Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար նոր ստեղծվող առողջապահական ենթահամակարգը կարիք ունի բուժաշխատողների. Արսեն Թորոսյան 04/01/2020   15:31  |  Կորոնավիրուս
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար նոր ստեղծվող առողջապահական ենթահամակարգը կարիք ունի բուժաշխատողների, առանց որոնց հնարավոր չի լինի այդ բժշկական կենտրոններում բուժել կորոնավիրուսով հիվանդանցած մեր քաղաքացիներին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՆ նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Հարգելի գործընկերներ, սիրելի բուժաշխատողներ
Այս լարված և ծանր օրերին մեր ժողովուրդը ավելի շատ ունի ձեր բոլորի կարիքը:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար նոր ստեղծվող առողջապահական ենթահամակարգը կարիք ունի բուժաշխատողների, առանց որոնց հնարավոր չի լինի այդ բժշկական կենտրոններում բուժել կորոնավիրուսով հիվանդանցած մեր քաղաքացիներին:
Այդ համակարգը ոտքի կանգնեցնելու և ամբողջ թափով գործարկելու համար մեզ անհրաժեշտ են մինչև 55 տարեկան հետևյալ մասնագիտությամբ
բուժաշխատողները, որոնք կարճատև վերապատրաստում կանցնեն հատուկ կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման սկզբունքների վերաբերյալ և կանցնեն աշխատանքի կորոնավիրուսի բուժմամբ զբաղվող ԲԿ-ներից որևէ մեկում.
- ընդհանուր կամ թերապևտիկ պրոֆիլի բժիշկներ (այլ պրոֆիլի բժիշկներ նույնպես կարող են դիմել),
- լաբորատոր գործ մասնագիտությամբ բժիշկներ,
- ռեանիմատոլոգներ,
- բուժքույրեր,
- մայրապետեր:
✅ Դիմելու համար խնդրում եմ ձեր ինքնակենսագրականները ուղարկել [email protected] էլ.հասցեով կամ զանգահարել 060808003 (ներքին 3101, 3102) կամ բջջային 091190875 հեռախոսահամարներով:
Հ.Գ. կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր բուժաշխատողներին իրենց նվիրական գործի համար»,- գրել է Արսեն Թորոսյանը:
23:57 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄիայն «մենք» չենք կարող կոտրել այս տեմպը, դա պետք է անենք «մենք բոլորս». Արսեն Թորոսյան
12:28 30/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄոտ օրերին առողջացածների թիվը կավելանա. Շատերի 14-րդ օրը լրանում է. Արսեն Թորոսյանը
13:34 26/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում կորոնավիրուսով վարակված երկու ամսական երեխա չկա. Կան դպրոցահասակ երեխաներ. նախարար

Власти Армении объявили дополнительный набор медработников для борьбы с коронавирусом 04/01/2020   16:44  |  Коронавирус
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян обратился с призывом к медицинским работникам.
"Дорогие коллеги, уважаемые медработники, в эти напряженные и тяжелые дни наш народ более, чем когда-либо нуждается в вас. Создаваемая в рамках борьбы с коронавирусом подсистема здравоохранения нуждается в медработниках, без которых в этих медицинских центрах невозможно будет проводить лечение граждан, заболевших коронавирусом", - написал Торосян на своей странице в Facebook.
По словам главы Минздрава, что поставить на ноги и задействовать на полную мощность эту систему, нужны медработники в возрасте до 55-ти лет по следующим специальностям:
- Врачи общего или терапевтического профиля (врачи иных профилей также могут обращаться)
- Врачи-лаборанты
- Реаниматологи
- Медсестры
- Сиделки
Торосян пояснил, что после прохождения кратких курсов переподготовки о принципах лечения коронавируса, они перейдут к работе в одном из медцентров, занимающихся лечением заболевания.
“Для подачи заявки нужно отправить автобиографию на электронный адрес [email protected] или позвонить по номеру 060808003 (внутренний - 3101, 3102) а также на номер мобильного телефона  - 091190875”, - написал Арсен Торосян.
По последним данным, в Армении подтвержден 571 случай заражения коронавирусомнового типа. 31 пациент выздоровел, 3 человека скончались. В Армении с  16 марта по 14 апреля объявлено чрезвычайное положение. По решению коменданта, в республике введены ограничения на передвижение граждан и некоторые виды экономической деятельности.
13:17 01/04/2020  |  КоронавирусАвинян озвучил цель закона о контроле за контактами зараженных коронавирусом