Դատարանը վարույթ է ընդունել Արամ Օրբելյանն ընդդեմ Հանրային հեռուստաընկերության և ԱԱԾ-ի հայցադիմումը 04/01/2020   11:54  |  Քաղաքացիական իրավունք
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Նաիրա Ավետիսյանի նախագահությամբ, վարույթ է ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանի հայցադիմումն ընդդեմ ԱԱԾ-ի և Հանրային հեռուստաընկերության: Այս մասին տեղեկանում ենք դատական տեղեկատվական համակարգից:
«Փաստինֆո»-ն ավեի վաղ տեղեկացրել է, որ փետրվարի 29-ին Արամ Օրբելյանը դատարան է դիմել զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և զրպարտությամբ պատճառված վնասը փախհատուցելու պահանջով։ Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել մարտի 3-ին և նույն օրը մակագրվել է դատավոր Նաիրա Ավետիսյանին, սակայն դատարանը մարտի 17-ին ետ է վերադրաձրել Օրբելյանի ներկայացրած առաջին հայցադիմումը՝ պատճառաբանելով որ հայցադիմումում բացակայել է Արամ Օրբելյանի ներկայացուցչի հասցեն, այսինքն՝ հայցադիմումը թերի է եղել: Մարտի 18-ին Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է երկրորդ հայցադիմումն ընդդեմ ԱԱԾ-ի և Հանրային հեռուստաընկերության, որը կրկին մակագրվել է դատավոր Նաիրա Ավետիսյանին: Երկրորդ հայցադիմումը դատարանը վարույթ է ընդունել:
Նշենք, որ հայցադիմումի պատճառը Հանրային ՀԸ եթերում հեռարձակված ռեպորտաժն է, որտեղ վկայակոչելով ԱԱԾ-ին՝ նշվել էր, թե Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը մի քանի անգամ այցելել է Սահմանադրական դատարան եւ սա ներկայացվել որպես Հրայր Թովմասյանի քաղաքականացվածության, ոչ օբյեկտիվ լինելու ապացույց։ Արամ Օրբելյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը դատարան ուղարկվելուց հետո ՍԴ-ում չի եղել։ Բացի այդ՝ դիմել էր ԱԱԾ՝ պահանջելով իրեն տրամադրել Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հեռարձակված ռեպորտաժի նյութերը։
12:11 19/03/2020  |  Քաղաքացիական իրավունքԱրամ Օրբելյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի հայցադիմումը մակագրվել է դատավոր Սուքոյանին
14:04 17/03/2020  |  Քաղաքացիական իրավունքՀայտարարություն. Դատական հայց ընդդեմ վարչապետի
13:46 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Թավադյանի կալանքի երկարացման որոշման դեմ բողոքից բացի հավելյալ հիմնավորումներ են ներկայացվել
13:26 04/03/2020  |  Քաղաքացիական իրավունքԱրամ Օրբելյանը դատի է տվել ԱԱԾ-ին և Հանրային հեռուստաընկերությանը

Суд в Ереване принял к производству иск адвоката Кочаряна против СНБ и Общественного телеканала 04/01/2020 12:16 | Гражданское право
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Наиры Аветисян принял к производству иск адвоката Арама Орбеляна, представляющего интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, против Службы национальной безопасности и Общественного телевидения(ОТА). Об этом стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы.
Ранее "ФактИнфо" сообщило, что 29 февраля Орбелян обратился в суд с требованием опровергнуть являющиеся клеветой фактические сведения и возместить причиненный ущерб. Исковое заявление поступило в суд 3 марта и в тот же день было завизировано на имя судьи Наиры Аветисян.
Однако суд 17 марта вернул первый иск, мотивировав возврат отсутствием в обращении указаний адреса представителя Арама Орбеляна, то есть обнаруженными недочетами.
18 марта Арам Орбелян подал второй иск против СНБ и Общественной телекомпании, который вновь поступил на рассмотрение к судье Наире Аветисян. Второй иск суд принял к производству.
Отметим, что причиной подачи иска стал показанный в эфире Общественного телеканала Армении репортаж, в котором со ссылкой на СНБ указывалось, что Арам Орбелян, адвокат Роберта Кочаряна, несколько раз бывал в Конституционном суде. Это было представлено в качестве доказательства политизированности и необъективности главы КС Грайра Товмасяна.
Арам Орбелян заявил, что после отправки дела второго президента Армении Роберта Кочаряна не был в КС. Кроме того, он обратился в СНБ с требованием предоставить ему материалы репортажа, транслировавшегося в эфире Общественного телеканала.