Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է գտնվի մշտական բժշկական հսկողության ներքո.պաշտպանը վստահ չէ, որ ՔԿՀ֊ն կկարողանա ապահովել բոլոր պայմանները 04/03/2020   15:41  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դիմել է Քրեակատարողական ծառայության պետին՝ ստեղծված համաճարակային իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանին ՔԿՀ տեղափոխելու նպատակահարմարության և նրա առողջության անվտանգության հարցի հետ կապված։ Փաստաբանական թիմը մտահոգված է, որ ՔԿՀ-ում հնարավոր է խնդիրներ առաջանան։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը տեղեկացրեց, որ սպասում են ՔԿԾ պետի պատասխանին՝ տեսնելու, թե ինչ լուծումներ են տեսնում:
Բացի այդ՝ փաստաբանը տեղեկացրեց, որ անհրաժեշտ է մշտական բժշկական հսկողություն և վստահ չէ, որ ՔԿՀ-ն կկարողանա ապահովել բոլոր պայմանները:
«Մանավանդ, որ մինչ այդ տրված բոլոր հավաստիացումները, որ միջոցառումները կանխարգելում են վարակի մուտքը ՔԿՀ՝ փուչիկ են դարձել: Արդեն փաստն ունենք: Այդ պայմաններում անձի առողջությունը, կյանքը որևէ ձևով ապահովված չէ և խոսքը միայն Ռոբերտ Քոչարյանի մասին չէ, այլ՝ ցանկացած կալանավորի կամ դատապարտյալի»,- նշեց Խուդոյանը:
Փաստաբանը նշեց, որ եթե ՔԿՀ-ների վարչակազմը մեկուսացված չէ, այսինքն՝ շփվում են արտաքին աշխարհի հետ՝ թեկուզ նվազագույն չափով, ապա հիվանդության տարածման դեպքում բացառվում է, որ հիվանդությունը մուտք չգործի ՔԿՀ:
Նա պատահական չհամարեց, որ ԵԽ՝ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն հանձնարարական է տվել՝ առաջարկելով պետություններին՝ անազատության մեջ գտնվող անձանց խափանման միջոցները փոփոխել: Խուդոյանի խոսքով՝ մեզ մոտ պետական այդ մոտեցումը չկա :
«Առանձին դատավորներ իրենց մեջ այդ ուժը գտնում են: Դա համակարգային լուծում չի տա, բայց արդեն նախադեպեր են ստեղծում նաև այն գործերով, որոնցով բազմիցս մերժել էին կալանքից ազատ արձակելու մասին միջնորդությունները։ Անգամ այդ գործերով կալանավորների խափանման միջոցները փոխում են՝ հաշվի առնելով և հատուկ շեշտելով կորոնավիրուսի ռիսկերը »,- ասաց Խուդոյանը՝ հավելելով, որ դատարանները պետք է սեփական նախաձեռնությամբ կատարեն հանձնարարականը, եթե պետությունը չի կատարում այն:
Դիտարկմանը, որ Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների նստավայրի մի քանի դատավոր սեփական նախաձեռնությամբ փոփոխել են կալանավորների խափանման միջոցները՝ փոխարինելով այն գրավով, մինչդեռ՝ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը, որն արդեն ներկայացվել է , դեռ չի քննարկվել, Խուդոյանը պատասխանեց, որ այս դեպքում նույնիսկ դատարան չկա, որ քննարկման առնի:
«Այսինքն՝ դատարան կա, բայց ես տեսնում եմ, որ դիտավորություն կա՝ այդ գործընթացը հեռաձգելու, որովհետև թե՛ օրենսդրական կարգավորումներն են թույլ տալիս հարցը հրատապ քննարկել, թե՛ ընթացակարգերը, թե՛ տեխնիկական ու մարդկային ռեսուրսները, բայց Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դա ուղղակի չի անում, հրաժարվում է դա անել»,- նշեց Խուդոյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ շուրջ մեկ ամիս բժշկական կենտրոնում ստացիոնար բուժում ստանալուց հետո Ռոբերտ Քոչարյանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից և տեղափոխվել ՔԿՀ: Փաստաբանները գտնում են, որ նման պայմաններում Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս, որ նա պահվի ՔԿՀ-ում, որտեղի աշխատակիցները դեռ չեն հանձնել կորոնավիրուսի թեստը։
Նշենք, որ «Վարդաշեն» ՔԿՀ Պահպանության բաժնի աշխատակիցների մոտ արդեն հայտնաբերվել է կորոնավիրուս: Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված դատավորներ Դավիթ Հարությունյանը և Արման Հովհաննիսյանը սեփական նախաձեռնությամբ՝ իրենց վարույթում գտնվող գործերից մի քանիսով փոփոխել են կալանավորված անձանց խափանման միջոցները՝ հաշվի առնելով ԵԽ հանձնարարականը, մինչդեռ՝ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը դատարան է ներկայացվել մարտի 16-ին և առ այսօր այդպես էլ քննության առարկա չի դարձել, քանի որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանն առողջական խնդիրներ ունի, իսկ Երևանի դատարանի նախագահը հրաժարվել է միջնորդության քննությունը մակագրել այլ դատավորի:
Ընդ որում՝ Աննա Դանիբեկյանը ներկայացրել է անաշխատունակության թերթիկ ու հայտնի չէ, թե երբ է վերադառնալու աշխատանքի։
17:00 21/03/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները խնդրել են անձնական երաշխավորության միջոցի քննությունը մակագրել այլ դատավորի
17:21 16/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը կներկայացվի մարտի 17-ին

“Роберт Кочарян должен находиться под постоянным медицинским контролем”: адвокат не уверен, что УИУ сможет обеспечить все условия 04/03/2020   16:38  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокат Ованнес Худоян, представляющий интересы второго президента Армении, обратился к начальнику Уголовно-исполнительной службы по вопросу о нецелесообразности перевода Роберта Кочаряна в УИУ и безопасности его здоровья в сложившей эпидемической ситуации.
