«Այսօր Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ և լուրջ դաս քաղելու այդ ողբերգական պատմության էջից». Էմանուել Մակրոնը 04/24/2020   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի կապակցությամբ նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Նամակում ասված է.
Սիրելի բարեկամ,
Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի հիշատակի այս օրը Ձեզ, ինչպես նաև հայ ժողովրդին հղում եմ իմ լավագույն եղբայրական և բարեկամական ողջույնները:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշում է Կոստանդնուպոլիսի 600 հայ մտավորականների սպանդը, որը սկիզբ դրեց ցեղասպանությանը: Այսօր Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ և լուրջ դաս քաղելու այդ ողբերգական պատմության էջից:
Անցյալ տարի իմ երկիրը, համաձայն իմ ստանձնած հանձնառության, Ապրիլի 24-ը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Խստորեն հարգելով ներկա առողջապահական վիճակի թելադրած հրահանգները՝ ես որոշել եմ, որ այս տարի նույնպես այդ օրը պետք է նշվի՝ Փարիզում, սեղմ արարողությամբ, Ֆրանսիայի կառավարության անդամների ներկայությամբ:
Այդ ժառանգությունը և համատեղ հիշողությունն են մեր երկու երկրների միջև այսքան յուրահատուկ հարաբերության հիմք հանդիսանում: Այսօր աշխարհը պատուհասած կորոնավիրուսի համավարակը բոլորիս պարտադրում է առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական նոր մարտահրավերներ: Այդ մարտահրավերներին մենք կդիմագրավենք միասին։ Եվ ես համոզված եմ, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը համատեղ կգործեն միջազգային շրջանակներում՝ ի նպաստ առավել արդյունավետ բազմակողմանիության և նորահաստատ համերաշխության:
Ինչպիսին էլ լինեն դժվարությունները, հայերը կարող են հույս դնել Ֆրանսիայի բարեկամության վրա: Հավատարիմ իր հանձնառություններին՝ Ֆրանսիան հայերի կողքին է խաղաղության և բագավաճման հասնելու նրանց իղձերի մեջ:
Պարոն Նախագահ,
Խնդրում եմ ընդունեք հարգանքներիս խորին հավաստիքը»:
11:53 24/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի ուղերձը
11:45 24/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Այնքան ժամանակ ենք Թուրքիայի դրոշն այրելու, մինչև այդ պետությունն առերեսվի իր պատմության հետ». Երիտասարդներն այրել են Թուրքիայի դրոշը

Франция почтит память жертв Геноцида армян, несмотря на коронавирус – Макрон написал письмо президенту Армении 04/24/2020 14:27 | Лента новостей
Президент Франции Эмманюэль Макрон направил письмо президенту Армении Армену Саркисяну. В своем письме Макрон сообщил, что Франция почтит память жертв Геноцида армян, несмотря на пандемию коронавируса. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
"В день, посвященный 105-й годовщине Геноцида армян, я хотел бы передать мои наилучшие братские и дружеские приветствия вам и армянскому народу. 24 апреля Франция вспоминает убийство 600 армянских интеллигентов в Константинополе, которое ознаменовало начало геноцида. Сегодня, как никогда, Франция стремится защищать память жертв, бороться с отрицанием и извлечь серьезный урок из этих трагических страниц истории", - заявил Макрон.
Президент Франции напомнил, что в прошлом году его страна в соответствии со взятым на себя обязательством провозгласила 24-е апреля Днем памяти жертв Геноцида армян.
"Строго соблюдая инструкции, продиктованные сложившейся ситуацией в области здравоохранения, я решил, что этом году также следует отметить этот день: краткой церемонией в Париже в присутствии членов французского правительства", - сообщил Макрон.
Президент Франции заявил, что это наследие и общая память являются основой для столь уникальных отношений между двумя странами.
"Охватившая сегодня мир пандемия коронавируса вынуждает всех нас столкнуться с новыми проблемами в области здравоохранения, экономики и социальной сферы. Мы встретим эти проблемы вместе. И я убежден, что Франция и Армения будут сообща взаимодействовать на международных аренах во имя более эффективной многосторонности и новосозданной солидарности", - сказал Макрон.
По его словам, какими бы ни были трудности, армяне могут рассчитывать на дружбу Франции.
"Верная своим обязательствам, Франция поддерживает армян в их стремлении к миру и процветанию. Пожалуйста, примите мои заверения в самом глубоком уважении", - написал Макрон в письме.