Արա Բաբլոյանի գործն ուղարկվել է դատարան 03/03/2020   16:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է։ Գործն ուղարկվել է դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանից։
«Արսեն Բաբայանի ու Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից և քրեական գործի հետ ուղարկվել է դատարան»,-ասաց Գոռ Աբրահամյանը։
Նշենք, որ Դատախազությունը երկու անգամ չի հաստատել Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և հետ էր ուղարկել ՀՔԾ։ Փետրվարի 24-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՔԾ-ն փոփոխել է Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները։
Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով, իսկ Արսեն Բաբայանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Վարույթն իրականացնող մարմինը նրանց վերաբերյալ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել` գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին հայտնվել է մեղադրյալներին ու նրանց պաշտպաններին, և գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց` ծանոթանալու համար։

Дело в отношении Баблояна и Бабаяна дошло до суда 03/03/2020   16:57  |  Лента новостей
Прокурор утвердил обвинительное заключение по делу в отношении бывшего спикера Национального Собрания Армении Ары Баблояна и экс-заместителя главы аппарата НС Арсена Бабаяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
“Прокурор, осуществляющий надзор за процессуальной деятельностью, утвердил обвинительное заключение по делу в отношении Ары Баблояна и Арсена Бабаяна. Уголовное дело направлено в суд”, - заявил Гор Абрамян.
Напомним, Прокуратура дважды отказывалась утверждать обвинительное заключение по делу в отношении Баблояна и Бабаяна и возвращала дело обратно в Специальную следственную службу. 24 февраля стало известно, что ССС изменила им обвинения.
Орган, осуществляющий производство посчитал добытые доказательства достаточными для составления обвинительного заключения и направил дело в суд, о чем были поставлены в известность обвиняемые и их адвокаты. Им предоставлены материалы дела для ознакомления.