Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխտար Թլեուբերդիի հետ 05/05/2020   17:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 5-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխտար Թլեուբերդիի հետ:
Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված մարտահրավերների աստիճանական հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում իրականացվող միջոցառումների և ծրագրերի շուրջ: Զոհրաբ Մնացականյանն իր զորակցությունը հայտնեց Ղազախստանի բարեկամ ժողովրդին՝ համավարակի հետևանքների շուտափույթ հաղթահարման գործում:
Անդրադառնալով մայիսի 6-ին կայանալիք հատուկ թռիչքի մանրամասներին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Մուխտար Թլեուբերդին գոհունակություն հայտնեցին Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիների՝ հայրենիք տեղափոխման հարցում ցուցաբերած փոխօգնության և փոխադարձ աջակցության համար:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ՝ պատրաստակամություն հայտնելով աշխուժացնել հայ-ղազախստանյան համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում՝ բարձրաստիճան փոխայցերի կազմակերպման, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների և միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի անցկացման միջոցով:
Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները հանգամանալից քննարկեցին տարածաշրջանային և միջազգային ձևաչափերում երկկողմ և բազմակողմ փոխգործակցությունը՝ ուղենշելով համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ուղղված քայլերը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ հարցերի:
15:36 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄնացականյանը՝ Սերժ Սարգսյանի իշխանության ժամանակ բանակցային գործընթացի մասին
14:01 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակցային գործընթացում սպառնալիքի լեզուն չի աշխատելու. Զոհրաբ Մնացականյան
14:07 03/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ուղերձը մամուլի ազատության համաշխարհայի օրվա կապակցությամբ
23:04 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ազգային ռազմավարության պլանի կատարմանն ուղղված փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել

Главы МИД Армении и Казахстана обсудили детали завтрашнего спецрейса 05/05/2020   17:42  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 5 мая переговорил по телефону с главой МИД Казахстана Мухтаром Тлеуберди. Об этом сообщается на сайте МИД РА.
Согласно сообщению, телефонный разговор состоялся по инициативе армянской стороны.
Главы МИД Армении и Казахстана обменялись мыслями вокруг реализуемых на национальных уровнях мероприятий и программ, направленных на постепенное преодоление вызовов, обусловленных коронавирусом нового типа. Зограб Мнацаканян выразил поддержку дружественному народу Казахстана в деле скорейшего преодоления последствий пандемии.
Коснувшись подробностей предстоящего 6 мая специального рейса, Зограб Мнацаканян и Мухтар Тлеуберди выразили удовлетворение в связи с оказанной взаимопомощью и взаимным содействием в вопросе возвращения на Родину граждан Армении и Казахстана.
Собеседники обменялись мыслями также вокруг ряда вопросов двусторонней повестки, выразив готовность активизировать армяно-казахстанское сотрудничество в представляющих обоюдный интерес сферах: путем организации взаимных визитов на высоком уровне, консультаций между внешнеполитическими ведомствами стран и проведения заседаний межправительственных комиссий.
Главы МИД Армении и Казахстана подробно обсудили двустороннее и многостороннее сотрудничество в региональном и международном форматах, приветствовав шаги, нацеленные на осуществление совместных программ. В ходе беседы были также затронуты актуальные международные и региональные вопросы.