ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունը Վերին Լարսի անցակետում ստեղծված դրության վերաբերյալ 03/19/2020   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ներկայումս Վերին Լարսի անցակետում գտնվում են մոտ 140 ՀՀ քաղաքացիներ: Այս մասին տեղեկացանք Արտաքին գործերի նախարարությունից։
Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Վարդան Ասոյանը ժամանել է անցակետ և տեղում համակարգում է ՀՀ քաղաքացիներին սննդով և առաջին անհրաժեշտության պարագաներով ապահովելու գլխավոր հյուպատոսության կողմից տարվող աշխատանքները:
Հայտնում ենք, որ քաղաքացիների մի մասը, անսալով գլխավոր հյուպատոսի հորդորին, արդեն իսկ նախընտրել է օդային ճանապարհով Հայաստան վերադառնալու տարբերակը:
Բանակցություններ են տարվում վրաց գործընկերների հետ խնդրի հնարավոր լուծման տարբերակներ գտնելու ուղղությամբ:
ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում սթափ գնահատել ներկա իրավիճակը, վստահել միայն պաշտոնական լրահոսին և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կողմից տրամադրվող տեղեկատվությանը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացրել էր, որ անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով շարունակում է փակ մնալ Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի Գուդաուրի-Կոբի ճանապարհահատվածը։
Հիշեցնում ենք, որ Վրաստանի կառավարության որոշման համաձայն՝ մարտի 18-ից սկսած բոլոր արտասահմանցիների մուտքը Վրաստան արգելված է: Հետևաբար նույնիսկ եղանակային պայմանների բարելավման և դեպի Լարս տանող ավտոճանապարհի բացման պարագայում ռուս-վրացական սահմանը հնարավորություն կունենան հատել  միայն բեռնատարները և իրենց հայրենիք վերադարձող Վրաստանի և ՌԴ քաղաքացիները։ Վերին Լարսի անցակետն անժամկետ փակ է օտարերկրացիների համար։
Եվս մեկ անգամ հորդորում ենք մեր քաղաքացիներին Ռուսաստանից Հայաստան վերադառնալու համար օգտվել բացառապես օդային ուղիներից, մասնավորապես՝ մոտակա  Կրասնոդար և Դոնի Ռոստով քաղաքների օդանավակայաններից:
16:38 18/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԲոլոր հյուպատոսություններն ունեն թեժ գծեր, որոնք հասանելի են Viber, WhatsApp հավելվածներով
17:36 17/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) լայն աշխարհագրական տարածման առնչությամբ

Порядка 140 граждан Армении застряли на КПП “Верхний Ларс”: в МИД прокомментировали ситуацию 03/19/2020   16:01  |  Лента новостей
Oколо 140 граждан Армении застряли на КПП “Верхний Ларс” на российско-грузинской границе.
“В настоящее время на КПП “Верхний Ларс” находятся около 140 граждан Республики Армения. Генеральный консул Республики Армения в Ростове-на-Дону Вардан Асоян прибыл на контрольно-пропускной пункт и на месте координирует работу генконсульства по обеспечению граждан Армении питанием и предметами первой необходимости”, - говорится в заявлении пресс-секретаря МИД РА.
В МИД  сообщили, что часть граждан, следуя призывам генерального консула, предпочли вернуться в Армению воздушным транспортом.
С грузинскими коллегами ведутся переговоры, чтобы найти возможные пути решения проблемы.
В ведомстве призвали граждан Армении трезво оценивать текущую ситуацию, опираться только на официальную информацию, а также на информацию, предоставляемую дипломатическими представительствами.
Ранее МИД Армении сообщил, что в связи с неблагоприятными погодными условиями участок дороги Гудаури-Коби автомагистрали Мцхета-Степанцминда-Ларс продолжает оставаться закрытым.
Внешнеполитическое ведомство РА напоминает, что по решению правительства Грузии, начиная с 18 марта, въезд всех иностранцев на территорию Грузии запрещен.
“Следовательно, даже при улучшении погодных условий и открытии автомагистрали, участок российско-грузинской границы смогут пересечь только грузовые автомобили и возвращающиеся на Родину граждане Грузии и России. Дорога через КПП “Верхний Ларс” для иностранных граждан закрыта на неопределенный срок. Мы еще раз призываем наших граждан воспользоваться воздушным путем для возвращения из России в Армению, в частности, ближайшими аэропортами Краснодара и Ростова-на-Дону”, - отмечается в заявлении.