Պետք է կորոնավիրուսի հետ սովորենք ապրել կողք-կողքի, ինչպես ապրում ենք շատ վիրուսների հետ․ Արսեն Թորոսյան 03/19/2020   14:49  |  Կորոնավիրուս
Իտալիայից վերջին հատուկ չվերթով ժամանած քաղաքացիներից գրեթե բոլորն իրենց լավ են զգում, միայն երեկ ջերմության բարձրացում է եղել մի պացիենտի մոտ, ում տեղափոխել ենք հիվանդանոց ու կթեստավորենք։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա հայտնեց, որ մյուսներին թեստավորելու են կարանտինային ժամկետը լրանալուց հետո, որովհետև նրանք փաստացի առողջ մարդիկ են․ «Նույնիսկ եթե նրանց մոտ վիրուսն առկա է, 14-րդ օրն այն պարզապես դուրս գալով օրգանիզմից՝ «բուժվելով», մեզ հնարավորություն կտա ստանալ բացասական պատասխան։ Մենք դրանում համոզվեցինք, երբ մյուս օջախի հետ կապված անձանց թեստավորեցինք՝ առանց որևէ նախանշանների և հայտնաբերեցինք մոտ 18 դեպք, երբ որևէ ախտանշան չկար։ Մեր կորոնավիրուսով հիվանդների թվերին +18 արեցինք, սակայն եթե չանեինք խնդիր չէր էլ լինի։ Այսինքն 122 դեպքի փոխարեն հանգիստ կարելի էր ասել 104 դեպք»։
Խոսելով կրկնակի վարակման հավանականության մասին՝ Թորոսյանն ասաց, որ այն չի կարող ոչ ոք բացառել, հատկապես երբ վիրուսը դեռ ուսումնասիրվում է։
«Միգուցե դրա մասին 2-3 տարի հետո հնարավոր լինի խոսել, բայց եթե նույնիսկ այդպես է, մենք պետք է վիրուսի հետ սովորենք ապրել կողք-կողքի, ինչպես ապրում ենք շատ վիրուսների հետ․․․պաշտպանման միջոցները, անկախ նրանից մարդը վարակվել է, թե ոչ՝ մնում են ուժի մեջ։ Կարող ենք ենթադրել, որ ձևավորվում է իմունիտետ, որովհետև եթե այն չձևավորվեր մարդը վիրուսից չէր ազատվի, իմունիտետն է վիրուսին մաքրում օրգանիզմից՝ հակամարմիններով, բայց արդյոք այդ իմունիտետը տևում է 1 շաբաթ, 1 ամիս, 1 տարի, թե ցմահ, դեռ չենք կարող ասել»,-ասաց Թորոսյանը։
Թորոսյանի խոսքով, գալու է մի պահ, երբ մարդիկ այլևս կորոնավիրուսով վարակվածների թվերի հետևից չեն ընկնելու։
«Եթե մենք թեստավորում ենք 14-րդ օրը ու ստանում ենք բացասական պատասխան, գրեթե 100 տոկոսով կարող ենք վստահ լինել, որ վիրուսը մեր օրգանիզմում չկա։ Դրա համար նաեւ կրկնակի թեստավորում է արվում պացիենտներին, որոնց մոտ հաստատված եղել վիրուսը՝ 24 ժամ ինտերվալով։ Այսինքն՝ արվեց, բացասական պատասխան ստացանք, սպասում ենք 24 ժամ, մի հատ էլ արեցինք, մի հատ էլ ստացանք բացասական պատասխան, ասում ենք՝ դուք չունեք էլ վիրուս, բայց չենք ասում՝ վաղը չես կարող վարակվել։ Բայց հավանականությունը, որ ինքն այլոց կվարակի, մոտ է զրոյի»,-ասաց նախարարը։
14:14 19/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՏղամարդիկ 2,5 անգամ ավելի շատ են մահանում կորոնավիրուսից, և դա կապված է նաև ծխելու հանգամանքի հետ․ Արսեն Թորոսյան
13:54 19/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 122-ի
12:33 19/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսով վարակվածներից որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում. Արսեն Թորոսյան

Глава Минздрава Армении прокомментировал вероятность повторного заражения новым коронавирусом 03/19/2020   15:34  |  Коронавирус
Все прибывшие последним рейсом из Италии граждане чувствуют себя хорошо; только у одного зафиксировано повышение температуры тела, его госпитализировали, он пройдет тестирование,  сообщил на пресс-конференции в четверг министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Глава Минздрава также проинформировал, что остальных протестируют после истечения срока карантина, поскольку они фактически здоровые люди.
“Если даже у него выявили вирус, но за 14 дней он никак не проявился, то пациент излечился. Это даст нам возможность получить отрицательный ответ. Мы в этом убедились, когда протестировали остальных лиц, связанных с другим очагом заражения. В условиях отсутствия каких-либо симптомов мы обнаружили порядка 18 случаев”, - заявил он.
Говоря о риске повторного заражения, Торосян заявил, что никто не может этого исключить, особенно в условиях, когда вирус недостаточно изучен.
“Может об этом можно будет говорить через 2-3 года, однако даже если нам это удастся, то мы должны научиться жить с вирусом бок о бок, как мы живем со многими остальными вирусами…Средства защиты вне зависимости от того, человек заразился или нет, остаются в силе. Можно предположить, что человек приобретает иммунитет, противодействуя вирусу”, - сказал он.
При этом он уточнил, что пока не ясно, как долго сохраняется этот иммунитет – на время или пожизненно.
По словам Торосяна, наступит момент, когда люди больше не станут гоняться за статданными о количестве зараженных.
“Если мы проводим тестирование на 14-ый день, и ответ оказывается отрицательным, то можно быть на сто процентов уверенными в том, что вируса нет в нашем организме. На всякий случай мы проводим повторное тестирование пациента через 24 часа. Если результат снова отрицательный, значит, пациент здоров. Однако мы не утверждаем, что завтра он не заболеет. Но вероятность того, что он заразит других, равна примерно нулю", - отметил Торосян.