Команда адвокатов обеспокоена тем, что в УИУ могут возникнуть проблемы.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Ованнес Худоян,  защита ждет ответа главы УИУ.
Кроме того, адвокат сообщил, что требуется постоянный медицинский контроль и не уверен в том, что УИУ в состоянии обеспечить все условия.
“Тем более, что данные доселе заверения о том, что  принимаемые меры предотвращают проникновение вируса в УИУ,  оказались мыльным пузырем. Уже зафиксирован факт. В этих условиях безопасность здоровья и жизни человека никак не обеспечена, и  речь не только о Роберте Кочаряне, но и о любом заключенном или осужденном”, - заявил Худоян.
Адвокат отметил, что  администрация УИУ не изолирована, то есть, хоть и по минимуму, но контактирует с внешним миром. И потом в случае распространения заболевания, непроникновение болезни в УИУ исключается.
Он счел неслучайным то, что Европейский комитет СЕ по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания  дал поручение, предложив государствам изменить находящимся в заключении лицам меры пресечения. По словам Худояна,  у нас нет этого государственного подхода.
“Отдельные судьи находят в себе силы. Это не возымеет системного решения, но уже создает прецеденты также по тем делам, по которым неоднократно отказывали в удовлетворении ходатайств об освобождении из-под стражи. Даже по этим делам заключенным меняют меры пресечения, учитывая и особо подчеркивая риски, исходящие от коронавируса”, - заявил Худоян.
Адвокат добавил, что суды должны по собственной инициативе выполнять поручение, если государство его не выполняет.
В ответ на ремарку о том, что ряд судей суда общей юрисдикции Еревана в резиденции столичных районах Аван и Норк Норк по собственной инициативе изменили меры пресечения на залог в то время, как  поданное уже ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство еще не рассмотрено, Худоян отметил, что в данном  случае нет даже суда, чтобы взять его на рассмотрение.
“Вернее, есть суд, но я вижу преднамеренное затягивание этого процесса, потому что как законодательные нормы и процедуры регулирования позволяют решить вопрос в срочном порядке, так и технические и человеческие ресурсы, однако суд общей юрисдикции Еревана этого просто не видит и отказывается так поступать”, - отметил Худоян.
Ранее агентство сообщило, что  Роберт Кочарян спустя почти месяц после прохождения стационарного лечения выписался из больницы и был переведен в УИУ.
Адвокаты считают, что в подобных условиях состояние здоровья Роберта Кочаряна не позволяет, чтобы он содержался в УИУ, сотрудники которого еще не сдали тест на выявление коронавируса.
Отметим, что у нескольких сотрудников отдела охраны УИУ “Вардашен” был выявлен COVID-19.
В сложившихся условиях судьи Давид Арутюнян и Арман Ованнисян по собственной инициативе по ряду находящихся в их ведении дел изменили заключенным меру пресечения, приняв во внимание поручение СЕ. Между тем поданное 16 марта в суд ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство по сей день не стало предметом рассмотрения из-за возникших у судьи Анны Данибекян проблем со здоровьем. А председатель суда общей юрисдикции Еревана отказался перенаправить рассмотрение ходатайство другому судье.
Причем Анна Данибекян представила листок нетрудоспособности, и не известно, когда она вернется к работе.