Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը ներկայացել է աշխատանքի 04/17/2020   13:54  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանն այսօր ներկայացել է աշխատանքի, սակայն ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի օրը դեռևս հայտնի չէ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացանք դատավոր Աննա Դանիբեկյանի աշխատակազմից:
Նշենք, որ Աննա Դանիբեկյանն անաշխատունակության թերթիկ էր ներկայացրել մարտի 13-ին, որի համաձայն՝ նա անաշխատունակության մեջ պետք է լիներ մինչև ապրիլի 16-ը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ մարտի 17-ին նշանակված Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվել էր՝ դատավորի վատառողջ լինելու պատճառաբանությամբ: Իսկ դրանից մեկ օր առաջ՝ մարտի 16-ի երեկոյան, պաշտպանները Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդություն էին ներկայացրել դատարան։ Ընդ որում՝ նախապես ճշտել էին դատարանից, որ նշանակված նիստը կայանալու է , բայց չի կայացել։ Ըստ պաշտոնական պարզաբանման՝ դատավորը վիրահատվել էր և պարզ չէր, թե որքան կտևեր հետվիրաատական շրջանը: Օրերս մամուլում տեղեկատվություն տարածվեց, որի համաձայն՝ Աննա Դանիբեկյանը ենթարկվել է քթի վիրահատության՝ պետպատվերով: Դատավորի՝ քթի վիրահատության հրապարակումների առնչությամբ ԲԴԽ-ն հայտարարություն էր տարածել և հորդորել դատախազությանը՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց քրեաիրավական գնահատական տալու համար: Մասնավորապես՝ ԲԴԽ-ն գտել է, որ Աննա Դանիբեկյանի հասցեին հնչեցվել են ոչ միայն բարոյականության տեսանկյունից անընդունելի արտահայտություններ, ինչն ինքնին դատապարտելի է, այլ նաև հրապարակել են օրենքով պաշտպանված տեղեկություններ՝ բժշկական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվություններ:
Դատախազությունը ԲԴԽ հայտարարությունն ուղարկել է Ոստիկանություն՝ նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարականով: Նկատենք, որ ԲԴԽ-ն չի հերքել հրապարակված տեղեկությունները՝ այդպիսով անուղղակի հաստատելով, որ դատավորն իսկապես ենթարկվել է քթի վիրահատության, որի պատճառով շուրջ մեկ ամիս է, ինչ Ռ.Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստերը չեն կայանում։ Շուրջ մեկ ամիս առաջ ներկայացված խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունն առ այսօր չի քննարկվել: Փաստաբան Հայկ Ալումյանը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը դատարանի կողմից չքննելը, դրա քննությունն անորոշ ժամկետով հետաձգելը ճանաչվի ոչ իրավաչափ: Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ բողոքը մարտի 27-ին մակագրվել էր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Բեկթաշյանին, սակայն առ այսօր չկա որոշում՝ վերաքննիչ բողոքը վարույթ ընդունելու մասին:
17:09 31/03/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատավոր Դանիբեկյանը ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկ է ներկայացրել

Судья по делу Кочаряна вышла на работу 04/17/2020 14:25 | Суд по делу второго президента РА
Судья общей юрисдикции Еревана Анна Данибекян сегодня вышла на работу, однако дата заседания суда по делу Роберта Кочаряна пока не известна. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” заявили в аппарате судьи Анны Данибекян.
Отметим, что Анна Данибекян 13 марта представила справку о временной нетрудоспособности до 16 апреля.
Ранее стало известно, что назначенное на 17-ое марта заседание суда по делу второго президента Армении и трех бывших высокопоставленных чиновников перенесли, сославшись на ухудшение состояния здоровья судьи Анны Данибекян. За день до этого, 16 марта, адвокаты экс-президента подали в суд ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство. При этом они заранее уточнили у суда, что назначенное заседание состоится, однако этого не произошло. Как указали адвокаты, судью прооперировали, но не ясно, сколько продлится послеоперационный период.
На днях в СМИ появилась информация о том, что Анне Данибекян провели операцию на нос в рамках госзаказа. Высший судебный совет Армении в связи с публикациями о проведенной судье операции на нос выступил с заявлением и призвал Прокуратуру дать в установленном законом порядке уголовно-правовую оценку. В частности, ВСС посчитал, что в адрес Анны Данибекян были озвучены не только неприемлемые с моральной точки зрения высказывания, что само по себе достойно осуждения, но были опубликованы защищенные законом сведения – данные, являющиеся медицинской тайной.
Прокуратура направила заявление ВСС в Полицию для подготовки материалов. Отметим, что ВСС не опроверг опубликованные сведения, тем самым косвенно подтвердив, что судье действительно провели операцию на нос, из-за которой слушания по делу Кочаряна и других уже на протяжении почти одного месяца не проходят. Поданное около месяца назад ходатайство об изменении меры пресечения до сих пор не рассмотрено. Адвокат Айк Алумян подал апелляцию, требуя признать нерассмотрение судом ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, перенос его рассмотрения на неопределенное время неправомерным. Как стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы, жалоба поступила 27 марта на рассмотрение к судье Апелляционного суда Армену Бекташяну, но до их пор нет решения о принятии ее к производству.