Փաշինյանը միջանձնային կոնֆլիկտներ է հրահրում. «Գոլոս Արմենիի» 05/12/2020   11:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ոչ նպատակային գրեթե 2 միլիարդ դրամի սոցիալական օգնություն է հատկացվել. պաշտպանության նախարարության, ոստիկանության եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները ստիպված են վերադարձնել նախկինում սոցիալական օգնության տեսքով ստացված գումարները: Այս մասին գրում է «Գոլոս Արմենիի» թերթը` զարգացնելով թեման:
«Պարզվել է, որ կառավարությունն այստեղ նույնպես սխալվել է: Փաշինյանը խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է, որ 2 միլիարդից բաժին ստացածների շարքում կան նաեւ պատգամավորներ, ուստի կոչ է արել նրանց մուծել հարեւանների կոմունալ պարտքերը: Իշխանությունները իրենց սխալներ են թույլ տալիս ոչ միայն պետական միջոցների բաշխման հարցում, այլեւ փորձում են պատասխանատվության բեռը տեղափոխել քաղաքացիների վրա: Փաշինյանը հասկացրել է, որ այն անձինք եւ ընտանիքները, ովքեր առանց սոցիալական աջակցության են մնացել, պետք է պահանջեն դա այն մարդկանցից, ովքեր այս աջակցությունը ստացել են թյուրիմացության պատճառով, այսինքն ՝ կառավարության մեղքով: Այլ կերպ ասած, ծայրահեղ սոցիալական լարվածության պայմաններում կառավարության ղեկավարը գնացել է միջանձնային կոնֆլիկտների ուղիղ հրահրման  ճանապարհով: Եթե կարիքավոր ընտանիքները, որոնք չեն ստացել իրենց հասնող օգնությունը, ստիպված են ապավինել հարեւանների գիտակցությանը` կոմունալ պարտքերը վճարելու եւ սովից չմահանալու համար, ապա ինչի՞ համար է մեզ պետք աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն: Ինչ վերաբերում է իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին, ովքեր ստիպված կլինեն վերադարձնել ստացված օգնությունը, Փաշինյանը խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է, որ եթե նրանք գումար ծախսել են, ապա` ոչինչ, «թող սպասեն հաջորդ աշխատավարձին եւ կվերադարձնեն այն»:
Սոցիալական իրավիճակը երկրում օրեցօր ավելի ու ավելի պայթյունավտանգ է դառնում, իսկ վարչապետը գլխավոր ամբիոնից լայն ժպիտով խոսում է այն մասին, որ պետական աջակցություն ստացել են նրանք, ովքեր դրա կարիքը չունեն: Նա ուրախ է, հորինել է «կոմունալ սոլիդարության» հայեցակարգը, վաղը բանաստեղծություններ կգրի այն մասին, թե որքան լավ է պատգամավորի հարեւան լինելը, որը 20 հազար դրամ չի խնայել ուրիշների պարտքերը վճարելու համար: Ի դեպ, իսկ ի՞նչ անել այն հարուստ հարեւանների հետ, ովքեր կհրաժարվեն վճարել աղքատների պարտքերը»,- նշում է թերթը:
13:58 11/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է գույքահարկի նոր համակարգի ներդրմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը

Пашинян провоцирует межличностные конфликты - Голос Армении 05/12/2020 11:51 | Пресса
Почти 2 млрд драмов социальной помощи правительства распределено не по назначению, по 9-й программе сотрудники МО, Службы полиции и МЧС вынуждены вернуть деньги, ранее полученные в виде социальной помощи. Об этом пишет газета «Голос Армении», развивая тему.
“Оказалось, правительство и здесь ошиблось. Пашинян заявил с трибуны парламента, что среди тех, кто получил долю от 2 млрд., есть и депутаты, а потому призвал их заплатить коммунальные долги соседей. Правительство не только позволяет себе ошибки с распределением государственных средств, но и пытается переложить бремя ответственности на граждан. Пашинян дал понять, что лица и семьи, которые остались без социальной поддержки, должны потребовать ее с тех, кому эта поддержка досталась по недоразумению, то есть, по вине правительства. Иными словами, в условиях крайней социальной напряженности глава правительства пошел по пути прямого подстрекательства к межличностным конфликтам. Если нуждающиеся семьи, которые не получили полагающуюся им помощь, вынуждены уповать на сознательность соседей, чтобы выплатить коммунальные платежи и не умереть с голоду, то зачем нам министерство труда и социальных вопросов?
Что касается сотрудников силовых структур, которые будут вынуждены вернуть полученную помощь, то Пашинян с трибуны парламента объявил, дескать, если деньги потратили, то ничего, «пусть дождутся очередной зарплаты и вернут». Социальная ситуация в стране с каждым днем становится все более взрывоопасной, а премьер с широкой улыбкой рассуждает с главной трибуны страны о том, что государственная поддержка досталась тем, кто в ней не нуждается. Ему весело, он сочинил концепцию «коммунальной солидарности», завтра стишки сочинит на тему, как хорошо быть соседом депутата, который не пожалел 20 тыс. драмов на уплату чужих долгов. Кстати, а что делать с теми богатыми соседями, кто откажется заплатить долги бедных?”, - отмечается издание.