանքում, որոշեցինք գնալ փուլային որոշակի սահմանափակումների նվազման։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ տնտեսական գործունեության այն տեսակները, որոնք չեն բացվել, պատրաստվում են բացել։
Վարչապետը նշեց, որ այս ամեն ինչն արդյունավետ կլինի, եթե անցնենք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ապակենտրոն մարտավարության. «Սա նշանակում է, որ մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է որոշակի կանոններ պահպանելու պատասխանատվություն ստանձնի, և ես իմ դիտարկումներով կարող եմ ասել, որ այսօր փողոցներում տեսնում եմ իրար ձեռքով բարևող մարդկանց, կներեք արտահայտությանս համար, բայց իրար քիթը մտած զրուցող մարդկանց։ Սա մեծ պրոբլեմ է և այս տեմպերով կարող ենք շատ լուրջ ճգնաժամի առաջ կանգնել»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ մեզնից յուրաքանչյուրը հնարավորություն ունի չվարակվելու և չվարակելու, եթե պահպանի այն կանոնները, որոնց մասին հաճախ խոսվում է։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ պետք է սովորենք ապրել զուգահեռ, բայց դա չի նշանակում առանց կաշկանդվածության վարակվել, վարակել ուրիշներին և այսպիսի ճգնաժամ ստեղծել. «Եթե այս տեմպերով գնանք և նոր հիվանդացությունների դեպքերն այս տեմպով ավելանան, ստիպված ենք լինելու գնալ սահմանափակումների, և դրանց նպատակն այն է լինելու, որ հանկարծ չունենանք այնպիսի իրավիճակ, որ բուժօգնության կարիք ունեցող որևէ քաղաքացի մնա առանց բուժօգնության»,-հավելեց վարչապետը՝ քաղաքացիներին կոչ անելով խստիվ հետևել հակահամաճարակային կանոններին։
13:58 11/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է գույքահարկի նոր համակարգի ներդրմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը

При сохранении нынешних темпов заболеваемости коронавирусом власти вынуждены будут вновь ввести ограничения - Пашинян 05/13/2020   12:04  |  Коронавирус
Уже несколько дней в Армении фиксируются свыше 100 случаев заражения коронавирусом нового типа, что указывает на тотальное несоблюдение противоэпидемических норм, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире со своей страницы в Facebook.
"Мы с учетом экономической и социальной ситуации в стране и того, что коронавирус еще долго будет присутствовать в нашей жизни, пошли на поэтапное снятие ограничений”, - напомнил он.
Премьер заявил, что все эти меры будут эффективными, если мы перейдем на децентрализованную стратегию борьбы с коронавирусом.
"Я вижу на улицах здоровающихся за руку людей, стоящих впритык друг к другу граждан. Это крупная проблема, такими темпами мы можем столкнуться с серьезным кризисом. У каждого их нас есть возможность не заразиться и не заразить других, если мы будем соблюдать нормы. Сохранянть социальную дистанцию. Нельзя разговаривать друг с другом без масок. Я хочу призвать каждого из вас строго соблюдать нормы личной гигиены и противоэпидемические правила", - сказал глава правительства
По его словам, при сохранении нынешних темпов заболеваемости власти вынуждены будут вновь пойти на экономические и иные ограничения, что для всех крайне нежелательно.
"Мы не хотим ситуации, при которой люди, нуждающиеся в медпомощи, остались бы без нее. Но мы благодаря личной ответственности можем избежать этой ситуации. Прошу и призываю строго соблюдать противоэпидемические правила: сохранять социальную дистанцию, не касаться лица руками без предварительной дезинфекции, не пользоваться непродезинфицированной посудой", - добавил Пашинян.
Премьер добавил, что снятие некоторых экономических ограничений после 4 мая позволило, что в нашей экономике наметилась определенная тенденция к восстановлению, что положительно скажется и на социальной ситуации.