«Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը մեղադրվում է մոտ 20 մլն դոլարի չափով կաշառք տալու մեջ 04/27/2020   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը մեղադրվում է մոտ 20 մլն դոլարի չափով կաշառք տալու մեջ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Առուստամյանի պաշտպան Հովիկ Սուքիասյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Սեդրակ Առուստամյանը կալանավորվել է. ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով նրան մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման և կաշառք տալու համար:
Մանրամասնելով առաջադրված մեղադրանքի էությանը՝ Հովիկ Սուքիասյանն ասաց, որ Առուստամյանը դեռևս 2009-2011 թթ-ին փոխառության պայմանագրով տոկոսով գումար է տվել երկու անձի:
«Այդ գումարները նա վճարել է բանկային փոխանցումների միջոցով: Հիմա մարդուն մեղադրում են՝ թե դու 8-10 տարի շարունակ չես ստացել փոխառության տոկոսները և գումարները, նշանակում է՝ կաշառք ես տվել: Խոսքը մոտ 20 մլն դոլարի մասին է: Պայմանագրերը երկու անգամ երկարացվել են, այս պահին իրավական արժեք ունեն, իրավական ուժ ունեն, այսինքն՝ զուտ քաղաքացիաիրավական հարաբերություն է Առուստամյանի և մյուս կողմի միջև»,- ասաց փաստաբանը:
Նա նշեց, որ առաջադրված մեղադրանքում և կալանքի միջնորդությունում բացակայում են փաստական և իրավական հիմքերը:
Հարցին, թե արդյո՞ք որևէ մեկը ցուցմունք է տվել Առուստամյանի դեմ, փաստաբանը պատասխանեց, որ դատարան ներկայացված գործի նյութերով չկա որևէ տվյալ, որ որևէ մեկը վկայել է Առուստամյանի դեմ:
Սեդրակ Առուստամյանը ապրիլի 23-ի երեկոյան հրավիրել էր ԱԱԾ՝ հարցաքննության՝ վկայի կարգավիճակով, սակայն այնտեղ պարզվել էր, որ նա ունի կասկածյալի կարգավիճակ ու ձերբակալվել էր, իսկ ապրիլի 25-ին դատարանը բավարարեց Առուստամյանին կալանավորելու մասին միջնորդությունը:
Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկատվության՝ Սեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ ցուցմունք կորզելու նպատակով։
Նշենք, որ ԱԱԾ-ում են քննվում նաեւ Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքի անդամներին վերաբերող քրեական գործերը, որոնցից մեկով կալանավորված են Գ.Խաչատրյանն ու նրա եղբորորդին, իսկ մյուսով մեղադրանք է առաջադրվել որդուն։
10:29 27/04/2020  |  ՎերլուծություններԸնկեր Սեթոն՝ հեղափոխության աջակիցը
22:00 25/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍեդրակ Առուստամյանը կալանավորվել է
13:17 25/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍեդրակ Առուստամյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան. Նրան մեղադրում են փողերի լվացման մեջ
13:01 24/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է խիստ անհեթեթ կասկածանքով. փաստաբանը բողոքարկել է ձերբակալման մասին որոշումը
13:04 28/10/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՓողերի լվացման մեջ մեղադրվող Գագիկ Ծառուկյանի մտերիմը չի կալանավորվի. վերաքննիչը մերժեց դատախազին

Директора концерна “Мульти Груп” обвиняют в даче взятки в размере примерно $20 млн 04/27/2020   16:54  |  Криминальная хроника
Директора концерна “Мульти Груп” Седрака Арустамян обвиняют в даче взятки в размере примерно 20 миллионов долларов. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Овик Сукиасян, представляющий интересы Седрака Арустамяна.
Ранее агентство сообщило, что Седрак Арустамян взят под стражу. В рамках одного из дел, расследуемых в Службе национальной безопасности, Арустамяну предъявлено обвинение за отмывание денег и дачу взятки. По словам адвоката Овика Сукиасяна, Арустамян еще в 2009-20011 гг. по договору займа отдал двум лицам деньги под проценты.
“Эти деньги он перечислил путем банковских переводов. Теперь же человека обвиняют в том, что раз он на протяжении 8-10 лет не получал процентов от займа и деньги, значит, дал взятку. Речь идет о 20 млн. долларов. Договора дважды продлевались, в данный момент обладают юридической ценностью и силой, то есть сугубо гражданско-правовые отношения между Арустамяном и другой стороной”, - сказал адвокат.
Он отметил, что в выдвинутом обвинении и ходатайстве об аресте нет фактических и правовых оснований.
В ответ на вопрос о том, давал ли кто-либо показания против его подзащитного, адвокат заявил, что в представленных в суд материалах нет каких-либо данных о том, что кого-либо свидетельствовал против Арустамяна.
23 апреля вечером Седрак Арустамян был вызван в СНБ на допрос в качестве свидетеля, однако там выяснилось, что он проходит в статусе подозреваемого. Арустамян был задержан. А 25 апреля суд удовлетворил ходатайство об аресте Арустамяна.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, Седрака Арустамяна задержали с целью выудить у него показания против Гагика Хачатряна.
Отметим, что в СНБ расследуются уголовные дела, касающиеся семьи Гагика Хачатряна. По одному из них арестован Г. Хачатрян и его племянник, а по другому – обвинение предъявлено сыну.