Կառավարությունը ծրագրում է լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ իրականացնել. Օրակարգում ավելի քան 100 օբյեկտ կա 05/07/2020   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարի կապիտալ շինարարության ոլորտում էական ծրագրեր ունենք և նվազագույնը 100 օբյեկտի նախագծման և շինարարության մասին է խոսքը։ Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը, այնուհետև Քաղաքաշինության կոմիտեի փոխնախագահ Արմեն Ղուլարյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ օբյեկտների մասին է խոսք գնում։
Արմեն Ղուլարյանը նկատեց՝ աննախադեպ ծրագրեր են դրանք և՛ քանակական, և՛ ֆինանսական առումով. «Ընդհանուր առմամբ այսօր կոմիտեի պատվիրատվությամբ մշակվում է 74 կրթական, մշակութային և մարզական նշանակության օբյեկտների նախագծային աշխատանքներ։ Դրանց մի մասն արդեն ավարտվել են, մի մասը կավարտվեն մինչև հուլիս-օգոստոս»,-ասաց Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալը։
Վերջինս նշեց, որ 111 կրթական, մշակութային օբյեկտների նախագծային աշխատանքներն ավարտված են կամ ավարտման փուլում են։ Դրանցից 90-ի շինարարության մրցույթները կիրականացնի կոմիտեն, իսկ մյուս 21 և ավելի օբյեկտներինը, որոնք հիմնականում նորոգումներ են կիրականացվեն ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրատվությամբ։
«12 առողջապահական նշանակության օբյեկտի նախագծային աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Շինարարական աշխատանքների մեկնարկը պատշաճ ձևով կազմակերպելու համար շինարարական կազմակերպությունների և շինարար անհատների հետ քննարկումներ ենք սկսել»,-հավելեց Քաղաքաշինության կոմիտեի փոխնախագահը։
Տիգրան Ավինյանն էլ կարևորեց, որ այս տարի արագության առումով մի փոքր ավելի առաջանցիկ քաղաքականություն որդեգրեն. «Ակնհայտորեն նմանատիպ ծավալի աշխատանքները կապիտալ շինարարության ոլորտում երկրի տնտեսության համար էական նշանակություն են ունենալու, հետևապես մեր առաջնահերթությունների եռյակում պետք է լինեն այս ծրագրերը»,-նշեց Տիգրան Ավինյանը։
10:11 07/05/2020  |  ՄամուլԱվինյանն ուզում է, որ ԿԳՄՍ փոխնախարարը հեռանա աշխատանքից, Արայիկ Հարությունյանը դեմ է․ «Ժողովուրդ»
15:26 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք նույնպես այդ տեսագրություններից որոշակի տեղեկություններ ենք ստանում. Ավինյանը՝ Միքայել Մինասյանի տեսանյութի մասին
13:09 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկեղծ ասեմ՝ չգիտեմ, թե որտեղից են այդ լուրերը.Ավինյանը՝ իր հրաժարականի մասին
10:53 04/05/2020  |  ՔաղաքականՏիգրան Ավինյանը կդառնա Նիկոլ Փաշինյանը «քավության նոխազը»՝ հարկ եղած դեպքում. քաղաքագետ
12:25 03/05/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՄայիսի 4-ից կգործեն բացառապես բացօթյա սրճարաններն ու ռեստորանները. ՀՀ պարետ
13:39 02/05/2020  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը վերադարձրել է Գևորգ Գրիգորյանի հայցադիմումն ընդդեմ Տիգրան Ավինյանի կնոջ

Правительство Армении планирует масштабное строительство: речь идет о 100 объектах 05/07/2020   12:19  |  Лента новостей
Вице-премьер Армении Тигран Авинян на заседании правительства в четверг заявил о планах властей реализовать в текущем году крупные программы в сфере капитального строительства.
Речь идет по меньшей мере о проектировании и строительстве 100 объектов.
В свою очередь заместитель председателя Комитета по градостроительству Армении Армен Гуларян пояснил, что это беспрецедентные как по количеству, так и в финансовом плане проекты.
“В целом по заказу Комитета сегодня прорабатываются проектные работы по строительству 74 образовательных, культурных и спортивных объектов. Часть из них завершена, оставшуюся часть планируется закончить до июля-августа”, - заявил Гуларян.
Он отметил, что проектные работы по 111 образовательным и культурным объектам завершены или находятся на стадии завершения. Из них тендеры на строительство 90 объектов проведет Комитет. Что касается остальных  - 21 и более объектов, которые нуждаются в ремонте, то программа будет реализована по заказу Министерства образования, науки, культуры и спорта.
Он также сообщил, что проектные работы по объектам здравоохранения в процессе. “Для надлежащей организации начала  строительных работ со строительными организациями и отдельными застройщиками начаты переговоры”, - добавил замглавы Комитета по градостроительству.
В свою очередь Авинян отметил, что программы подобного масштаба возымеют существенное значение для экономики страны, поэтому эти проекты должны быть в тройке приоритетов правительства.